Darslarni adolatsiz taqsimlangan direktorga 4 mln so‘mgacha jarima solinishi mumkin
Ma’lumki, pedagog xodimlarga darslarni taqsimlash “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning (ro‘yxat raqami 3271, 2020-yil 30-iyun) 15-bandida belgilab berilgan ustuvor ketma-ketlik asosida amalga oshirilishi lozim.
Nizomning 15-bandida belgilangan ko‘rsatkichlar ketma-ketligi asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etiladi. Bunda dars soatlari setkasi umumta’lim muassasasining pedagogik kengashi tomonidan tasdiqlanadi.
Maksimal dars soati olish imkoniyatiga ega bo‘lgan o‘qituvchining yozma roziligi bilan unga ajratilishi mumkin bo‘lgan dars soatlari boshqa o‘qituvchilarga berilishi mumkin.
Darslarni adolatsiz taqsimlaganlarga qanday javobgarlik bor?
Umumta’lim muassasalarida dars soatlarini taqsimlash maktabning Pedagogik kengashi tomonidan amalga oshiriladi. Shu sababli, birinchi navbatda Pedagogik kengash darslar adolatsiz taqsimlangan taqdirda, uni tasdiqlamaslik huquqiga ega.
Ammo shunga qaramay, maktab direktori yoki boshqa mansabdor shaxslar tomonidan dars soatlarini taqsimlash borasidagi qonunchilik hujjatlariga rioya etilmasa, ularga nisbatan javobgarlik bor.
Ma’lumki, Xalq ta’limi vazirining 2016-yil 30-maydagi 6-mh-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining pedagogik kengashi to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra, maktab direktori pedagogik kengash raisi hisoblanadi. Pedagogik kengash qarorlari ijrosining umumiy nazorati esa pedagogik kengash raisi tomonidan amalga oshiriladi.
Shu sababli, maktab direktorining Pedagogik kengash qaroriga zid ravishda, qonunchilik hujjatlarini buzgan holda o‘zboshimchalik bilan darslarni adolatsiz taqsimlashi mehnat qonunchiligini buzish sifatida baholanadi.
Bunday vaziyatlarda maktab direktoriga nisbatan Mehnat kodeksining 312-moddasida nazarda tutilgan intizomiy jazo turlaridan biri qo‘llanilishi mumkin.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravari (2 mln 60 ming so‘m)dan o‘n baravari (4 mln 120 ming so‘m)gacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takroran sodir etilgan bo‘lsa, — bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravari (4 mln 12 ming so‘m)dan o‘n besh baravari (6 mln 180 ming so‘m)gacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ma’lumot uchun: Ta’lim muassasalarida dars soatlari adolatsiz taqsimlangan taqdirda pedagog xodimlar hududiy bandlik yoki adliya bo‘limlariga, shuningdek kasaba uyushmasiga murojaat qilishlari mumkin.

Директор, несправедливо распределивший уроки, может быть оштрафован на 4 миллиона сумов.
Известно, что распределение занятий педагогическим работникам должно осуществляться на основе приоритетной последовательности, определенной пунктом 15 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" (рег.
Преподавателям, имеющим преимущество на основе последовательности показателей, указанных в пункте 15 Положения, рекомендуется устанавливать максимальное количество учебных часов. При этом сетка учебных часов утверждается педагогическим советом общеобразовательного учреждения.
С письменного согласия преподавателя, имеющего возможность получения максимального количества учебных часов, учебные часы, которые могут быть ему выделены, могут быть переданы другим преподавателям.
Какая ответственность предусмотрена за несправедливое распределение уроков?
Распределение учебных часов в общеобразовательных учреждениях осуществляется Педагогическим советом школы. Поэтому, в первую очередь, Педагогический совет имеет право не утверждать его в случае несправедливого распределения уроков.
Однако, несмотря на это, за несоблюдение директором школы или другими должностными лицами законодательства о распределении учебных часов предусмотрена ответственность.
Как известно, согласно Положению "О педагогическом совете общеобразовательного учреждения," утвержденному приказом Министра народного образования No 6-мх от 30 мая 2016 года, директор школы является председателем педагогического совета. Общий контроль за исполнением решений педагогического совета осуществляется председателем педагогического совета.
Поэтому самовольное несправедливое распределение уроков директором школы вопреки решению Педагогического совета с нарушением законодательства расценивается как нарушение трудового законодательства.
В таких ситуациях к директору школы может быть применен один из видов дисциплинарных взысканий, предусмотренных статьей 312 Трудового кодекса.
Также, согласно статье 49 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, нарушение должностным лицом законодательства о труде и охране труда - влечет наложение штрафа в размере от пятикратного размера базовой расчетной величины (2 миллиона 60 тысяч сумов) до десятикратного размера базовой расчетной величины (4 миллиона 120 тысяч сумов).
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, - влечет наложение штрафа от десятикратного размера базовой расчетной величины (4 млн 12 тыс. сумов) до пятнадцатикратного размера (6 млн 180 тыс. сумов).
Для справки: В случае несправедливого распределения учебных часов в образовательных учреждениях педагогические работники могут обратиться в территориальные отделы занятости или юстиции, а также в профсоюз.