Qirg'iziston maktablarida pul yig‘imlari uchun javobgarlik belgilanmoqda
Qirg‘iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi “Prezidentning 2023 yil 26 maydagi “Bolalarning bepul maktab ta’limi olish huquqini amalga oshirishning davlat kafolatlarini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 136-son qarorini amalga oshirish to‘g‘risida”gi qarorni qabul qildi. Bu haqda Qalampir.uz nashri xabar berdi.
Hujjatga ko‘ra, davlat va shahar ta’lim muassasalarida pul mablag‘larini noqonuniy undirishga yo‘l qo‘ygan shaxslar Qirg‘iziston Respublikasining huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga muvofiq javobgar bo‘ladilar.
Qarorda Moliya vazirligi tomonidan 2023 yilda davlat ta’lim muassasalariga, mahalliy davlat hokimiyati organlariga, Bishkek va O‘sh shaharlari hokimliklariga zarur bo‘lgan xo‘jalik buyumlarini ta’mirlash, muhofaza qilish va sotib olish uchun 557 million 158 ming som ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Qaror rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab yetti kun o‘tgach kuchga kiradi.
Ma’lumot uchun, Prezident Sadir Japarov joriy yilning may oyida “Bolalarning davlat ta’lim tashkilotlarida (1-11 sinflar) bepul maktab ta’lim olish huquqini amalga oshirishning davlat kafolatlarini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni imzolagan edi. Unga ko‘ra, davlat ta’lim tashkilotlarida noqonuniy ravishda mablag‘ undirish va ular hisobidan davlat jamg‘armalari tashkil etish taqiqlanadi.

В школах Кыргызстана определены обязанности по сбору денег
Решение было принято Кабинетом Министров Кыргызской Республики «О реализации постановления Президента №136 от 26 мая 2023 года «О мерах по обеспечению государственных гарантий права детей на бесплатное школьное образование». Об этом сообщает издание Qalampir.uz.
Согласно документу, лица, допустившие незаконное вымогательство денежных средств в государственных и муниципальных образовательных учреждениях, будут нести ответственность в соответствии с законодательством КР о правонарушениях.
Согласно решению, Минфин в 2023 году выделит 557 миллионов 158 тысяч сомов на ремонт, охрану и приобретение предметов домашнего обихода, необходимых для государственных образовательных учреждений, органов местного самоуправления, акиматов городов Бишкек и Ош.
Решение вступит в силу через семь дней после его официального объявления.
Для информации, в мае этого года президент Садыр Жапаров подписал постановление «О мерах по обеспечению государственных гарантий права детей на бесплатное школьное образование в государственных образовательных учреждениях (1-11 классы)». Согласно ему запрещено незаконно собирать средства с государственных образовательных организаций и создавать за их счет государственные фонды.