12:11 / 22.04.2025 4.14k
O‘qituvchini direktor lavozimiga tayinlash uchun 3 ming dollar pora olgan maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i qo‘lga olindi. Unga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llanilib, jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent shahar bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Bosh prokuratura huzuridagi Departament bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbir o‘tkazildi.
Tadbir davomida Toshkent shahridagi tumanlardan birining maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i umumiy o‘rta ta’lim maktabida tarix fanidan dars beruvchi o‘qituvchini mazkur tumandagi maktablardan biriga direktor lavozimiga tayinlash evaziga o‘z xizmat xonasida 3 ming AQSH dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda holat yuzasidan mazkur mansabdor shaxsga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi (pora olish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yildan boshlab Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlarini lavozimiga tayinlash bo‘yicha tavsiya beruvchi maslahat organi — Direktorlar kengashi tuzilgandi.
Mazkur buyruq bilan maktabgacha va maktab ta’limi tizimida direktorlarini lavozimiga tayinlash “Direktorlar kengashi” tavsiyasiga asosan ochiq tanlov asosida amalga oshirilishi belgilab qo‘yilgandi.

3 thousand dollars for the position of school principal
The head of the department of preschool and school education was detained for accepting a bribe of 3 thousand dollars for the appointment of a teacher to the position of director. A preventive measure of detention was applied to him, and a criminal case was initiated. This was reported by the State Security Service.
Employees of the Tashkent City Department of the State Security Service, in cooperation with the Department under the Prosecutor General's Office, conducted an operational event.
During the event, the head of the Department of Preschool and School Education of one of the districts of Tashkent was detained with material evidence while receiving 3 thousand US dollars in his office in exchange for appointing a history teacher to the position of director of one of the schools in this district.
Currently, a criminal case has been initiated against this official under Article 210 (bribery) of the Criminal Code, and a preventive measure of detention has been applied.
It should be recalled that since 2023, by the relevant order of the Minister of Preschool and School Education, an advisory body for the appointment of directors of general secondary educational institutions - the Board of Directors - has been created.
By order of the Minister, it was determined that the appointment of directors in the preschool and school education system will be carried out on the basis of an open competition based on the recommendation of the "Council of Directors."
Individuals who attempted to transfer interactive whiteboards worth 15.2 million soums for 25 million soums to the Jizzakh City Department of Preschool and School Education were apprehended.