O‘qituvchi yaratgan mashina vazirlik tomonidan 63 mln so‘mga moliyalashtirildi
Chust tumanidagi 11-umumta’lim maktabi jismoniy tarbiya o‘qituvchisi Shuhrat Rahmonov avtomobil prototiplarini yaratish bilan shug‘ullanib kelmoqda.
Uning Toshkentda namoyish etilgan “Baggi” sport avtomobili Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 63 million so‘m miqdorida moliyalashtirildi.
Shuhratbek Rahmonov anchadan buyon avtomobilsozlik sohasida katta yutuqlarga erishib kelmoqda. Dastlab u erkin kurash sport turi bilan shug‘ullanib, xalqaro musobaqalarda muvaffaqiyat qozongan sportchi sifatida tanilgan. So‘nggi yillarda esa bolalikdan bo‘lgan qiziqishi – texnika va ixtirolar yo‘nalishida o‘z izlanishlarini boshladi.
Uning ilk ishlanmalari – yuk tashuvchi mototsikl, yuqori tezlikka moslashtirilgan kvadrosikl hamda ixcham avtomobil modellari jamoatchilik tomonidan iliq kutib olindi. Bu esa uni yanada yangi innovatsion g‘oyalar sari ilhomlantirdi.
O‘tgan yili Toshkentda bo‘lib o‘tgan ko‘rgazmada namoyish etilgan “Baggi” sport avtomobili modeli Innovatsion rivojlanish agentligining e’tiborini tortgan.
Shundan so‘ng, ushbu loyihani qo‘llab-quvvatlash maqsadida 76,5 million so‘m miqdorida mablag‘ ajratilgan. Natijada o‘qituvchi bir yil ichida turli murakkab sharoitlarda – botqoq, tog‘li va notekis yo‘llarda bemalol harakatlana oladigan ixcham transport vositasini ishlab chiqqan.
Ixtirochi o‘qituvchisi ushbu tezkor avtomobilga “Peredator” nomini bergan. Ushbu transport vositasi to‘liq mahalliy butlovchi qismlardan yig‘ilgan bo‘lib, uni yig‘ishda “Damas”ning dvigateli hamda “Vaz-2106”ning uzatmalar qutisidan foydalanilgan.
Kimlar yilning eng yaxshi o‘zbek tili o‘qituvchisi ekanligi aniq bo‘ldi
Kecha, 22-oktabr kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Yilning eng yaxshi o‘zbek tili o‘qituvchisi” respublika tanlovi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Prezident 100 nafarga yaqin pedagog va murabbiylarni mukofotladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni bilan o‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan ta’lim-tarbiya tizimida alohida o‘rnak ko‘rsatgan bir guruh xodimlar mukofotlandi.
O‘qituvchilarga Prezident sovg‘asi — BYD avtomobili berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘qituvchi va murabbiylar kuni arafasida soha xodimlari bilan o‘tkazgan muloqotida Romitan tumanidagi 38-maktabning ingliz tili fani o‘qituvchisi Billura Ikromova hamda To‘raqo‘rg‘on tumanidagi 37-maktabning ingliz tili fani o‘qituvchisi Nodira Nabiyeva faoliyati bilan tanishdi.

Машина, созданная учителем, была профинансирована министерством на 63 млн сумов.
Учитель физкультуры школы No11 Чустского района Шухрат Рахмонов занимается созданием прототипов автомобилей.
Его спортивный автомобиль "Baggi," продемонстрированный в Ташкенте, был профинансирован Министерством высшего образования, науки и инноваций на сумму 63 миллиона сумов.
Шухратбек Рахмонов уже давно добивается значительных успехов в автомобилестроении. Изначально он занимался вольной борьбой и был известен как успешный спортсмен на международных соревнованиях. В последние годы он начал исследования в области техники и изобретений, которые интересовали его с детства.
Его первые разработки - грузовой мотоцикл, адаптированный к высокой скорости квадроцикл и компактные модели автомобилей - были тепло приняты общественностью. Это вдохновило его на новые инновационные идеи.
Спортивный автомобиль модели "Baggi," представленный в прошлом году на выставке в Ташкенте, привлек внимание Агентства инновационного развития.
Для поддержки данного проекта выделено 76,5 миллиона сумов. В результате учитель в течение года разработал компактное транспортное средство, способное свободно передвигаться в различных сложных условиях - на болотистых, горных и неровных дорогах.
Учитель-изобретатель назвал этот быстрый автомобиль "Передатор." Данное транспортное средство полностью собрано из местных комплектующих, при сборке использованы двигатель "Дамас" и коробка передач "Ваз-2106."
Kimlar yilning eng yaxshi o‘zbek tili o‘qituvchisi ekanligi aniq bo‘ldi
Kecha, 22-oktabr kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Yilning eng yaxshi o‘zbek tili o‘qituvchisi” respublika tanlovi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
10:22 / 23.10.2025
Prezident 100 nafarga yaqin pedagog va murabbiylarni mukofotladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni bilan o‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan ta’lim-tarbiya tizimida alohida o‘rnak ko‘rsatgan bir guruh xodimlar mukofotlandi.
23:45 / 11.09.2025
В ходе встречи с работниками сферы накануне Дня учителей и наставников Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью учителя английского языка школы No38 Ромитанского района Биллуры Икромовой и учителя английского языка школы No37 Туракурганского района Нодиры Набиевой.
13:54 / 19.09.2025
Он получил высшую квалификационную категорию как по предмету "Основы государства и права," так и по предмету "Воспитание."