Qirg'iziston maktablarida pul yig‘imlari uchun javobgarlik belgilanmoqda
Qirg‘iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi “Prezidentning 2023 yil 26 maydagi “Bolalarning bepul maktab ta’limi olish huquqini amalga oshirishning davlat kafolatlarini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 136-son qarorini amalga oshirish to‘g‘risida”gi qarorni qabul qildi. Bu haqda Qalampir.uz nashri xabar berdi.
Hujjatga ko‘ra, davlat va shahar ta’lim muassasalarida pul mablag‘larini noqonuniy undirishga yo‘l qo‘ygan shaxslar Qirg‘iziston Respublikasining huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga muvofiq javobgar bo‘ladilar.
Qarorda Moliya vazirligi tomonidan 2023 yilda davlat ta’lim muassasalariga, mahalliy davlat hokimiyati organlariga, Bishkek va O‘sh shaharlari hokimliklariga zarur bo‘lgan xo‘jalik buyumlarini ta’mirlash, muhofaza qilish va sotib olish uchun 557 million 158 ming som ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Qaror rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab yetti kun o‘tgach kuchga kiradi.
Ma’lumot uchun, Prezident Sadir Japarov joriy yilning may oyida “Bolalarning davlat ta’lim tashkilotlarida (1-11 sinflar) bepul maktab ta’lim olish huquqini amalga oshirishning davlat kafolatlarini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni imzolagan edi. Unga ko‘ra, davlat ta’lim tashkilotlarida noqonuniy ravishda mablag‘ undirish va ular hisobidan davlat jamg‘armalari tashkil etish taqiqlanadi.

10:12 / 06.10.2023 4.17k
The Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic "On the implementation of the President's decision No. 136 of May 26, 2023 "On measures to ensure state guarantees of children's right to free school education" made the decision. This was reported by Qalampir.uz publication.
According to the document, persons who allow illegal extortion of funds in state and municipal educational institutions will be liable in accordance with the laws of the Kyrgyz Republic on offenses.
According to the decision, the Ministry of Finance will allocate 557 million 158 thousand soms in 2023 for the repair, protection and purchase of household goods necessary for state educational institutions, local government bodies, and the administrations of Bishkek and Osh cities. held in
The decision will enter into force seven days after its official announcement.
For information, in May of this year, President Sadir Japarov issued the decision "On measures to ensure state guarantees of children's right to free school education in state educational institutions (grades 1-11)". had signed. According to it, it is forbidden to illegally collect funds from state educational organizations and to establish state funds at their expense.