Darslarni adolatsiz taqsimlangan direktorga 4 mln so‘mgacha jarima solinishi mumkin
Ma’lumki, pedagog xodimlarga darslarni taqsimlash “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning (ro‘yxat raqami 3271, 2020-yil 30-iyun) 15-bandida belgilab berilgan ustuvor ketma-ketlik asosida amalga oshirilishi lozim.
Nizomning 15-bandida belgilangan ko‘rsatkichlar ketma-ketligi asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etiladi. Bunda dars soatlari setkasi umumta’lim muassasasining pedagogik kengashi tomonidan tasdiqlanadi.
Maksimal dars soati olish imkoniyatiga ega bo‘lgan o‘qituvchining yozma roziligi bilan unga ajratilishi mumkin bo‘lgan dars soatlari boshqa o‘qituvchilarga berilishi mumkin.
Darslarni adolatsiz taqsimlaganlarga qanday javobgarlik bor?
Umumta’lim muassasalarida dars soatlarini taqsimlash maktabning Pedagogik kengashi tomonidan amalga oshiriladi. Shu sababli, birinchi navbatda Pedagogik kengash darslar adolatsiz taqsimlangan taqdirda, uni tasdiqlamaslik huquqiga ega.
Ammo shunga qaramay, maktab direktori yoki boshqa mansabdor shaxslar tomonidan dars soatlarini taqsimlash borasidagi qonunchilik hujjatlariga rioya etilmasa, ularga nisbatan javobgarlik bor.
Ma’lumki, Xalq ta’limi vazirining 2016-yil 30-maydagi 6-mh-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining pedagogik kengashi to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra, maktab direktori pedagogik kengash raisi hisoblanadi. Pedagogik kengash qarorlari ijrosining umumiy nazorati esa pedagogik kengash raisi tomonidan amalga oshiriladi.
Shu sababli, maktab direktorining Pedagogik kengash qaroriga zid ravishda, qonunchilik hujjatlarini buzgan holda o‘zboshimchalik bilan darslarni adolatsiz taqsimlashi mehnat qonunchiligini buzish sifatida baholanadi.
Bunday vaziyatlarda maktab direktoriga nisbatan Mehnat kodeksining 312-moddasida nazarda tutilgan intizomiy jazo turlaridan biri qo‘llanilishi mumkin.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravari (2 mln 60 ming so‘m)dan o‘n baravari (4 mln 120 ming so‘m)gacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takroran sodir etilgan bo‘lsa, — bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravari (4 mln 12 ming so‘m)dan o‘n besh baravari (6 mln 180 ming so‘m)gacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ma’lumot uchun: Ta’lim muassasalarida dars soatlari adolatsiz taqsimlangan taqdirda pedagog xodimlar hududiy bandlik yoki adliya bo‘limlariga, shuningdek kasaba uyushmasiga murojaat qilishlari mumkin.

A director who unfairly distributes lessons can be fined up to 4 million soums.
As is known, the distribution of lessons among teaching staff should be carried out in accordance with the priority sequence established in paragraph 15 of the Regulation "On the Procedure for Forming Classrooms and Tariff Lists in General Education Institutions" (registration number 3271, June 30, 2020).
Based on the sequence of indicators defined in paragraph 15 of the Regulation, it is recommended to establish maximum number of teaching hours for teachers who have priority. In this case, the class hour grid is approved by the pedagogical council of the general education institution.
With the written consent of the teacher who has the opportunity to receive the maximum teaching hours, the teaching hours that can be allocated to him may be transferred to other teachers.
What is the responsibility for those who distribute lessons unfairly?
The distribution of teaching hours in general education institutions is carried out by the Pedagogical Council of the school. Therefore, first of all, the Pedagogical Council has the right not to approve it in case of unfair distribution of lessons.
However, despite this, if the school principal or other officials do not comply with the legislation on the distribution of class hours, there is liability for them.
As is known, according to the Regulation "On the Pedagogical Council of a General Secondary Educational Institution," approved by Order No. 6-mh of the Minister of Public Education dated May 30, 2016, the school principal is the chairman of the pedagogical council. General control over the implementation of the decisions of the pedagogical council is carried out by the chairman of the pedagogical council.
Therefore, the arbitrary and unfair distribution of lessons by the school principal, contrary to the decision of the Pedagogical Council, in violation of legislative acts, is considered a violation of labor legislation.
In such cases, one of the types of disciplinary sanctions provided for in Article 312 of the Labor Code may be applied to the school principal.
Also, according to Article 49 of the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan, violation of labor and labor protection legislation by an official - entails the imposition of a fine from five (2 million 60 thousand soums) to ten (4 million 120 thousand soums) times the base calculation amount.
The same offense, committed repeatedly within a year after the application of administrative penalties, - entails the imposition of a fine from ten (4 million 12 thousand soums) to fifteen (6 million 180 thousand soums) times the base calculation amount.
For reference: In the event of an unfair distribution of teaching hours in educational institutions, pedagogical workers may apply to the territorial departments of employment or justice, as well as to the trade union.