To‘garak yillik ish rejasini avvaldan tuzib olinishi to‘g‘rimi?
Bizga to‘garak hujjatlarining namunalari berilgan. Ushbu namunaviy hujjatda to‘garak yillik ish rejasi ham mavjud. Ushbu ish rejada qaysi mavzularni o‘tishimiz ham oldindan belgilab qo‘yilgan. Axir o‘quvchilar qiyin yoki oson o‘zlashtiradigan mavzular dars jarayonida aniqlanmaydimi?
Javob:
Fan to‘garaklari o‘qituvchining pedagogik yuklamasi tarkibiga kiritilgan bo‘lib, to‘garaklar tashkil etish o‘quv-tarbiya jarayonining metodik taʼminoti va tashkiliy-pedagogik jarayoni hisoblanadi.
Fan o‘qituvchilarining lavozim majburiyatlarida ham pedagog xodimlar o‘quvchilarning qobiliyat va isteʼdodlarini rivojlantirishni nazarda tutgan holda, fanlarni o‘zlashtirishda qiynalayotgan va iqtidorli o‘quvchilar bilan ishlash maqsadida o‘z fani bo‘yicha to‘garak mashg‘ulotlarini tashkil etish lozimligi qayd etilgan.
Fan o‘qituvchilari tomonidan to‘garak mashg‘ulotlarini o‘tish majburiy hisoblanadi. Bunda fanlarni o‘zlashtirishda qiynalayotgan va iqtidorli o‘quvchilar bilan qo‘shimcha mashg‘ulotlar olib borish maqsadga muvofiq.
Asosiy savolga javob beradigan bo‘lsak, maktablarda to‘garaklar faoliyatini tartibga soluvchi hujjat mavjud emas. Asosiy muammo ham shunda aslida. Yaʼni, iqtidorli yoki bo‘sh o‘zlashtiruvchi o‘quvchilar bilan qay tartibda ishlanadi, to‘garak hujjatlari qanday yuritiladi va u o‘z ichiga nimalarni oladi degan savolga aniq javob yo‘q.
Shunchaki tavsiya sifatida aytadigan bo‘lsak, iqtidorli hamda bo‘sh o‘zlashtiruvchi o‘quvchilar bilan shug‘ullanish bo‘yicha tuziladigan ish reja dars jarayonida shakllantirib borilishi lozim deb hisoblaymiz.
Chunki, o‘quvchi qaysi mavzuni qiyin yoki to‘liq o‘zlashtirishgani dars jarayonida maʼlum bo‘ladi. Buni oldindan tahlil qilishning imkoni yo‘q. Shu sababli to‘garak ish rejasini avvaldan tuzib olish noto‘g‘ri amaliyot deb hisoblaymiz.

Правильно ли заранее составлять круглогодичный план работы?
Нам предоставили образцы документов клуба. Этот типовой документ также содержит циркулярный годовой план работы. В этом плане работы заранее определены темы, которые мы будем освещать. Ведь разве в ходе урока не определяются трудные или легкие для усвоения учащимися темы?
Отвечать:
Научные кружки входят в педагогическую нагрузку учителя, а организация кружков является методическим обеспечением и организационно-педагогическим процессом образовательного процесса.
В должностных обязанностях учителей естествознания отмечено, что педагоги должны организовывать групповые занятия по своему предмету для работы с одаренными и трудящимися учащимися с целью развития их способностей и талантов. сделано.
Обязательно прохождение кружкового обучения у преподавателей естественных наук. В этом случае уместно проводить дополнительные занятия с одаренными и трудолюбивыми учениками.
Отвечая на главный вопрос, документа, регулирующего деятельность кружков в школах, не существует. Это основная проблема. То есть нет однозначного ответа на вопрос, как работать с одаренными или ленивыми осваивающими учениками, как вести кружковые документы и что это включает в себя.
В качестве простой рекомендации мы считаем, что план работы с одаренными и праздными учениками должен формироваться в ходе урока.
Потому что по ходу урока будет известно, какой предмет ученик освоил полностью или с трудом. Нет возможности проанализировать это заранее. Поэтому мы считаем, что заранее составлять круговой план работы – плохая практика.