Sirdaryo viloyatidagi 398 ta xususiy bog‘chada o‘tkazilgan sanitariya tekshiruvlarida qator qoidabuzarliklar aniqlandi. Bu haqda UzA xabar berdi.
Tekshiruvlar davomida ko‘plab muassasalarda bolalarga yaratilgan shart-sharoitlar sanitariya talablariga javob bermasligi aniqlandi. Xususan, 60 ta bog‘chaning oshxonasi ta’mirtalab holda ekani, suv ta’minotida uzilishlar borligi, qo‘l yuvish uskunalari yetarli darajada jihozlanmagani ma’lum bo‘ldi.
Shuningdek, ayrim muassasalarda xodimlar va bolalar belgilangan muddatlarda tibbiy ko‘rikdan o‘tmagan, yotoq choyshablari eskirgan, ayrim xonalar va eshiklar ta’mirtalabligi ham qayd etilgan.
Aniqlangan kamchiliklar asosida bir qator bog‘chalar faoliyati vaqtincha to‘xtatildi. Bu chora, mas’ullarni kamchiliklarni bartaraf etishga majbur qilish hamda bolalar uchun sog‘lom va xavfsiz muhit yaratishni ta’minlash maqsadida ko‘rilgan.
‘‘Tekshiruv natijalariga ko‘ra, sanitariya norma va me’yorlarini buzgan 329 nafar mas’ul shaxsga nisbatan sud organlari tomonidan umumiy 333 million 480 ming so‘m miqdorida ma’muriy jarimalar qo‘llanildi’’, – deydi Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasining Sirdaryo viloyati boshqarmasi boshlig‘i Jo‘rabek Hasanov.
Ma’lum qilinishicha, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi boshqarmasi, shahar va tuman bo‘limlari mutaxassislari tomonidan ilgari ham xususiy bog‘cha rahbarlari uchun sanitariya-gigiyena talablari bo‘yicha o‘quv-seminarlar o‘tkazilgan. Ammo, shunga qaramay, ayrim tashkilotlarda hali ham talablarni buzish holatlari saqlanib qolgan.
Mutasaddilarning ta’kidlashicha, sanitariya qoidalari va gigiyena talablariga rioya etish barcha ta’lim muassasalari uchun, ularning mulkiy shaklidan qat’i nazar, majburiy hisoblanadi.
Hozirda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha maxsus ishchi guruhlar tashkil etilgan bo‘lib, nazorat ishlari viloyat miqyosida davom ettirilmoqda.
Maktablarning 95 foizida hojatxonalar tashqarida joylashgan, 79 foizi isitish uchun ko‘mirdan foydalanadi.
30-oktyabrdan maktablarda niqob taqish majburiy bo‘ladimi?
Ijtimoiy tarmoqlarda 30-oktyabrdan boshlab Toshkent shahridagi maktablarda tibbiy niqob taqish tartibi joriy etilishi bilan bog‘liq xabarlar tarqaldi. Holat yuzasidan Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi rasmiy bayonot berdi.
Bolalar orasida virusli kasallik tarqalayotgani haqidagi xabar rad etildi
Sog‘liqni saqlash vazirligi ota-onalarga kasallik belgilari kuzatilgan farzandlarini o‘z vaqtida oilaviy shifokor ko‘rigiga olib borishni tavsiya etgan holda O‘zbekistonda epidemiologik vaziyat barqarorligini eslatib, hech qanday xavotirga o‘rin yo‘qligini aytdi.
Bolalar ombudsmani 1,3,5 va 7-sonli davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida bo‘lib, monitoring o‘rganishi o‘tkazdi.

During the sanitary inspections of 398 private kindergartens in the Syrdarya region, a number of violations were identified. This was reported by UzA.
During the inspections, it was found that the conditions created for children in many institutions do not meet sanitary requirements.
In particular, it became known that the kitchens of 60 kindergartens are in need of repair, there are interruptions in the water supply, and handwashing equipment is not sufficiently equipped.
It was also noted that in some institutions, employees and children did not undergo medical examinations within the established timeframes, bed linens were worn out, and some rooms and doors needed repair.
Based on the identified shortcomings, the activities of a number of kindergartens were temporarily suspended. This measure was taken to compel officials to eliminate shortcomings and ensure a healthy and safe environment for children.
"Based on the results of the inspection, administrative fines totaling 333 million 480 thousand soums were imposed by the judicial authorities on 329 responsible persons who violated sanitary norms and standards," says Jurabek Khasanov, Head of the Syrdarya Regional Department of the Sanitary-Epidemiological Welfare and Public Health Committee under the Ministry of Health.
It was reported that specialists from the Department of Sanitary and Epidemiological Welfare and Public Health, city and district departments had previously conducted training seminars on sanitary and hygiene requirements for heads of private kindergartens. However, despite this, violations of requirements still persist in some organizations.
Officials emphasized that compliance with sanitary rules and hygiene requirements is mandatory for all educational institutions, regardless of their form of ownership.
Special working groups have been created to eliminate the identified shortcomings, and control work continues at the regional level.
Four children who were poisoned in a kindergarten in Jizzakh remain hospitalized.
The Children's Ombudsman visited state preschool educational organizations No. 1, 3, 5, and 7 and conducted a monitoring study.
On September 24th, reports emerged of food poisoning among children in several preschools in the Piskent and Buka districts of Tashkent region.