Janubiy Koreya parlamenti dars vaqtida mobil telefon va smart qurilmalardan foydalanishni taqiqlovchi qonun qabul qildi. Bu haqda UzA xabar berdi.
Bu tartib 2026-yil martidan kuchga kiradi va mamlakat bo‘ylab barcha maktablarda amal qiladi. Yangi amaliyotdan ko‘zlangan maqsad yoshlar orasida keng tarqalgan “online” qaramlikni kamaytirish.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatganki, telefondan ortiqcha foydalanish o‘qish, aqliy rivojlanish, ijtimoiy hayotga moslashishga salbiy ta’sir etgan. Shu sababli, deputatlar, ota-onalar, ko‘plab o‘qituvchi va o‘quvchilarning darsga e’tiborini oshirish, do‘stlik, ijodiy faoliyat kabi qadriyatlarni tiklash zarurligini ta’kidlamoqda.
Parlamentda ovoz berish chog‘ida mazkur qonun ko‘pchilik ovozi bilan qabul qilindi. Hukumat ma’lumotiga ko‘ra, aholining qariyb chorak qismi telefondan ortiqcha foydalanadi, yoshlar orasida esa bu ko‘rsatkich 43 foizga yetgan.
Shunga qaramay, taqiq turli munozaralarga ham sabab bo‘lmoqda. Tabiiyki, ota-onalar bolalari vaqtini ijtimoiy tarmoqqa emas, o‘qish va hayotiy tajribani o‘zlashtirishga sarflashini xohlaydi. O‘quvchilar esa taqiq muammoni hal etmasligini aytib, aksincha telefondan oqilona foydalanish madaniyatini shakllantirish muhimligini uqtirmoqda.
Ushbu rasmiy intizom qoidasi dars vaqtida telefondan foydalanishni to‘liq taqiqlaydi, lekin nogironlar uchun maxsus qurilmaga ruxsat etilib, favqulodda vaziyat yoki ta’lim maqsadida foydalanishga yo‘l qo‘yiladi.
O‘qituvchilar orasida ham turlicha fikr bor: ba’zilar cheklov dars jarayonida tartibni tiklashga yordam beradi, desa, boshqalar bu shaxsiy huquqni cheklash ekanini ta’kidlamoqda.
Janubiy Koreya ayni qarorga kelgan ilk davlat emas – Fransiya, Finlyandiya, Italiya va Xitoy ham maktabda telefondan foydalanishni cheklagan. Faqat Seul masalani qonun darajasiga olib chiqqani bilan farqlanadi.
Shu bilan birga natija qanday bo‘lishi haqidagi bahs davom etyapti. Buni kimdir o‘quvchilar uchun foydali qadam, desa, boshqalar muammo ildizi mamlakat ta’lim tizimi haddan tashqari raqobatbardoshligi, o‘quvchilar ruhiy bosim ostida ekani bilan bog‘lamoqda.
Ma’lumot uchun: So‘nggi yillarda bir qator — Niderlandiya, Avstraliya, Norvegiya, Italiya, Qirg‘iziston va Rossiya kabi mamlakatlarda bolalar va o‘smirlarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni cheklash hamda mobil telefondan foydalanishini taqiqlovchi qoidalar joriy qilinmoqda.

Использование телефона в школах полностью запрещено - Южная Корея
Парламент Южной Кореи принял закон, запрещающий использование мобильных телефонов и смарт-устройств во время уроков. Об этом сообщает УзА.
Этот порядок вступит в силу с марта 2026 года и будет действовать во всех школах по всей стране. Цель новой практики - снизить распространенную "онлайн" зависимость среди молодежи.
Исследования показали, что чрезмерное использование телефона негативно влияет на чтение, умственное развитие и социальную адаптацию. Поэтому депутаты, родители, многие учителя и ученики подчеркивают необходимость повышения внимания к урокам, восстановления таких ценностей, как дружба и творческая деятельность.
При голосовании в парламенте данный закон был принят большинством голосов. По данным правительства, почти четверть населения чрезмерно пользуется телефонами, в то время как среди молодежи этот показатель достиг 43%.
Тем не менее, запрет вызывает различные споры. Естественно, родители хотят, чтобы их дети тратили свое время на учебу и жизненный опыт, а не на социальные сети.
Ученики говорят, что запрет не решит проблему, а наоборот, подчеркивают важность формирования культуры рационального использования телефона.
Это официальное дисциплинарное правило полностью запрещает использование телефонов во время уроков, но разрешает использование специального устройства для людей с ограниченными возможностями здоровья в чрезвычайных ситуациях или в образовательных целях.
Среди учителей существуют разные мнения: одни говорят, что ограничение помогает восстановить порядок во время уроков, другие утверждают, что это ограничение личных прав.
Южная Корея не первая страна, принявшая такое решение - Франция, Финляндия, Италия и Китай также ограничили использование телефонов в школах. Только Сеул отличается тем, что поднял вопрос на уровень закона.
В то же время продолжаются споры о том, каким будет результат: одни говорят, что это полезный шаг для учащихся, другие связывают корень проблемы с чрезмерной конкурентоспособностью системы образования страны и психологическим давлением на учащихся.