Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2025-yil 15-may kuni maktab ta’limida amalga oshirilgan islohotlar va kelgusidagi asosiy vazifalar to‘g‘risida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklariga har bir tuman (shahar)dan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborish vazifasi belgilangan.
Topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tuman (shahar)lardan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborishni tashkil etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqilib, mas’ullarga ko‘rsatma berilgan.
Ushbu tadbirlar quyidagi 6 bosqichda amalga oshiriladi:
1-bosqich
Qoraqalpog‘iston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari 2025-yil 1-avgustga qadar:
- xorijiy davlatlarga malaka oshirishga yuborish uchun o‘qituvchilarni tanlab olish mezonlarini ishlab chiqadi;
- maktab o‘qituvchilarini tanlab oladi.
Bunda aniq, tabiiy, boshlang‘ich ta’lim yo‘nalishidagi mentor va yetakchi o‘qituvchilarga asosiy e’tibor qaratiladi.
2-bosqich
Qoraqalpog‘iston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari 2025-yil 5-avgustga qadar:
- har bir tuman (shahar)dan tanlab olingan 5 nafardan o‘qituvchilar ro‘yxatini shakllantiradi;
- malaka oshirishga yuboriladigan maktab o‘qituvchilari ro‘yxatini pedagogik mahorat markaziga taqdim etadi.
3-bosqich
Hududiy pedagogik mahorat markazlari 2025-yil 10-avgustga qadar:
- xorijiy malaka oshirish dasturlarini tahlil qilish va ehtiyojlarni aniqlaydi;
- xorijiy davlatlardagi malaka oshirish dasturlarini tanlab, kelishuvga erishadi.
4-bosqich
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, hududiy hokimliklar 2025-yil 20-avgustga qadar:
- o‘qituvchilarning xorijda malaka oshirish xarajatlar smetasini ishlab chiqadi;
- xarajatlar smetasiga asosan xorijiy davlatda malaka oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtiradi.
5-bosqich
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklari, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari 2025-yil sentabr–dekabr oylarida:
- maktab o‘qituvchilarini xorijiy davlatlarga malaka oshirishga yuboradi;
- tuman (shahar)lardagi umumta’lim maktablari o‘qituvchilari uchun xorijda malaka oshirish yakunlari bo‘yicha seminar-trening tashkil etadi.

15:35 / 08.07.2025 6.87k
Как известно, на видеоселекторном совещании, состоявшемся 15 мая 2025 года под председательством Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева о реформах, осуществленных в школьном образовании, и основных задачах на будущее, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента было поручено направить 5 школьных учителей из каждого района (города) на повышение квалификации за рубеж.
В целях обеспечения исполнения поручения Министерством дошкольного и школьного образования разработана "Дорожная карта" по организации направления 5 учителей школ из районов (городов) на повышение квалификации за рубеж.
Эти мероприятия будут реализованы в 6 этапов:
Этап 1
Министерству дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, территориальным управлениям дошкольного и школьного образования в срок до 1 августа 2025 года:
разрабатывает критерии отбора преподавателей для направления на повышение квалификации в зарубежные страны;
Отбирает школьных учителей.
При этом основное внимание уделяется конкретным, естественным, наставникам и ведущим учителям в области начального образования.
Этап 2
Министерству дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, территориальным управлениям дошкольного и школьного образования в срок до 5 августа 2025 года:
формирует список из 5 учителей, отобранных из каждого района (города);
Представляет список школьных учителей, направляемых на повышение квалификации, в Центр педагогического мастерства.
Этап 3
Региональные центры педагогического мастерства до 10 августа 2025 года:
Анализирует зарубежные программы повышения квалификации и определяет потребности;
Выбирает программы повышения квалификации в зарубежных странах и достигает соглашения.
Этап 4
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей в срок до 20 августа 2025 года:
разрабатывает смету расходов на повышение квалификации учителей за рубежом;
Финансирует расходы, связанные с повышением квалификации в зарубежных странах, согласно смете расходов.
Этап 5
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, территориальным управлениям дошкольного и школьного образования в сентябре-декабре 2025 года:
направляет учителей школ на повышение квалификации в зарубежные страны;
Организует семинар-тренинг для учителей общеобразовательных школ районов (городов) по итогам повышения квалификации за рубежом.
Этап 6
Национальный институт педагогического мастерства имени А. Авлони в июле-декабре 2025 года:
осуществляет системный мониторинг процессов направления 5 учителей школ из районов (городов) на повышение квалификации за рубеж;