Pedagoglarga 70 foizlik ustama to‘lashdagi muammolar ijobiy hal etilmoqda
Farg‘ona viloyatidagi ayrim hududlarda 70 foizlik ustama belgilangan pedagoglarga mazkur ustamalarni to‘lab bermaslik holatlari qayd etildi. Mazkur muammo esa xalqtaliminfo.uz hamda O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi aralashuvidan keyin ijobiy hal etildi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF–79-son Farmoni 3-bandi 10-xatboshida xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanishi belgilab berilgan.
Shunga ko‘ra, joriy yilning yanvar-iyun oylarida o‘tkazilgan pedagog kadrlar attestatsiyasi natijalariga ko‘ra 4 199 nafar pedagoglar 86 va undan yuqori ball to‘plab, oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) bo‘lib, ularning bazaviy tarif stavkalariga qo‘shimcha 70 foiz ustama belgilangan.
Ammo, ayrim hududlarda 70 foiz ustama tayinlangan pedagog kadrlarga mazkur ustamalarni to‘lab bermaslik holati bo‘yicha xalqtaliminfo.uz’ga Farg‘ona viloyati Toshloq tumani pedagoglaridan murojaat kelib tushdi.
Mazkur ustamalarni to‘lab berish yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan hududiy boshqarma boshliqlariga alohida ko‘rsatma berilgan bo‘lsa-da, lekin Toshloq tumani pedagoglariga ushbu ustamalar to‘lab berilmagan.
Shu sababli, mazkur murojaat O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashiga yo‘naltirildi. Shundan so‘ng, holat O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Toshloq tumani bo‘linmasi tomonidan o‘rganilib, o‘qituvchining muammosi ijobiy hal etildi.
Ma’lum bo‘lishicha, hozirgi kunda pedagog xodimlarning ma’lumotlarini ERP dasturi bilan integratsiya qilish holatlari to‘liq yakuniga yetmaganligi sababli, ushbu jarayonlar 2025-yil sentyabr oyida to‘liq yakunlanib, tumandagi 11 nafar pedagoglarning avgust oyidagi 70 foizlik ustamalari sentyabr oyi ish haqlariga qo‘shib to‘lab beriladi.

09:39 / 18.09.2025 4.83k
В некоторых регионах Ферганской области отмечены случаи неоплаты педагогам, которым установлена надбавка в размере 70 процентов. Эти проблемы были успешно решены благодаря вмешательству xalqtaliminfo.uz и Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана.
Как известно, в абзаце 10 пункта 3 Указа Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79 установлено, что педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, выплачивается доплата в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок.
В соответствии с этим, по результатам аттестации педагогических кадров, проведенной в январе-июне текущего года, 4 199 педагогов набрали 86 и более баллов и получили (или сохранили) высшую и первую квалификационные категории, к их базовым тарифным ставкам установлена надбавка в размере 70 процентов.
Однако в некоторых регионах в xalqtaliminfo.uz поступило обращение от педагогов Ташлакского района Ферганской области о том, что педагогическим кадрам, которым назначена надбавка в размере 70 процентов, не выплачиваются эти надбавки.
Несмотря на то, что Министерство дошкольного и школьного образования дало отдельные указания начальникам территориальных управлений по выплате этих надбавок, педагогам Ташлакского района эти надбавки не выплачивались.
Поэтому данное обращение было направлено в Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана. После этого ситуация была изучена Ташлакским районным отделением профсоюза работников образования и науки Узбекистана, и проблема учителя была решена положительно.
Выяснилось, что в настоящее время интеграция данных педагогических работников с программой ERP не завершена, поэтому эти процессы будут полностью завершены в сентябре 2025 года, и 70% августовских надбавок 11 педагогов района будут добавлены к сентябрьской заработной плате.