Maktablarni 5 kunlik ish rejimiga o‘tkazish haqidagi taklif hukumatga yuborildi
Yaqinda “Mening fikrim” elektron jamoaviy murojaatlar portalida fuqarolardan biri, Nabiev Ne’matulla Hamidullayevich tomonidan ilgari surilgan ta’lim tizimini to‘liq 5 kunlik o‘qish va ish tartibiga o‘tkazish haqidagi taklif qisqa vaqt ichida keng e’tibor qozondi. Atigi bir necha kun ichida ushbu murojaat 10 mingdan ortiq ovoz to‘plashga muvaffaq bo‘ldi.
Sobiq deputat Rasul Kusherbayevning yozishicha, “Mening fikrim” veb-portaliga fuqaro Nabiev Ne’matulla Hamidullaevichning “Ta’lim tizimini to‘liq 5 kunlik o‘qish va ish tartibiga o‘tkazish haqida”gi 375-s-r/24-sonli elektron jamoaviy murojaati 2025-yilning 28-mart kunidan 3-aprel kuniga qadar 10 mingdan ortiq ovoz to‘plashga erishgan.
Nizom talablariga muvofiq, 10 mingdan ortiq ovoz to‘plagan ushbu murojaat tegishli vakolatli davlat organi – Vazirlar Mahkamasiga yuborilgan.
“Mening fikrim” veb-portali orqali elektron jamoaviy murojaatlar berish va ularni ko‘rib chiqish tartibi to‘g‘risidagi Nizomning 35-bandiga muvofiq, tegishli vakolatli davlat organi murojaatni ko‘rib chiqib, asoslantirilgan qaror qabul qilishi belgilangan.
Endilikda, 10 mingdan ortiq ovoz to‘plagan murojaat yuzasidan tegishli davlat idoralari tomonidan rasmiy ko‘rib chiqilishi va asoslantirilgan tarzda qaror qabul qilinishi kerak bo‘ladi.
Hozirda bu murojaatni ko‘rib chiqish jarayoni boshlangan. Tegishli qaror “Mening fikrim” portalida e’lon qilinadi.
Prezident “Yangi yil bayramini nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunni belgilash va dam olish kunini ko‘chirish to‘g‘risida” qarorni imzoladi.
Bir stavkada ishlayotgan xodimga ham haftada atigi bir kunni bo‘sh qoldirish imkoniyati mavjud xolos
Pedagog xodimlar uchun metodik kunlar rasman bekor qilingani sababli, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga shanba kunini dam olish kuni sifatida belgilash imkoniyati paydo bo‘lgandi, ammo vazirlik bunday qilishga urinib ham ko‘rmadi, aniqrog‘i xohlamagan ko‘rinadi.

В правительство направлено предложение о переводе школ на 5-дневный режим работы
Недавно на портале электронных коллективных обращений "Mening fikrim" выдвинутое одним из граждан, Набиевым Неъматуллой Хамидуллаевичем, предложение о переводе системы образования на 5-дневный режим обучения и работы быстро завоевало широкое внимание. Всего за несколько дней этому обращению удалось набрать более 10 тысяч голосов.
По словам бывшего депутата Расула Кушербаева, электронное коллективное обращение гражданина Набиева Неъматуллы Хамидуллаевича No 375-с-р/24 "О переводе системы образования на 5-дневный режим обучения и работы" на веб-портал "Mening fikrim" с 28 марта по 3 апреля 2025 года набрало более 10 тысяч голосов.
В соответствии с требованиями Положения, данное обращение, набравшее более 10 тысяч голосов, было направлено в соответствующий уполномоченный государственный орган - Кабинет Министров.
Согласно пункту 35 Положения о порядке подачи и рассмотрения электронных коллективных обращений через веб-портал "Mening fikrim," соответствующий уполномоченный государственный орган рассматривает обращение и принимает мотивированное решение.
Согласно Положению, каждое обращение, набравшее более 10 тысяч голосов, должно быть официально рассмотрено соответствующими государственными органами и принято обоснованное решение.
В настоящее время начато рассмотрение данного обращения. Решение будет опубликовано на портале "Моё мнение."
Педагогические работники в преддверии новогодних праздников будут отдыхать 5 дней подряд, а учащиеся - 14 дней подряд
Президент подписал постановление "Об установлении дополнительного нерабочего дня в период празднования Нового года и переносе выходного дня."