Joriy yil 14-oktyabrdan maktab o‘quvchilari uchun asosiy fan olimpiadasining ikkinchi - tuman (shahar) bosqichiga start berilgandi.
Olimpiadaning mazkur bosqichi 14-oktyabrdan 23-oktyabrgacha o‘tkazilishi belgilangan bo‘lib, kecha, 14-oktyabr kuni matematika fanidan 3 smenada olimpiada o‘tkazilgan.
Ammo, olimpiada ishtirokchilari uchun tuzilgan test savollari ertalab soat 7.00 da ijtimoiy tarmoqlarda tarqalib ketgan. Ayrim pedagoglarning aytishicha, mazkur test savollari 14-oktyabr kuni ertalab 800 ming so‘mdan sotilgan. Kunning ikkinchi yarmida esa test savollari narxi 200 ming so‘mgacha pastlagan.
Ma’lum bo‘lishicha, matematika fanidan 10-sinflar uchun tuzilgan test savollari an’anaviy ravishda olimpiada jarayoni yakunlangach, soat 15:58 da Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi huzuridagi Fan olimpiadalari markazining rasmiy Telegram sahifasida e’lon qilingan.
Shundan so‘ng, pedagoglar mazkur testlarni ertalab ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan testlar bilan solishtirib ko‘rib, ular aynan bir xil test savolliklari ekanligiga guvoh bo‘lishgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda Fan olimpiadalari markaziga videomurojaat yo‘llagan pedagoglardan biri Yoqubjon Rajabov shaffoflik ta’minlanmasa, qaytib olimpiada o‘tkazmaslik kerak, deya o‘z e’tirozlarini bildirgan hamda test savolliklari rostdan ham olimpiada jarayoni boshlanmasidan oldin tarqalib ketganligini isbotlashga harakat qilgan.
– “Ertalab 800 mingdan sotilgan ekan savollar, endi 200 mingga tushibdi.
– Olimpiada har doim shunday bo‘ladi.
– Kimlar tarqatgan javoblarni?
– Tuzganlar tarqatgan.
– Shuning uchun ham ikki yil bo‘ldi, o‘quvchi tayyorlamayman.
Shuni tushuntirib bera oladigan odam bormi? O‘quvchilarda ta’limga nisbatan, mana bu olimpiadaga nisbatan ishonch yo‘qolmaydimi? Agar mard bo‘lsanglar, tan olinglar-da, shu olimpiada natijalarini bekor qilib, boshqa olimpiada o‘tkazinglar.
Agar qo‘llaringizdan kelmasa, iltimos, bizni ham, o‘quvchilarni ham ovora qilmanglar. O‘sha tanishi, bilishi, puli borlarga o‘rinlarni berib qo‘yaveringlar”, degan videomurojaat yo‘llagan pedagog.
Fan olimpiadasi testlari sotilayotganligi haqida “Iqtidorlar maktabi” nomli Telegram kanalida ham post yozib qoldirilgan. Unda aytilishicha, test savolliklari 200 ming so‘mdan sotilgan.
“Bugun tuman olimpiadasi bo‘lib o‘tmoqda. 200 ming so‘mga test savollari sotilib ketganini eshityapmiz. Bugun qaysidir o‘quvchilar 200 ming evaziga viloyatga yo‘llanma oladi. Juda achinarli holat. Har yili shu narsani oldini olish uchun qandaydir harakatlar qilinadi. Lekin guruch kurmaksiz bo‘lmaydi”, - deyiladi yozib qoldirilgan postda.
Hozircha Fan olimpiadalari markazi olimpiada jarayonida shaffoflik va adolat tamoyillari buzilib, test savolliklari tarqalgani haqida rasmiy bayonot bermadi.
Ammo, Markaz olimpiada jarayonida adolat tamoyillariga zid holatlar kuzatilgan taqdirda, Markazning @Murojaat_FOM_bot'ga yoki +998 71 207 05 24 telefon raqamiga murojaat qilish mumkinligini qayta-qayta eslatib, murojaatlar belgilangan tartibda ko‘rib chiqilishi, ularning natijalariga ko‘ra adolat va shaffoflikni ta’minlash maqsadida tegishli choralar ko‘rilishini eslatib o‘tgan.
