Maktablarni 5 kunlik ish rejimiga o‘tkazish haqidagi taklif hukumatga yuborildi
Yaqinda “Mening fikrim” elektron jamoaviy murojaatlar portalida fuqarolardan biri, Nabiev Ne’matulla Hamidullayevich tomonidan ilgari surilgan ta’lim tizimini to‘liq 5 kunlik o‘qish va ish tartibiga o‘tkazish haqidagi taklif qisqa vaqt ichida keng e’tibor qozondi. Atigi bir necha kun ichida ushbu murojaat 10 mingdan ortiq ovoz to‘plashga muvaffaq bo‘ldi.
Sobiq deputat Rasul Kusherbayevning yozishicha, “Mening fikrim” veb-portaliga fuqaro Nabiev Ne’matulla Hamidullaevichning “Ta’lim tizimini to‘liq 5 kunlik o‘qish va ish tartibiga o‘tkazish haqida”gi 375-s-r/24-sonli elektron jamoaviy murojaati 2025-yilning 28-mart kunidan 3-aprel kuniga qadar 10 mingdan ortiq ovoz to‘plashga erishgan.
Nizom talablariga muvofiq, 10 mingdan ortiq ovoz to‘plagan ushbu murojaat tegishli vakolatli davlat organi – Vazirlar Mahkamasiga yuborilgan.
“Mening fikrim” veb-portali orqali elektron jamoaviy murojaatlar berish va ularni ko‘rib chiqish tartibi to‘g‘risidagi Nizomning 35-bandiga muvofiq, tegishli vakolatli davlat organi murojaatni ko‘rib chiqib, asoslantirilgan qaror qabul qilishi belgilangan.
Endilikda, 10 mingdan ortiq ovoz to‘plagan murojaat yuzasidan tegishli davlat idoralari tomonidan rasmiy ko‘rib chiqilishi va asoslantirilgan tarzda qaror qabul qilinishi kerak bo‘ladi.
Hozirda bu murojaatni ko‘rib chiqish jarayoni boshlangan. Tegishli qaror “Mening fikrim” portalida e’lon qilinadi.
Prezident “Yangi yil bayramini nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunni belgilash va dam olish kunini ko‘chirish to‘g‘risida” qarorni imzoladi.
Bir stavkada ishlayotgan xodimga ham haftada atigi bir kunni bo‘sh qoldirish imkoniyati mavjud xolos
Pedagog xodimlar uchun metodik kunlar rasman bekor qilingani sababli, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga shanba kunini dam olish kuni sifatida belgilash imkoniyati paydo bo‘lgandi, ammo vazirlik bunday qilishga urinib ham ko‘rmadi, aniqrog‘i xohlamagan ko‘rinadi.

A proposal to switch schools to a 5-day work week has been submitted to the government.
Recently, on the "Mening fikrim" electronic collective appeals portal, one of the citizens, Nabiev Nematulla Hamidullaevich, put forward a proposal to transfer the education system to a full 5-day study and work schedule, which quickly gained widespread attention. In just a few days, this appeal managed to gather more than 10,000 votes.
According to former deputy Rasul Kusherbayev, citizen Nabiev Nematulla Hamidullaevich's electronic collective appeal No. 375-s-r/24 "On transferring the education system to full 5-day study and work mode" to the "Mening fikrim" web portal managed to collect more than 10,000 votes from March 28 to April 3, 2025.
In accordance with the requirements of the Regulation, this appeal, which received more than 10 thousand votes, was sent to the relevant authorized state body - the Cabinet of Ministers.
In accordance with paragraph 35 of the Regulation on the procedure for submitting and reviewing electronic collective appeals through the "Mening fikrim" web portal, the relevant authorized state body considers the appeal and makes a reasoned decision.
According to the regulation, each appeal that receives more than 10,000 votes must be officially reviewed by the relevant government agencies and a reasoned decision must be made.
Currently, the process of reviewing this appeal has begun. The decision will be published on the "Mening fikrim" portal.
14-yanvar kuni o‘qishmi yoki dam olish kunimi?
14-yanvar Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan dam olish kuni deb e’lon qilinganmi? Bu kuni ham dam olish kuni bo‘ladigan bo‘lsa, mavzularni jurnalga qanday tartibda yozamiz?
The President signed a decree "On establishing an additional non-working day during the New Year celebration period and transferring a day off."