15:06 / 29.03.2025 3.93k
Farmonga ko‘ra, Olmazor tumani tajribasi asosida respublikaning har bir tumanida (shaharda) kamida 1 tadan maktabda muhandislik laboratoriyalari tashkil etilib, ular zaruriy jihozlar bilan ta’minlanishi belgilandi.
Shuningdek, o‘quvchilar o‘rtasida muhandislik-ixtirochilik yo‘nalishida olimpiadalar o‘tkazish yo‘lga qo‘yiladi va g‘olib bo‘lgan bitiruvchi yoshlar davlat oliy ta’lim muassasalarining olimpiada yo‘nalishiga mos va turdosh ta’lim yo‘nalishlariga imtihonlarsiz qo‘shimcha davlat granti asosida o‘qishga qabul qilinadi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda ushbu olimpiadani tashkil etish hamda uning g‘oliblari qo‘shimcha davlat granti asosida o‘qishga qabul qilinadigan oliy ta’lim yo‘nalishlari ro‘yxatini nazarda tutuvchi tegishli normativ-huquqiy hujjat loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.
Mazkur farmon bilan xalqaro fan olimpiadalari g‘oliblariga to‘lanadigan mukofot miqdori 5 baravar oshirildi.
Nufuzli xalqaro olimpiadalar qaysilar?
• Xalqaro matematika olimpiadasi (IMO)
• Xalqaro fizika olimpiadasi (IPhO)
• Xalqaro kimyo olimpiadasi (IChO)
• Xalqaro biologiya olimpiadasi (IBO)
• Xalqaro informatika olimpiadasi (IOI)
Endilikda nufuzli xalqaro olimpiadalar g‘oliblari va ularning o‘qituvchi va murabbiylari BHMning quyidagi miqdorlarida bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanadi:
• 1-o‘rin (oltin medal) uchun — 2 500 baravar (937 mln 500 ming so’m);
• O‘qituvchisiga — 450 baravari (153 mln so‘m);
• Terma jamoa rahbari — 35 baravari (11 mln 900 ming so‘m)
• 2-o‘rin (kumush medal) uchun — 1 500 baravar (562 mln 500 ming so’m);
• O‘qituvchisiga — 250 baravari (85 mln so‘m);
• Terma jamoa rahbari — 25 baravar (8 mln 500 ming so‘m)
• 3-o‘rin (bronza medal) uchun — 1000 baravar (375 mln so’m);
• O‘qituvchisiga — 150 baravari (51 mln so‘m);
• Terma jamoa rahbari — 15 baravar (5 mln 100 ming so‘m).
Avvalroq, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 30-sentabrdagi PQ-346-son qarori bilan asosiy fan olimpiadalarining hududiy va respublika bosqichlarida hamda xalqaro olimpiadalarda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoalar rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari va beriladigan sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etilgandi.
Shuningdek, 2025-yil 1-yanvardan boshlab nufuzli xalqaro olimpiadalarda ishtirok etadigan terma jamoalar rahbarlarini jamoaning natijasiga qarab rag‘batlantirish tartibi joriy etilib, terma jamoalar rahbarlari nufuzli xalqaro olimpiadalarda erishilgan har bir oltin, kumush, bronza medallari uchun tegishlicha bazaviy hisoblash miqdorining 35, 25, 15 baravari miqdorida bir martalik pul mukofoti bilan taqdirlanishi belgilandi.

A Presidential Decree "On Measures to Implement the Tasks Defined in the Open Dialogue of the President of the Republic of Uzbekistan with Youth" has been signed.
According to the decree, based on the experience of the Almazar district, engineering laboratories will be created in at least one school in each district (city) of the republic, which will be provided with the necessary equipment.
Also, Olympiads in the field of engineering and invention will be organized among students, and the winning graduates will be admitted to study in state higher educational institutions on the basis of an additional state grant without exams in fields of education corresponding to the Olympiad direction.
The Ministry of Preschool and School Education, together with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, shall, within two months, submit to the Cabinet of Ministers a draft normative legal act providing for the organization of this Olympiad and the list of areas of higher education in which its winners will be admitted to study on the basis of an additional state grant.
By this decree, the amount of remuneration paid to winners of international subject Olympiads has been increased fivefold.
What are the prestigious international olympiads?
- International Math Olympiad (IMO)
- International Physics Olympiad (IPhO)
- International Chemistry Olympiad (ICHO)
- International Biology Olympiad (IBO)
- International Olympiad in Informatics (IOI)
Now, winners of prestigious international Olympiads and their teachers and mentors will be awarded one-time monetary prizes in the following amounts of the Basic Calculated Value (BCV):
- 1st place (gold medal) - 2,500 times (937 million 500 thousand soums);
- Teacher - 450 times (153 million soums);
- Head of the national team - 35 times (11 million 900 thousand soums)
- 2nd place (silver medal) - 1,500 times (562 million 500 thousand soums);
- Teacher - 250 times (85 million soums);
- Head of the national team - 25 times (8 million 500 thousand soums)
- 3rd place (bronze medal) - 1000 times (375 million soums);
- Teacher - 150 times (51 million soums);
- Head of the national team - 15 times (5 million 100 thousand soums).
Earlier, by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 30, 2024, No. PP-346, cash prizes and gifts paid to students, their teachers, and the heads of national teams who have won at the regional and republican stages of the main subject Olympiads, as well as international Olympiads, were exempt from income tax.
Also, starting from January 1, 2025, a procedure for incentivizing the heads of national teams participating in prestigious international olympiads based on the team's results will be introduced, and the heads of national teams will be awarded a one-time monetary reward in the amount of 35, 25, and 15 times the basic calculated value for each gold, silver, and bronze medal won at prestigious international olympiads.
It's being said that science olympiad tests have been sold
Test questions prepared for the Olympiad participants circulated on social media at 7:00 a.m. According to some educators, these test questions were sold for 800 thousand soums on the morning of October 14.