O‘ylaymizki, Fan olimpiadalari markazi tezkorlik bilan mazkur vaziyatni batafsil o‘rganib chiqadi va holat o‘z tasdig‘ini topgan taqdirda 14-oktyabr kuni matematika fanidan o‘tkazilgan barcha tuman (shahar)lardagi natijalarni bekor qilib, qayta olimpiada o‘tkazish choralarini ko‘radi.

06:10 / 15.10.2025 19.44k
14 октября текущего года стартовал второй районный (городской) этап основной предметной олимпиады для школьников.
Данный этап олимпиады запланирован на период с 14 по 23 октября, а вчера, 14 октября, в три смены была проведена олимпиада по математике.
Однако тестовые вопросы, составленные для участников олимпиады, распространились в социальных сетях в 7:00 утра. По словам некоторых педагогов, эти тестовые вопросы были проданы утром 14 октября за 800 тысяч сумов. Во второй половине дня стоимость тестовых вопросов снизилась до 200 тысяч сумов.
Как стало известно, тестовые вопросы по математике для 10-х классов были опубликованы в 15:58 на официальной странице Telegram Центра предметных олимпиад при Агентстве специализированных образовательных учреждений после завершения процесса олимпиады.
После этого педагоги сравнили эти тесты с тестами, распространёнными в социальных сетях утром, и стали свидетелями того, что они были идентичными тестовыми вопросами.
Один из педагогов, отправивший видеообращение в Центр предметных олимпиад в социальных сетях, выразил свои возражения, заявив, что если прозрачность не будет обеспечена, олимпиаду больше не следует проводить, и попытался доказать, что тестовые вопросы действительно распространились до начала процесса олимпиады.
- "Утром вопросы продавались по 800 тысяч, теперь они упали до 200 тысяч.
- Так всегда бывает на Олимпиаде.
- Кто распространял ответы?
- Распространяли создатели.
- Вот уже два года я не готовлю учеников.
Есть кто-нибудь, кто может это объяснить? Не потеряют ли учащиеся доверие к образованию, к этой олимпиаде? Если вы смелы, признайтесь и отмените результаты этой олимпиады и проведите другую олимпиаду.
Если вы не можете, пожалуйста, не беспокойте ни нас, ни учеников. Просто уступайте места тем, у кого есть связи, знания и деньги," - сказал педагог, отправивший видеообращение в Центр предметных олимпиад.
В Telegram-канале "Школа талантов" также опубликован пост о продаже тестов предметной олимпиады. В нем говорится, что тестовые вопросы продавались за 200 тысяч сумов.
"Сегодня проходит районная олимпиада. Мы слышим, что тестовые вопросы были проданы за 200 000 сумов. Сегодня некоторые учащиеся получают путевки в область за 200 тысяч. Очень печальная ситуация. Каждый год предпринимаются какие-то усилия, чтобы предотвратить это. Но рис без сорняков не бывает," - говорится в посте.
Пока Центр предметных олимпиад не сделал официального заявления о том, что в процессе олимпиады были нарушены принципы прозрачности и справедливости, и были распространены тестовые вопросы.
Однако Центр неоднократно напоминал, что в случае возникновения в процессе олимпиады случаев, противоречащих принципам справедливости, можно обратиться в Центр по адресу @Murojaat_FOM_bot или по телефону +998 71 207 05 24, обращения будут рассмотрены в установленном порядке, по результатам которых будут приняты соответствующие меры для обеспечения справедливости и прозрачности.
Мы полагаем, что Центр предметных олимпиад оперативно рассмотрит эту ситуацию подробно и, если ситуация подтвердится, 14 октября отменит результаты по математике во всех районах (городах) и примет меры по повторному проведению олимпиады.