Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi joriy yilgi malaka toifasi test sinovlariga oid statistikani e’lon qildi. Ma’lum bo‘lishicha, joriy yilda ikki marotaba o‘tkazilgan test sinovlarida 64,4 foiz o‘qituvchilar yetarli natija qayd etolmagan.
2025-yilda ikki marta (bahor va kuz oylarida) pedagoglar ishtirokida o‘tkazilgan malaka toifa sinovlarida 353 604 nafar pedagog qatnashgan bo‘lsa, ularning 22 311 nafariga oliy, 43 445 nafariga birinchi, 60 055 nafariga ikkinchi, 13 371 nafariga mutaxassis malaka toifasi berilgan.
Buning natijasida umumiy hisobda 125 811 nafar malaka toifasini saqlagan va oshirgan pedagoglarga tegishli malaka toifa sertifikatlari berilgan. Bunda 227 793 nafar pedagoglar attestatsiyadan o‘tolmagan.
6 553 nafar pedagoglarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri, ya’ni attestatsiyadan o‘tkazilmasdan malaka toifa sertifikatlari berildi. Tegishli milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlarga ega 48 ming 600 nafarga yaqin pedagoglarga belgilangan tartibda ustama to‘landi.
Ma’lumot uchun: Joriy yilgi attestatsiya test sinovlari o‘qituvchilar orasida yanada katta norozilikka sabab bo‘lgandi. Xususan, attestatsiyadan norozi o‘qituvchilar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bir necha bor sudga berildi. Bo‘lib o‘tgan sud ishlarida esa vazirlik foydasiga qaror chiqarilgan.
Shuningdek, 2025-yildan boshlab hukumatning 2025-yil 26-noyabrdagi VM-740-sonli qarori bilan attestatsiya bo‘yicha apellyatsiyada o‘qituvchilar ishtiroki rasman cheklandi.
Attestatsiyada o‘qituvchilar huquqi cheklanishi bu qulaylikmi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi attestatsiyadagi o‘zgarishlarni aslida o‘qituvchilarga qulaylik yaratish maqsadida amalga oshirilganini ma’lum qildi.
Endilikda apellyatsiya shikoyatlari o‘qituvchilar ishtiroksiz ko‘rib chiqiladi. Mazkur tartib hukumatning 2025-yil 26-noyabrdagi VM-740-sonli qarori bilan bekor qilindi.
O‘qituvchi attestatsiyaga ariza topshirib, unda qatnashmasa amaldagi toifasi kuyib ketadimi?
Oliy toifali jismoniy tarbiya fani o‘qituvchisiman. 70 foizlik ustama, vazir jamg‘armasi va “Yil o‘qituvchisi”ga da’vogarlik qilish maqsadida navbatdan tashqari attestatsiyada qatnashish uchun ariza topshirgandim.

В 2025 году в испытаниях квалификационной категории, проведенных с участием педагогов дважды (весной и осенью), приняли участие 353 604 педагога, из них 22 311 получили высшую квалификационную категорию, 43 445 - первую, 60 055 - вторую, 13 371 - квалификационную категорию специалиста.
В результате в общей сложности 125 811 педагогов, сохранивших и повысивших квалификационную категорию, получили соответствующие сертификаты квалификационной категории. При этом 227 793 педагога не прошли аттестацию.
6 553 педагогам были выданы сертификаты квалификационной категории напрямую, то есть без аттестации. Около 48 600 педагогов, имеющих соответствующие национальные и международно признанные сертификаты, получили надбавки в установленном порядке.
Для справки: Аттестационные тесты этого года вызвали еще большее недовольство среди учителей. В частности, учителя, недовольные аттестацией, неоднократно подавали в суд на Министерство дошкольного и школьного образования. В прошлых судебных разбирательствах решение было вынесено в пользу министерства.
Также, начиная с 2025 года, Постановлением Правительства No ПКМ-740 от 26 ноября 2025 года было официально ограничено участие учителей в апелляции по аттестации.
Теперь апелляционные жалобы будут рассматриваться без участия учителей. Данный порядок отменен постановлением правительства от 26 ноября 2025 года No ПКМ-740.