10:56 / 12.03.2025 5.21k
Ushbu dastur boshlang‘ich, o‘rta va yuqori sinf o‘quvchilariga sun’iy intellektni tushunish, undan foydalana olish va uni rivojlantirish ko‘nikmalarini shakllantirishga yo‘naltirilgan.
Dasturga ko‘ra, boshlang‘ich sinf o‘quvchilari sun’iy intellektning qanday ishlashini o‘rganishadi. Bu bosqichda ularga asosiy tushunchalar va texnologiyaning hayotga ta’siri haqida ma’lumot beriladi.
O‘rta sinf o‘quvchilari sun’iy intellektdan kundalik hayotda qanday foydalanish mumkinligini tushunib yetishadi. Ular turli xil amaliy dasturlar, ovozli yordamchilar, aqlli tizimlar va robotlar bilan ishlashni o‘rganadilar.
Yuqori sinf o‘quvchilari esa SI imkoniyatlarini kengaytirish va uni rivojlantirish yo‘llarini o‘zlashtiradilar. Ular dasturlash va algoritmlar bilan ishlash bo‘yicha bilimlarga ega bo‘ladilar.
Dastur samaradorligini oshirish maqsadida maktablar, universitetlar, tadqiqot markazlari va yetakchi IT kompaniyalari bilan hamkorlik qiladi.
Bu esa o‘quvchilarga sun’iy intellekt bo‘yicha zamonaviy bilimlarni olish imkonini beradi. Dastur doirasida yetakchi olimlar va IT mutaxassislari ishtirokida seminar va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Xitoy sun’iy intellekt sohasida jahon yetakchilaridan biriga aylanishni maqsad qilmoqda. Shu sababli, hukumat bu texnologiyani bolalikdan o‘rgatish orqali yosh avlodni raqamli iqtisodiyot va texnologik rivojlanish talablariga mos ravishda tayyorlashga katta e’tibor qaratmoqda.

Искусственный интеллект будет введен в школах Китая в качестве обязательного курса
Правительство Китая выдвинуло инициативу о введении обязательных курсов по искусственному интеллекту (ИИ) в школах.
Данная программа направлена на формирование у учащихся начальных, средних и старших классов навыков понимания, использования и развития искусственного интеллекта.
Согласно программе, ученики начальных классов будут изучать, как работает искусственный интеллект. На этом этапе им предоставляется информация об основных понятиях и влиянии технологий на жизнь.
Ученики средних классов поймут, как искусственный интеллект можно использовать в повседневной жизни. Они учатся работать с различными прикладными программами, голосовыми помощниками, интеллектуальными системами и роботами.
А старшеклассники осваивают способы расширения возможностей ИИ и его развития. Они получат знания по программированию и работе с алгоритмами.
Для повышения эффективности программы сотрудничает со школами, университетами, исследовательскими центрами и ведущими IT-компаниями.
Это позволяет учащимся получать современные знания об искусственном интеллекте. В рамках программы планируется проведение семинаров и практических занятий с участием ведущих ученых и IT-специалистов.
Китай стремится стать одним из мировых лидеров в области ИИ. Поэтому правительство стремится подготовить молодое поколение к цифровой экономике и технологическому развитию, обучая этой технологии с детства.