Vazir Xilola Umarovani yaqindan taniysizmi?
Xilola Umarova 1988-yil 9-avgustda Germaniyaning Vaymer shahrida tug‘ilgan. Millati o‘zbek. U 2010-yilda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining bakalavr bosqichini, 2013-yilda mazkur universitetning magistratura bosqichini tamomlagan. O‘zbek, rus, ingliz tillarini mukammal biladi. Uning mutaxassisligi tashqi iqtisodiy faoliyat bo‘lsa-da, ammo pedagogika sohasiga begona emas.
Xususan, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabda dars bergan va shu maktabda direktorlik faoliyati bilan ham shug‘ullangan. Shuningdek, u o‘zi tahsil olgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ham dars berganligi haqida ham ma’lumotlar mavjud.
U dastlabki ish faoliyatini 2014-yilda Toshkent shahridagi Inha universitetida 1-toifali mutaxassis sifatida boshlagan. Ish faoliyatining deyarli 6 yilini aynan Inha universitetida olib borgan bo‘lib, universitetda yetakchi mutaxassis, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i, bosh menejer hamda prorektor lavozimlarida ishlagan. U O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi Akademiyasi tadqiqotchisi hisoblanadi.
Xilola Umarova bir muddat qizlar jamoalari uchun ta’lim tanlovlarini tashkil qilib boruvchi “Technovation Girls” loyihasida koordinatorlik qilib, “Technovation Uzbekistan” dasturining bir necha loyihalarida mentorlik ham qilgan. U Oʻzbekiston belgisi hamda “Namunali xizmatlari uchun” ko‘krak nishoni sohibi.
Umarovaning yoshligi qanday kechgan?
U ota-onasining kasbi tufayli Germaniyadagi shaharchada tug‘ilib, bog‘chaga va boshlang‘ich sinfda tahsil olgan. Umarova yetti yoshga to‘lar-to‘lmay oilasi bilan Toshkentga ko‘chib keladi. U dastlab o‘zbekchani yaxshi bilmagani sababli maktabdagi mashg‘ulotlarda qatnashishda anchagina qiyinchilikka duch keladi.
Umarova Toshkentdagi 241-umumta’lim maktabida tahsil olib, buvisi ko‘magida, qolaversa, ko‘chadagi bolalardan o‘zbek tilini to‘liq o‘rganib olishga erishadi. Umarovaning otasi qattiqqo‘lligi uchun uning vaqtini kunma-kun va hatto, soatma-soat tartibga solib qo‘yardi.
“Katta sinflarga chiqqanimizda ham dugonalarimiz bilan qayergadir bormoqchi bo‘lsak, onamdan umid qilib ruxsat so‘rardik. Otamga esa erkalik qila olmaganmiz. Turmushga chiqib, farzandli bo‘lganimdan keyin otam bilan bemalol suhbatlashadigan, nimalar haqida qayg‘urayotganimni, o‘ylayotganimni ayta oladigan bo‘ldim”, - deydi “Uzbekistans.club” loyihasiga bergan intervyusida.
Umarovaning oilasi uning bilimli, o‘qimishli bo‘lishini istab, unga barcha sharoitlarni yaratib bergan edi. Tadbirlar goh raqqosa, goh mushoirachi, goh boshlovchi rolidagi Umarovasiz o‘tmagan. Olimpiadalarda ham u faol edi.
Oliygohda 60 ta yigit bilan o‘qib, “starosta” bo‘lgan Umarova
U 8-sinf paytida diplomat bo‘lishni xohlagan. Lekin uning akusher-ginekolog onasi shifokor bo‘lishini istagan. U o‘ziga ishonardi, atrofdagilarni ham ishontirgisi kelardi. Shunda o‘sha paytlar kirish nihoyatda qiyin bo‘lgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga hujjat topshirishini, agar kira olmasa, uydagilarining aytganini qilishini oila a
zolariga tushuntiradi.
2010-yil 16-avgust kuni “mandat” natijalari chiqadigan kunda abituriyent Umarova o‘zining maxsus kodini o‘qishga kirganlar ro‘yxatidan topadi! Ammo “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” fakultetining o‘sha yilgi kursida 60 nafar yigitlar ichida, yagona nozik jins vakili o‘laroq tahsil oladi va hatto guruhga “starosta”lik ham qiladi.
“Yuragimga eng yaqin yo‘nalish ta’lim, pedagogika ekanligini tushunib yetganman” – Xilola Umarova
Umarova to‘rtinchi bosqich talabasi bo‘lganida turmushga chiqadi. U Tashqi ishlar vazirligi tizimida ishlashni xohlaydi, lekin oliygohni bitirayotgan yilda farzandlik bo‘ladi, shu sababli o‘zining universitetida amaliyot o‘tash bilan cheklanadi. Keyinchalik magistraturaga kirib, shu universitetda dars berishni boshlaydi. Talabalar bilan ishlashdan avval u maktabda nemis tilidan dars beradi.
