O‘qituvchi attestatsiyaga ariza topshirib, unda qatnashmasa amaldagi toifasi kuyib ketadimi?
Oliy toifali jismoniy tarbiya fani o‘qituvchisiman. 70 foizlik ustama, vazir jamg‘armasi va “Yil o‘qituvchisi”ga da’vogarlik qilish maqsadida navbatdan tashqari attestatsiyada qatnashish uchun ariza topshirgandim.
Shundan keyin testga kirib chiqdim, lekin yuqori ball ololmadim. Amaliy imtihonda qatnashsam ham yuqoridagi tanlovlar uchun ballim kamlik qilgani uchun, ikkinchi bosqichda qatnashmadim.
Endi “zavuchimiz” attestatsiyaga ariza topshirib, unda to‘liq ishtirok etmaganingiz uchun amaldagi oliy toifangiz kuyib ketadi, deyapti. Shu to‘g‘rimi?
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra, attestatsiya jarayonlari jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari uchun ikkita bosqichda tashkil etilib, birinchi bosqich Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan o‘tkaziladigan test sinovlari shaklida, ikkinchi bosqich esa Sport vazirligi tomonidan sport maktablarida tashkil etiladigan amaliy imtihon shaklida o‘tkazilishi belgilangan.
Bunda jismoniy tarbiya fanidan oliy yoki birinchi malaka toifasiga ega hamda tegishli talablarga javob beradigan pedagoglar attestatsiya sinovlarining birinchi bosqich natijalari asosida “Yil o‘qituvchisi” tanlovida ishtirok etishadi.
Bunda o‘qituvchi “Yil o‘qituvchisi” hamda vazir ustamasiga da’vogarlik qilishi uchun eng yuqori ball to‘plashi kerak bo‘ladi. 70 foizlik ustamani olish uchun esa, 86 va undan yuqori ball to‘plash kerak bo‘ladi.
Yuqoridagi vaziyatda esa, oliy toifaga ega bo‘lgan o‘qituvchi navbatdan tashqari attestatsiyaga ariza topshirgan va birinchi bosqichning o‘zidayoq yetarli ball to‘play olmasligiga ko‘zi yetmay, attestatsiyaning keyingi bosqichida ishtirok etmagan.
Xo‘sh, endi o‘qituvchining amaldagi toifasi kuyib ketadimi?
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 44-bandiga ko‘ra, navbatdan tashqari attestatsiyaga jalb etilgan pedagog kadrlar attestatsiyadan o‘ta olmagan taqdirda, ularning malaka toifasi (lavozimi) tushirilmaydi hamda ular lavozimiga muvofiq emas deb hisoblanmaydi.
O‘qituvchi attestatsiya jarayonida to‘liq ishtirok etmagan holatda ham uning amaldagi oliy malaka toifasi kuyib ketmaydi. Chunki, u navbatdan tashqari attestatsiyada qatnashish uchun ariza topshirgan hisoblanadi.
Attestatsiyadan norozi o‘qituvchilar sud uchun yig‘ilgan pullarni xayriya qilib yubordi
Namanganda ta’lim tizimida ishlovchi mansabdor shaxslar tomonidan tashkil qilingan “bunker” fosh etildi.
Advokat xizmati va boshqa xarajatlar uchun yig‘ilgan pullar ega-egalariga qaytarib berilgan, pullarni qaytarib olishni istamagan ustozlarning umumiy mablag‘lari xayriya uchun yo‘naltirilishi kelishib olindi.
Ingliz tili o‘qituvchilari nomidan vakil Hasanboy Rasulov, ta’lim masalalari bo‘yicha ekspert Komil Jalilov, Ta’lim sifatini ta’minlash agentligi direktori o‘rinbosari Sardor Raximboyev hamda Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi direktori Dilrabo Davidovalar ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi jismoniy tarbiya va musiqa madaniyati fani o‘qituvchilari uchun attestatsiya sinovlari qanday shaklda o‘tkazilishini yana bir bor eslatdi.

Я преподаватель физкультуры высшей категории. Я подал заявку на участие во внеочередной аттестации с целью претендовать на 70% надбавку, фонд министра и "Учитель года."
После этого я сдавал тест, но не смог получить высокий балл. Хотя я участвовал в практическом экзамене, у меня не хватило баллов для вышеуказанных вариантов, поэтому я не участвовал во втором этапе.
Теперь наш "завуч" говорит, что ваша нынешняя высшая категория сгорит, потому что вы подали заявление на аттестацию и не приняли в ней полного участия. Это правда?
Согласно Положению, утвержденному Постановлением Кабинета Министров No 572 от 17 сентября 2021 года, процессы аттестации для учителей физической культуры организованы в два этапа, первый этап проводится в форме тестовых испытаний, проводимых Министерством дошкольного и школьного образования, а второй этап - в форме практического экзамена, организованного Министерством спорта в спортивных школах.
При этом педагоги, имеющие высшую или первую квалификационную категорию по предмету "Физическая культура" и отвечающие соответствующим требованиям, участвуют в конкурсе "Учитель года" на основе результатов первого этапа аттестационных испытаний.
В этом случае учитель должен набрать наивысший балл, чтобы претендовать на премию "Учитель года" и премию министра. Для получения 70% надбавки необходимо набрать 86 баллов и выше.
В вышеуказанной ситуации учитель, имеющий высшую категорию, подал заявку на внеочередную аттестацию и не участвовал в следующем этапе аттестации, не зная, что не сможет набрать достаточно баллов уже на первом этапе.
Что ж, его нынешняя категория теперь сгорит?
Согласно пункту 44 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572, если педагогические кадры, привлеченные к внеочередной аттестации, не прошли аттестацию, их квалификационная категория (должность) не понижается, и они не считаются несоответствующими занимаемой должности.
Даже если преподаватель не полностью участвует в процессе аттестации, его действующая высшая квалификационная категория не будет потеряна. Потому что он считается подавшим заявление на участие во внеочередной аттестации.
Advokat xizmati uchun yig‘ilgan summa ega-egalariga qaytarib berildi va qaytarib olishni istamagan ustozlarning umumiy mablag‘lari xayriya uchun yo‘naltirilishi kelishib olindi.
Ingliz tili o‘qituvchilari nomidan vakil Hasanboy Rasulov, ta’lim masalalari bo‘yicha ekspert Komil Jalilov, Ta’lim sifatini ta’minlash agentligi direktori o‘rinbosari Sardor Raximboyev hamda Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi direktori Dilrabo Davidovalar ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi.
Учителя физической культуры и музыки будут проходить аттестацию в ином порядке.
Министерство дошкольного и школьного образования вновь напомнило, в какой форме проводятся аттестационные испытания для учителей физической культуры и музыкальной культуры.