22:26 / 20.10.2025 49
Juda ko‘p hollarda attestatsiya test sinovlarida ishtirok etgan pedagoglar ularning pedagogik mahorati va psixologik tayyorgarligi noto‘g‘ri baholanganligi, o‘quv fani bo‘yicha test yoki malaka sinovi materiallarida xato va kamchiliklar mavjudligi bois, apellyatsiya komissiyasiga yozma ravishda ariza (shikoyat) berishadi.
Ammo ko‘pchilik, apellyatsiya berish tartibini yaxshi tushunmaganligi bois turli xil xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘shishadi, bu esa pedagoglar zarariga ishlashi mumkin.
Shu sababli, attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lgan pedagoglar uchun quyidagi ma’lumotlarni eslatib o‘tamiz:
Pedagog xodim attestatsiyada ishtirok etib, ammo natijalaridan norozi bo‘lsa, natijalar e’lon qilingan kundan boshlab 10 kun mobaynida apellyatsiya komissiyasiga yozma ravishda ariza (shikoyat) berishi lozim.
Bunda Apellyatsiya komissiyasiga murojaat qilish yozma ravishda yoki pedkadr.uzedu.uz orqali pedagoglarning shaxsiy kabineti orqali elektron tarzda amalga oshiriladi.
Ariza (shikoyat) ro‘yxatga olingan kundan boshlab 10 kun muddatda, qo‘shimcha o‘rganishlar talab etilganda esa malaka toifasi sertifikatlari shakllantirilgunga qadar ko‘rib chiqiladi.
Murojaat etuvchi pedagog kadrlar apellyatsiya komissiyasi tomonidan murojaati ko‘rib chiqilishi jarayonida bevosita yoki masofadan turib onlayn tarzda ishtirok etishi mumkin.
• Bu muhim: Shikoyat arizasi yo‘llagan pedagog xodim arizani aynan uning ishtirokida ko‘rib chiqilishini xohlasa, shikoyat arizasida ‘‘murojaat aynan mening ishtirokimda ko‘rib chiqilsin, degan mazmunda qo‘shimcha kiritishi lozim.
Chunki, attestatsiya bo‘yicha bo‘lib o‘tgan sud majlislarida vazirlik mas’ullari pedagog kadrlar tomonidan yuborilgan shikoyat arizasida aynan shunday mazmunda murojaat yozib qoldirmaganligi uchun apellyatsiya shikoyat arizalari pedagog xodimlar ishtirokisiz ko‘rib chiqilganligini ma’lum qilgan.
Bunda agar pedagog kadr to‘g‘ri baholangan bo‘lsa, o‘quv fani bo‘yicha test va malaka sinovi materiallarida xato va kamchiliklar, shuningdek, sinovlarni o‘tkazish jarayonida tashkiliy-texnik jihatdan kamchiliklar aniqlanmagan taqdirda, attestatsiya natijalarini o‘zgartirishsiz qoldiriladi.
Aksincha, pedagog kadrning pedagogik mahorati va psixologik tayyorgarligi noto‘g‘ri baholangan bo‘lsa, o‘quv fani bo‘yicha test yoki malaka sinovi materiallarida xato va kamchiliklar mavjudligi aniqlangan taqdirda, attestatsiya natijalari o‘zgartirib beriladi.
O‘quv fani bo‘yicha test yoki malaka sinovlarini o‘tkazish jarayonida tashkiliy-texnik jihatdan kamchiliklar mavjudligi aniqlangan taqdirda, test sinovlarining qaytadan o‘tkaziladi.
Eslatib o‘tamiz, vazirlikning buyrug‘i (qarori) yoki apellyatsiya komissiyasi qarori yuzasidan pedagog kadrlar qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda sudga shikoyat qilishi mumkin.

Вниманию педагогов, участвующих в аттестационных тестовых испытаниях
Во многих случаях педагоги, участвовавшие в аттестационных тестовых испытаниях, подают письменное заявление (жалобу) в апелляционную комиссию в связи с неправильной оценкой их педагогического мастерства и психологической подготовки, наличием ошибок и недостатков в материалах тестов или квалификационных испытаний по учебному предмету.
Однако многие люди, плохо понимая процедуру подачи апелляции, допускают различные ошибки и недостатки, что может работать во вред педагогам.
Поэтому для педагогов, не согласных с результатами аттестации, напоминаем следующую информацию:
Если вы участвуете в аттестации, но не согласны с результатами, вы должны подать письменное заявление (жалобу) в апелляционную комиссию в течение десяти дней со дня объявления результатов.
При этом обращение в Апелляционную комиссию осуществляется в письменной форме или в электронном виде через личный кабинет педагогов через официальный веб-сайт министерства.
Заявление (жалоба) рассматривается в десятидневный срок со дня его регистрации, а при необходимости дополнительного изучения - до формирования сертификата квалификационной категории.
Обращающиеся педагогические кадры могут участвовать в процессе рассмотрения апелляционной комиссией своего обращения непосредственно или удаленно в режиме онлайн.
Это важно: Если педагогический работник, направивший жалобу, хочет, чтобы ее рассмотрели именно с его участием, он должен внести в жалобу дополнение о том, что "обращение должно быть рассмотрено именно с моим участием."
Потому что на судебных заседаниях по аттестации ответственные лица министерства заявили, что апелляционные жалобы были рассмотрены без участия педагогических работников, поскольку педагогические работники не оставили обращение с таким же содержанием в своем апелляционном заявлении.
Если педагогический персонал был правильно оценен, результаты аттестации остаются без изменений, если в материалах тестов и квалификационных испытаний по учебному предмету не выявлены ошибки и недостатки, а также организационно-технические недостатки в процессе проведения испытаний.
Наоборот, при неправильной оценке педагогического мастерства и психологической подготовки педагогических кадров, выявлении ошибок и недостатков в материалах тестов или квалификационных испытаний по учебному предмету результаты аттестации будут изменены.
В случае выявления организационно-технических недостатков в процессе проведения тестовых или квалификационных испытаний по учебному предмету, тестовые испытания проводятся повторно.
Напоминаем, что на приказ (постановление) министерства или решение апелляционной комиссии педагогические кадры могут обжаловать в суд в порядке, установленном законодательством.