22:03 / 24.10.2025 23.02k
Endilikda pedagog xodimlarga malaka toifasi darajasiga qarab, direktor jamg‘armasi hisobidan tayinlanadigan ustama uchun 5 balldan 20 ballgacha qo‘shib beriladi.
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 21-oktabrdagi 662-sonli qarori bilan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Qaror bilan o‘qituvchilar faoliyatini baholash mezonlaridagi 9-ko‘rsatgich, ya’ni, o‘qituvchining pedagoglik faoliyatini baholash mezoni chiqarib tashlanib, uning o‘rniga malaka toifasiga qarab, o‘qituvchilarga ball qo‘shib beriladigan bo‘ldi.
Bunda o‘qituvchilarga amaldagi malaka toifasiga qarab quyidagicha ball beriladi:
• Mutaxassis lavozimida bo‘lsa – 0 ball;
• Ikkinchi malaka toifasiga ega bo‘lsa — 5 ball;
• Birinchi malaka toifasiga ega bo‘lsa — 10 ball;
• Oliy malaka toifasiga ega bo‘lsa — 20 ball beriladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalgi tartibda malaka toifasi ko‘rsatgichlari o‘rniga o‘qituvchining pedagogik faoliyatiga o‘quvchilar (o‘qituvchi dars beradigan sinflardagi o‘quvchilarning kamida 60 foizi o‘rtasida) va baholashda qatnashgan Kuzatuv kengashi a’zolari o‘rtasida o‘tkaziladigan so‘rovnoma natijalari (ijobiy fikrlari) hisobga olinib, buning uchun pedagoglarga 5 ball berilardi.

Теперь педагогическим работникам в зависимости от уровня квалификационной категории за счет директорского фонда будет начисляться надбавка в размере от 5 до 20 баллов.
Постановлением Кабинета Министров No 662 от 21 октября 2025 года внесены дополнения и изменения в Положение "О порядке создания и использования директорского фонда поощрения отличившихся работников учреждений общего среднего образования."
Постановлением исключен 9-й показатель в критериях оценки деятельности учителей, то есть критерий оценки педагогической деятельности учителя, вместо этого учителям будут начисляться баллы в зависимости от квалификационной категории.
При этом учителям начисляются следующие баллы в зависимости от действующей квалификационной категории:
- в должности специалиста - 0 баллов;
- при наличии второй квалификационной категории - 5 баллов;
- при наличии первой квалификационной категории - 10 баллов;
- При наличии высшей квалификационной категории - 20 баллов.
Напомним, в прежнем порядке вместо показателей квалификационной категории учителям на педагогическую деятельность учитывались результаты опроса (положительные отзывы) учащихся (не менее 60% учащихся в классах, где преподает учитель) и членов Наблюдательного совета, участвовавших в оценке, за что педагогам начислялось 5 баллов.