To‘garak yillik ish rejasini avvaldan tuzib olinishi to‘g‘rimi?
Bizga to‘garak hujjatlarining namunalari berilgan. Ushbu namunaviy hujjatda to‘garak yillik ish rejasi ham mavjud. Ushbu ish rejada qaysi mavzularni o‘tishimiz ham oldindan belgilab qo‘yilgan. Axir o‘quvchilar qiyin yoki oson o‘zlashtiradigan mavzular dars jarayonida aniqlanmaydimi?
Javob:
Fan to‘garaklari o‘qituvchining pedagogik yuklamasi tarkibiga kiritilgan bo‘lib, to‘garaklar tashkil etish o‘quv-tarbiya jarayonining metodik taʼminoti va tashkiliy-pedagogik jarayoni hisoblanadi.
Fan o‘qituvchilarining lavozim majburiyatlarida ham pedagog xodimlar o‘quvchilarning qobiliyat va isteʼdodlarini rivojlantirishni nazarda tutgan holda, fanlarni o‘zlashtirishda qiynalayotgan va iqtidorli o‘quvchilar bilan ishlash maqsadida o‘z fani bo‘yicha to‘garak mashg‘ulotlarini tashkil etish lozimligi qayd etilgan.
Fan o‘qituvchilari tomonidan to‘garak mashg‘ulotlarini o‘tish majburiy hisoblanadi. Bunda fanlarni o‘zlashtirishda qiynalayotgan va iqtidorli o‘quvchilar bilan qo‘shimcha mashg‘ulotlar olib borish maqsadga muvofiq.
Asosiy savolga javob beradigan bo‘lsak, maktablarda to‘garaklar faoliyatini tartibga soluvchi hujjat mavjud emas. Asosiy muammo ham shunda aslida. Yaʼni, iqtidorli yoki bo‘sh o‘zlashtiruvchi o‘quvchilar bilan qay tartibda ishlanadi, to‘garak hujjatlari qanday yuritiladi va u o‘z ichiga nimalarni oladi degan savolga aniq javob yo‘q.
Shunchaki tavsiya sifatida aytadigan bo‘lsak, iqtidorli hamda bo‘sh o‘zlashtiruvchi o‘quvchilar bilan shug‘ullanish bo‘yicha tuziladigan ish reja dars jarayonida shakllantirib borilishi lozim deb hisoblaymiz.
Chunki, o‘quvchi qaysi mavzuni qiyin yoki to‘liq o‘zlashtirishgani dars jarayonida maʼlum bo‘ladi. Buni oldindan tahlil qilishning imkoni yo‘q. Shu sababli to‘garak ish rejasini avvaldan tuzib olish noto‘g‘ri amaliyot deb hisoblaymiz.

Is it correct to draw up a round-year work plan in advance?
We have been given samples of the club's documents. This model document also contains a circular annual work plan. In this work plan, which topics we will cover have been determined in advance. After all, aren't the topics that are difficult or easy for students to master be determined during the course of the lesson?
Answer:
Science clubs are included in the teacher's pedagogical workload, and the organization of clubs is a methodical support and organizational-pedagogical process of the educational process.
In the job duties of science teachers, it is noted that pedagogues should organize group classes in their subject in order to work with gifted and struggling students in order to develop their abilities and talents. done
It is mandatory to pass the circle training by science teachers. In this case, it is appropriate to conduct additional classes with gifted and struggling students.
To answer the main question, there is no document regulating the activity of clubs in schools. That is the main problem. That is, there is no clear answer to the question of how to work with gifted or lazy mastering students, how to keep circle documents and what it includes.
As a simple recommendation, we believe that the work plan for dealing with gifted and idle students should be formed during the course of the lesson.
Because, during the course of the lesson, it will be known which subject the student has mastered completely or difficult. There is no way to analyze it in advance. Therefore, we believe that it is a bad practice to draw up a circular work plan in advance.