12:11 / 22.04.2025 4.14k
O‘qituvchini direktor lavozimiga tayinlash uchun 3 ming dollar pora olgan maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i qo‘lga olindi. Unga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llanilib, jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent shahar bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Bosh prokuratura huzuridagi Departament bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbir o‘tkazildi.
Tadbir davomida Toshkent shahridagi tumanlardan birining maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i umumiy o‘rta ta’lim maktabida tarix fanidan dars beruvchi o‘qituvchini mazkur tumandagi maktablardan biriga direktor lavozimiga tayinlash evaziga o‘z xizmat xonasida 3 ming AQSH dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda holat yuzasidan mazkur mansabdor shaxsga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi (pora olish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yildan boshlab Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlarini lavozimiga tayinlash bo‘yicha tavsiya beruvchi maslahat organi — Direktorlar kengashi tuzilgandi.
Mazkur buyruq bilan maktabgacha va maktab ta’limi tizimida direktorlarini lavozimiga tayinlash “Direktorlar kengashi” tavsiyasiga asosan ochiq tanlov asosida amalga oshirilishi belgilab qo‘yilgandi.

Начальник отдела дошкольного и школьного образования был задержан за получение взятки в размере 3 тысяч долларов за назначение учителя на должность директора. В отношении него была применена мера пресечения в виде заключения под стражу, возбуждено уголовное дело. Об этом сообщила Служба государственной безопасности.
Сотрудниками Управления Службы государственной безопасности по городу Ташкенту совместно с Департаментом при Генеральной прокуратуре проведено оперативное мероприятие.
В ходе мероприятия начальник отдела дошкольного и школьного образования одного из районов города Ташкента был задержан с вещественными доказательствами при получении в своем служебном кабинете 3 тысяч долларов США в обмен на назначение преподавателя истории в общеобразовательной школе на должность директора одной из школ данного района.
В настоящее время в отношении данного должностного лица возбуждено уголовное дело по статье 210 (получение взятки) Уголовного кодекса, применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, что с 2023 года соответствующим приказом министра дошкольного и школьного образования был создан консультативный орган - Совет директоров, который рекомендует назначение директоров общеобразовательных учреждений.
Приказом министра было установлено, что назначение директоров в системе дошкольного и школьного образования будет осуществляться на основе открытого конкурса по рекомендации "Совета директоров."
Toifasiga qo‘shimcha haq to‘lanmagan CHQBT o‘qituvchisi sudda yutib chiqdi
Директор, привлекший учителей к ремонту школы, был уволен и оштрафован на 41,2 млн сумов.
Выяснилось, что директор школы пригрозил учителям выделением малого количества учебных часов и принудил их к проведению ремонтных работ.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева подвергла резкой критике лиц, которые долгое время никому не уступали руководящие должности.