Bugundan boshlab maktab va bog‘chalarda majburiy mehnat yuzasidan reydlar boshlanadi
Bugun, 15-avgust sanasidan boshlab, butun Respublika bo‘yicha maktab va maktabgacha ta’lim muassasalarida “Majburiy mehnatga qarshi kurashish haftaligi” e’lon qilindi. Haftalik doirasida mehnat inspeksiyasi barcha ta’lim muassasalarida nazorat tadbirlari o‘tkazadi. Bu haqda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, so‘nggi kunlarda o‘qituvchi va murabbiylarni majburiy mehnatga jalb etish holatlari bo‘yicha e’lon qilinayotgan xabarlar fuqarolarning mehnat huquqlari daxlsizligi xavf ostidaligini ko‘rsatmoqda.
Shuningdek, OAV va ijtimoiy tarmoqlarda yoritilgan 10 ga yaqin o‘qituvchi va murabbiylarni majburiy mehnatga jalb etish holatlari tasdig‘ini topib, aybdor mansabdor shaxslarga nisbatan ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llanilgan.
Tegishli vazirlik va idoralarga qonunbuzilish holatlarining kelib chiqish sabablarini o‘rganish hamda ularning kelib chiqishiga imkon beruvchi shart-sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan taqdimnoma kiritilgan.
Bugundan boshlanadigan haftalik doirasida nafaqat ish beruvchilar, balki, majburiy mehnatga yo‘l qo‘ygan barcha mas’ul mansabdor shaxslarga nisbatan ham javobgarlik choralari qo‘llaniladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq o‘qituvchilarni maktab “remontiga” jalb qilgan direktor ishdan bo‘shatilib, unga 41,2 mln so‘m jarima solingandi.

From today, raids on forced labor will begin in schools and kindergartens.
Starting today, August 15, "Week of Combating Forced Labor" has been announced in schools and preschool educational institutions across the Republic. The Labor Inspectorate conducts control measures in all educational institutions. This was reported by the Ministry of Poverty Reduction and Employment.
Reports published in recent days about cases of involving teachers and mentors in forced labor indicate that the inviolability of citizens' labor rights is at risk.
In addition, cases of involving about 10 teachers and mentors in forced labor, which were covered in the media and social networks, were confirmed, and administrative liability measures were applied to the guilty officials.
A proposal has been submitted to the relevant ministries and agencies to study the causes of violations and eliminate the conditions contributing to their occurrence.
Within the framework of the week starting today, liability measures will be applied not only to employers, but also to all responsible officials who have allowed forced labor.