15:06 / 29.03.2025 3.93k
Farmonga ko‘ra, Olmazor tumani tajribasi asosida respublikaning har bir tumanida (shaharda) kamida 1 tadan maktabda muhandislik laboratoriyalari tashkil etilib, ular zaruriy jihozlar bilan ta’minlanishi belgilandi.
Shuningdek, o‘quvchilar o‘rtasida muhandislik-ixtirochilik yo‘nalishida olimpiadalar o‘tkazish yo‘lga qo‘yiladi va g‘olib bo‘lgan bitiruvchi yoshlar davlat oliy ta’lim muassasalarining olimpiada yo‘nalishiga mos va turdosh ta’lim yo‘nalishlariga imtihonlarsiz qo‘shimcha davlat granti asosida o‘qishga qabul qilinadi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda ushbu olimpiadani tashkil etish hamda uning g‘oliblari qo‘shimcha davlat granti asosida o‘qishga qabul qilinadigan oliy ta’lim yo‘nalishlari ro‘yxatini nazarda tutuvchi tegishli normativ-huquqiy hujjat loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.
Mazkur farmon bilan xalqaro fan olimpiadalari g‘oliblariga to‘lanadigan mukofot miqdori 5 baravar oshirildi.
Nufuzli xalqaro olimpiadalar qaysilar?
• Xalqaro matematika olimpiadasi (IMO)
• Xalqaro fizika olimpiadasi (IPhO)
• Xalqaro kimyo olimpiadasi (IChO)
• Xalqaro biologiya olimpiadasi (IBO)
• Xalqaro informatika olimpiadasi (IOI)
Endilikda nufuzli xalqaro olimpiadalar g‘oliblari va ularning o‘qituvchi va murabbiylari BHMning quyidagi miqdorlarida bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanadi:
• 1-o‘rin (oltin medal) uchun — 2 500 baravar (937 mln 500 ming so’m);
• O‘qituvchisiga — 450 baravari (153 mln so‘m);
• Terma jamoa rahbari — 35 baravari (11 mln 900 ming so‘m)
• 2-o‘rin (kumush medal) uchun — 1 500 baravar (562 mln 500 ming so’m);
• O‘qituvchisiga — 250 baravari (85 mln so‘m);
• Terma jamoa rahbari — 25 baravar (8 mln 500 ming so‘m)
• 3-o‘rin (bronza medal) uchun — 1000 baravar (375 mln so’m);
• O‘qituvchisiga — 150 baravari (51 mln so‘m);
• Terma jamoa rahbari — 15 baravar (5 mln 100 ming so‘m).
Avvalroq, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 30-sentabrdagi PQ-346-son qarori bilan asosiy fan olimpiadalarining hududiy va respublika bosqichlarida hamda xalqaro olimpiadalarda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoalar rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari va beriladigan sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etilgandi.
Shuningdek, 2025-yil 1-yanvardan boshlab nufuzli xalqaro olimpiadalarda ishtirok etadigan terma jamoalar rahbarlarini jamoaning natijasiga qarab rag‘batlantirish tartibi joriy etilib, terma jamoalar rahbarlari nufuzli xalqaro olimpiadalarda erishilgan har bir oltin, kumush, bronza medallari uchun tegishlicha bazaviy hisoblash miqdorining 35, 25, 15 baravari miqdorida bir martalik pul mukofoti bilan taqdirlanishi belgilandi.

15:06 / 29.03.2025 4.60k
Согласно указу, на основе опыта Алмазарского района в каждом районе (городе) республики будут созданы инженерные лаборатории в не менее чем одной школе, которые будут оснащены необходимым оборудованием.
Также среди учащихся будут проводиться олимпиады по инженерно-изобретательскому направлению, а победители будут приниматься на учебу на основе дополнительного государственного гранта без экзаменов по смежным направлениям образования государственных высших учебных заведений.
Министерство дошкольного и школьного образования совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций в двухмесячный срок внесет в Кабинет Министров проект соответствующего нормативно-правового акта, предусматривающего организацию данной олимпиады и перечень направлений высшего образования, по которым победители олимпиады принимаются на учебу на основе дополнительного государственного гранта.
Указом размер премий, выплачиваемых победителям международных предметных олимпиад, увеличен в 5 раз.
Какие престижные международные олимпиады?
• Международная математическая олимпиада (IMO)
• Международная физическая олимпиада (IPhO)
• Международная химическая олимпиада (ICHO)
• Международная биологическая олимпиада (IBO)
• Международная олимпиада по информатике (IOI)
Теперь победители престижных международных олимпиад, а также их учителя и наставники награждаются единовременными денежными премиями в следующих размерах БРВ:
• 1 место (золотая медаль) - в 2 500 раз (937 млн 500 тыс. сумов);
• Учителю - 450-кратный размер (153 млн сумов);
• Руководитель сборной команды - в 35-кратном размере (11 млн 900 тысяч сумов)
• 2 место (серебряная медаль) - в 1 500 раз (562 млн 500 тыс. сумов);
• Учителю - 250-кратный размер (85 млн сумов);
• Руководитель сборной команды - в 25 раз (8 млн 500 тыс. сум)
• 3-е место (бронзовая медаль) - в 1000 раз (375 млн сумов);
• Учителю - 150-кратный размер (51 млн сумов);
• Руководитель сборной команды - в 15 раз (5 млн 100 тысяч сумов).
Ранее постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2024 года No ПП-346 денежные премии и подарки, выплачиваемые учащимся, их учителям и руководителям сборных команд, победившим на региональных и республиканских этапах основных предметных олимпиад, а также международных олимпиад, были освобождены от подоходного налога.
Кроме того, с 1 января 2025 года вводится порядок поощрения руководителей сборных команд, участвующих в престижных международных олимпиадах, в зависимости от результатов команды, а руководители сборных команд награждаются единовременной денежной премией в размере 35, 25, 15-кратной базовой расчетной величины за каждую золотую, серебряную и бронзовую медали, завоеванные на престижных международных олимпиадах.