11:21 / 05.12.2025 185
Joriy yil 3-dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida deputatlar tomonidan “2026-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Unda deputatlar tomonidan maktabgacha va maktab ta’limi tizimi uchun 2026-yilga ajratilayotgan mablag‘lar miqdori, ularning maqsadli sarflanishi, ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha taqsimoti yuzasidan mas’ullarga qator savollar berildi.
Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Xalqaro ishlar, mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Saydullo Azimov ta’lim tashkilotlarining yong‘in xavfsizligi uchun davlat budjetidan mablag‘ ajratilmasligi, ammo ta’lim muassasalarida bu bilan bog‘liq kamchiliklar aniqlangan taqdirda mas’ullarga jarimalar qo‘llanilayotganini, shu sababli kelasi yilgi davlat budjetidan yong‘in xavfsizligi uchun ta’lim tashkilotlariga pul ajratishda qanday rejalar borligini so‘radi.
“Yaqinda nazorat-tahlil o‘tkazganimizda, mana budjetdan moliyalashtiriladigan maktab, maktabgacha ta’lim, sog‘liqni saqlash tizimlarida, hududlarda yong‘in xavfsizligi bo‘yicha pul ajratish yo‘q.
Lekin inspektorlar borilayotgan joyda ularni nazorat qilinyapti, jarimalar solish holatlari bo‘lyapti, o‘sha rahbarlarga. Men aytmoqchimanki, mana shu keyingi yil budjet parametrlarida mana shu yong‘in xavfsizligini ta’minlash, xizmat ko‘rsatish bo‘yicha alohida punktlar ajratilyaptimi?
Mana shu pul ajratilmaganligi natijasida yong‘in xavfsizligi ta’minlanmayotgan muammolarni hal qilish bo‘yicha qanday takliflar kiritilgan va buning yechimi nima bo‘ladi?”, - deya savol berdi Saydullo Azimov.
Mazkur savolga Favqulodda vaziyatlar vazirligidan tegishli mas’ul javob berib, ta’lim tashkilotlaridagi yong‘in xavfsizligi bilan bog‘liq masalalar 2026-2030-yilga mo‘ljallangan dasturda nazarda tutilgani, bu yo‘nalish uchun mablag‘lar tegishli hokimliklar tomonidan amalga oshirilishini ma’lum qildi.
“Haqiqatan, savol juda o‘rinli. Sababi, yillar davomida ta’lim muassasalari, barcha ijtimoiy soha obyektlarida yong‘in xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha qator muammoli masalalar qolgan. Bular asosan yong‘indan avtomatik ravishda xabar berish signalizatsiyalarini o‘rnatilishi, ularga texnik xizmat ko‘rsatish, elektr simlarining qarshilikka chidamliligini laboratoriya sinovlaridan o‘tkazish, birlamchi yong‘in o‘chirish vositalari bilan to‘liq ta’minlash masalalari muammo bo‘lib kelayotgan edi.
Joriy yil 20-oktabrda muhtaram prezidentimizning 185-sonli farmonlari, 310, 311-sonli qarorlari imzolandi. Bu qarorlarda aynan ta’lim muassasalari, ijtimoiy soha obyektlarida amalga oshiriladigan profilaktik, texnik masalalar hammasi o‘zi qamrab olindi.
2026-yildan 2030-yilgacha bo‘lgan o‘zimizning dasturlarimizni ta’lim, ya’ni Oliy ta’lim, Xalq ta’limi vazirliklari bilan birgalikda ishlab chiqdik. Bu ko‘tarilayotgan masalalar, ya’ni mablag‘ ajratish masalalari hududiy hokimliklardan…
Xuddi shunday qarorlarda ham, farmonda ham qo‘yildiki, hududiy hokimliklar tomonidan bosqichma-bosqich shu 2030-yillargacha mablag‘ ajratilib, yong‘in xavfsizligi talablarini bajarish bo‘yicha qo‘yilayotgan kamchiliklarni bartaraf etish nazarda tutildi va bu nazoratga olindi”, - dedi Favqulodda vaziyatlar vazirligi mas’uli.

11:21 / 05.12.2025 2.74k
3 декабря текущего года на очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса депутаты рассмотрели в первом чтении проект закона "О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2026 год."
Депутаты задали ряд вопросов ответственным лицам относительно объема средств, выделяемых на систему дошкольного и школьного образования на 2026 год, их целевого расходования и распределения по приоритетным направлениям.
Сайдулло Азимов, заместитель председателя Комитета по международным делам, обороне и безопасности Законодательной палаты Олий Мажлиса, спросил, не выделяются средства из государственного бюджета на пожарную безопасность образовательных учреждений, но в случае выявления в образовательных учреждениях связанных с этим недостатков к ответственным лицам применяются штрафы, в связи с чем, какие есть планы по выделению средств из государственного бюджета на пожарную безопасность образовательным учреждениям в следующем году.
"Когда мы недавно провели контроль и анализ, мы обнаружили, что в школах, дошкольных учреждениях, системах здравоохранения и регионах, финансируемых из бюджета, нет выделения средств на пожарную безопасность.
Но инспекторы контролируются там, где они находятся, и есть случаи наложения штрафов на этих руководителей. Я хочу сказать, выделяются ли отдельные пункты по обеспечению пожарной безопасности и обслуживанию в бюджетных параметрах на следующий год?
Какие предложения были внесены для решения проблем, которые не обеспечиваются пожарной безопасностью в результате того, что эти деньги не были выделены, и что будет решением?," - спросил Сайдулло Азимов.
Министерство по чрезвычайным ситуациям ответило на этот вопрос, сообщив, что вопросы, связанные с пожарной безопасностью в образовательных учреждениях, предусмотрены в программе на 2026-2030 годы, а средства на это направление будут выделены соответствующими хокимиятами.
"Действительно, вопрос очень уместен. Причина в том, что на протяжении многих лет в образовательных учреждениях, на всех объектах социальной сферы оставался ряд проблемных вопросов по обеспечению пожарной безопасности. В основном это вопросы установки автоматической пожарной сигнализации, их технического обслуживания, проведения лабораторных испытаний на сопротивление электрических проводов, полного обеспечения первичными средствами пожаротушения.
20 октября текущего года были подписаны указы 185 и постановления 310, 311 нашего уважаемого президента. Эти постановления охватили все профилактические и технические вопросы, которые должны быть реализованы в образовательных учреждениях и социальных объектах.
Мы разработали наши собственные программы с 2026 по 2030 год совместно с министерствами образования, то есть высшего и народного образования. Эти поднимаемые вопросы, то есть вопросы выделения средств, от региональных хокимиятов...
В аналогичных решениях и указах было указано, что региональные хокимияты будут постепенно выделять средства до 2030 года, чтобы устранить недостатки в соблюдении требований пожарной безопасности, и это взято под контроль," - сказал представитель МЧС.