Olmaotada zilzilalardan keyin maktab va kollej darslari bekor qilindi
Bog‘chalar odatdagidek ishlaydi, bolalar bog‘chasiga tashriflar ota-onalarning so‘roviga binoan amalga oshiriladi, deb ta’kidladi boshqarma.
Tunda Olmaotada ikki marta yer silkinishi sezildi. Shahar aholisi 23-yanvar kuni ertalab 2 ball kuchli silkinishni his qildi, deb xabar qildi Olmaota viloyati Favqulodda vaziyatlar departamenti matbuot xizmati Telegram-kanalida. Departament maʼlumotlariga ko‘ra, 5,8 magnitudali zilzila episentri Xitoy va Qirg‘iziston chegarasida joylashgan. Zilzila kuchi O‘zbekistonda ham sezilgan.
Yevropa O‘rta Yer dengizi seysmologiya markazi (EMSC) zilzila magnitudasini 5,7 deb baholadi. Zilzila Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayonida sodir bo‘lgan, epimarkazi 10 kilometr chuqurlikda joylashgan. 40 daqiqadan so‘ng o‘sha hududda 4,9 magnitudali yangi zilzila boshlandi, 17 daqiqadan so‘ng esa xuddi shunday magnitudali ikkinchi zilzila sodir bo‘ldi. Shuningdek, taxminan soat 00:07da (Toshkent vaqti bilan 05:07) Qozog‘istonning sharqiy viloyatlarida 3,3 magnitudali zilzila boshlandi.
Respublika Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, bir soat ichida Olmaota aholisi yana 2-3 balli silkinishni his qilgan. Departament odamlarni tashqariga chiqishga chaqirdi. Keyinroq departament Olmaotada qurbonlar va vayronagarchiliklar haqida ma’lumot yo‘qligini ma’lum qildi.
Vazirlik maktablarni 5 kunlik rejimga o‘tolmasligini aytdi
Vazirlik bundan 6 yil avval ham deyarli xuddi shu muammolarni sanab, maktablarni 5 kunlik o‘qish tizimiga o‘tkazish imkonsiz ekanligini aytgandi.

School and college classes were canceled in Almaty after the earthquakes
On January 23, classes in Almaty schools and colleges were canceled in the first shift - educational institutions worked as reception points for residents at night. This was reported by Daryo.uz with reference to "Nur.kz".
Kindergartens work as usual, visits to kindergartens are carried out at the request of parents, the department noted.
Two earthquakes were felt in Almaty during the night. On the morning of January 23, residents of the city felt a strong tremor of 2 points, the press service of the Department of Emergency Situations of the Almaty region reported on the Telegram channel. According to the department, the epicenter of the 5.8-magnitude earthquake was located on the border between China and Kyrgyzstan. The force of the earthquake was also felt in Uzbekistan.
The European Mediterranean Seismological Center (EMSC) estimated the magnitude of the earthquake at 5.7. The earthquake occurred in the Xinjiang Uyghur Autonomous Region, the epicenter was located at a depth of 10 kilometers. After 40 minutes, a new earthquake of 4.9 magnitude began in the same area, and after 17 minutes, a second earthquake of the same magnitude occurred. Also, at approximately 00:07 (05:07 Tashkent time), a 3.3-magnitude earthquake struck the eastern regions of Kazakhstan.
According to the information of the Ministry of Emergencies of the Republic, within an hour the residents of Almaty felt another 2-3 earthquake. The department urged people to get out. Later, the department reported that there were no reports of casualties or damage in Almaty.