10:56 / 12.03.2025 5.21k
Ushbu dastur boshlang‘ich, o‘rta va yuqori sinf o‘quvchilariga sun’iy intellektni tushunish, undan foydalana olish va uni rivojlantirish ko‘nikmalarini shakllantirishga yo‘naltirilgan.
Dasturga ko‘ra, boshlang‘ich sinf o‘quvchilari sun’iy intellektning qanday ishlashini o‘rganishadi. Bu bosqichda ularga asosiy tushunchalar va texnologiyaning hayotga ta’siri haqida ma’lumot beriladi.
O‘rta sinf o‘quvchilari sun’iy intellektdan kundalik hayotda qanday foydalanish mumkinligini tushunib yetishadi. Ular turli xil amaliy dasturlar, ovozli yordamchilar, aqlli tizimlar va robotlar bilan ishlashni o‘rganadilar.
Yuqori sinf o‘quvchilari esa SI imkoniyatlarini kengaytirish va uni rivojlantirish yo‘llarini o‘zlashtiradilar. Ular dasturlash va algoritmlar bilan ishlash bo‘yicha bilimlarga ega bo‘ladilar.
Dastur samaradorligini oshirish maqsadida maktablar, universitetlar, tadqiqot markazlari va yetakchi IT kompaniyalari bilan hamkorlik qiladi.
Bu esa o‘quvchilarga sun’iy intellekt bo‘yicha zamonaviy bilimlarni olish imkonini beradi. Dastur doirasida yetakchi olimlar va IT mutaxassislari ishtirokida seminar va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Xitoy sun’iy intellekt sohasida jahon yetakchilaridan biriga aylanishni maqsad qilmoqda. Shu sababli, hukumat bu texnologiyani bolalikdan o‘rgatish orqali yosh avlodni raqamli iqtisodiyot va texnologik rivojlanish talablariga mos ravishda tayyorlashga katta e’tibor qaratmoqda.

Artificial intelligence will be introduced as a mandatory course in Chinese schools.
The Chinese government has initiated the introduction of compulsory courses on artificial intelligence (AI) in schools.
This program is aimed at developing the skills of understanding, using, and developing artificial intelligence in primary, middle, and high school students.
According to the program, elementary school students will learn how artificial intelligence works. At this stage, they are given basic concepts and information about the impact of technology on life.
Middle school students will understand how artificial intelligence can be used in everyday life. They will learn to work with various applications, voice assistants, intelligent systems, and robots.
And high school students will learn ways to expand the possibilities of AI and develop it. They will acquire knowledge of programming and working with algorithms.
To increase the effectiveness of the program, it will cooperate with schools, universities, research centers, and leading IT companies.
This will allow students to acquire modern knowledge about artificial intelligence. Within the framework of the program, seminars and practical classes with the participation of leading scientists and IT specialists are planned.
China aims to become one of the world leaders in the field of AI. Therefore, the government aims to prepare the younger generation for the digital economy and technological development by teaching this technology from childhood.