Bugundan boshlab maktab va bog‘chalarda majburiy mehnat yuzasidan reydlar boshlanadi
Bugun, 15-avgust sanasidan boshlab, butun Respublika bo‘yicha maktab va maktabgacha ta’lim muassasalarida “Majburiy mehnatga qarshi kurashish haftaligi” e’lon qilindi. Haftalik doirasida mehnat inspeksiyasi barcha ta’lim muassasalarida nazorat tadbirlari o‘tkazadi. Bu haqda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, so‘nggi kunlarda o‘qituvchi va murabbiylarni majburiy mehnatga jalb etish holatlari bo‘yicha e’lon qilinayotgan xabarlar fuqarolarning mehnat huquqlari daxlsizligi xavf ostidaligini ko‘rsatmoqda.
Shuningdek, OAV va ijtimoiy tarmoqlarda yoritilgan 10 ga yaqin o‘qituvchi va murabbiylarni majburiy mehnatga jalb etish holatlari tasdig‘ini topib, aybdor mansabdor shaxslarga nisbatan ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llanilgan.
Tegishli vazirlik va idoralarga qonunbuzilish holatlarining kelib chiqish sabablarini o‘rganish hamda ularning kelib chiqishiga imkon beruvchi shart-sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan taqdimnoma kiritilgan.
Bugundan boshlanadigan haftalik doirasida nafaqat ish beruvchilar, balki, majburiy mehnatga yo‘l qo‘ygan barcha mas’ul mansabdor shaxslarga nisbatan ham javobgarlik choralari qo‘llaniladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq o‘qituvchilarni maktab “remontiga” jalb qilgan direktor ishdan bo‘shatilib, unga 41,2 mln so‘m jarima solingandi.

Сегодня, 15 августа, по всей Республике объявлена "Неделя борьбы с принудительным трудом" в школах и дошкольных образовательных учреждениях. Инспекция труда проводит контрольные мероприятия во всех образовательных учреждениях. Об этом сообщило Министерство занятости и сокращения бедности.
Сообщения о случаях привлечения учителей и наставников к принудительному труду в последние дни свидетельствуют о том, что неприкосновенность трудовых прав граждан находится под угрозой.
Также были подтверждены случаи привлечения к принудительному труду около 10 учителей и наставников, освещенные в СМИ и социальных сетях, и к виновным должностным лицам были применены меры административной ответственности.
В соответствующие министерства и ведомства внесено представление об изучении причин возникновения правонарушений и устранении условий, способствующих их возникновению.
В рамках недели, которая начинается сегодня, меры ответственности будут применяться не только к работодателям, но и ко всем ответственным должностным лицам, допустившим принудительный труд.