“Bolajonlarning ko‘zi chaqnab, sizga bilim olish uchun qarab turishi… Ularning qiziqishi menga shu qadar yoqimli tuyg‘ular berganki, qanday lavozimda ishlasam ham, o‘sha lahzalarni sog‘inaman va dildan ardoqlayman. O‘shanda yuragimga eng yaqin yo‘nalish ta’lim, ma’rifat, pedagogika ekanligini tushunib yetdim”, deydi Umarova.
2014-yilda u Koreya bilan hamkorlikda yangi tashkil qilingan Inha universitetiga 2-toifali mutaxassis sifatida ishga qabul qilinadi. Bir nechta ko‘tarilishlardan keyin u o‘zi ishlayotgan universitet prorektori bo‘ladi. Koreyadagi Inhada doktoranturani boshlagan Umarova ham prorektorlik, ham O‘zbekistonda ilk bor tashkil qilingan Al-Xorazmiy ixtisoslashtirilgan IT maktabi direktorligiga tayinlanishi ortidan tadqiqotlarini ortga surib turadi.
2020-yilda esa Vazirlar Mahkamasi huzuridagi (sobiq) Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi direktori lavozimiga tayinlanadi. Qizig‘i shundaki, Xilola Umarova agentlik direktori lavozimida ishlayotgan vaqtda uning qizi Prezident maktabiga kira olmaydi. Shunda u qiziga “Yaxshilab o‘qib, o‘zingiz harakat qilishingiz kerak”, – deb aytadi.
Xilola Umarova 2022-yil 30-dekabrda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlanadi. U vazir lavozimiga tayinlanganidan so‘ng, oradan 5 oy vaqt o‘tgach, ta’limni isloh qilish bo‘yicha Prezidentga taqdimot qiladi. Umarova hozirgi kunga qadar ta’limni isloh qilish bo‘yicha Prezidentga jami 3 marotaba taqdimot qildi.
Vazir faoliyatiga bir yil
Umarova vazir lavozimiga tayinlangach, ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha bir qancha ishlarni amalga oshirishga muvofaq bo‘ldi. Xususan, 2023-yilda maktabgacha va maktab ta’limi tizimi faoliyatiga oid jami 20 ta qonunchilik hujjatlari qabul qilindi.
Umarovaning bir yillik ish faoliyati davomida quyidagi ishlar amalga oshirildi:
• Masofadan yoki “bir darcha” tamoyili asosida 2022-2023-o‘quv yilidan boshlab maktab bitiruvchilarining shahodatnomalari elektron shaklda beriladigan bo‘ldi;
• 2023-yil fevral oyidan boshlab o‘qituvchilar murojaatlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlaydigan (vazir.uzedu.uz) vazir platformasi ishga tushdi;
• 1-sinf o‘quvchilari uchun “Informatika va axborot texnologiyalari” fani joriy etildi;
• Maktab direktorlarini lavozimiga tayinlash vazirlikka to‘g‘ridan-to‘g‘ri hisobdor bo‘lgan “Direktorlar kengashi” tavsiyasiga asosan ochiq tanlov asosida amalga oshirilishi belgilandi;
• Maktab direktoriga o‘z o‘rinbosarlarini ishga qabul qilish va ishdan bo‘shatish huquqi berildi;
• Maktab direktori lavozimida ishlamoqchi bo‘lgan talabgorlarga menejerlik o‘quv kurslarida o‘qish hamda menejerlik sertifikatini olish talabi qo‘yildi;
• Menejerlik sertifikatini olgan rahbar xodimlarga qo‘shimcha ustama to‘lab beriladigan bo‘ldi;
• Maktablarning ma’naviyat va ma’rifat markaziga hisobot topshirish tartibi bekor qilindi;
• Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarini lavozimga tayinlashda tuman (shahar) ma’naviyat va ma’rifat markazi tomonidan tavsiya berish amaliyoti bekor qilindi;
• Jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilarini ishga qabul qilishda sport sohasidagi vakolatli davlat organining hududiy bo‘limlari hamda sport maktablari metodistlari tomonidan yo‘llanma berish tartibi ham bekor bo‘ldi;
• Hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarining maktablar faoliyatini tekshirish va ta’lim sifatini baholash vakolatlari tugatildi;
• Pedagogik kasblarga birinchi marta ishga qabul qilinadigan oliy ma’lumotli talabgorlar stajyor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritishi belgilandi;
• Maktabga birinchi marta ishga qabul qilinayotgan o‘qituvchilarni kasbiy sertifikatlash joriy etildi;
• Xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkasining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorda qo‘shimcha haq to‘lanishi belgilandi;
• Summativ baholash tizimi bosqichma-bosqich barcha maktablarda amalga oshirilishi belgilandi;
• O‘quvchilarni 2 ta xorijiy til va bitta kasb-hunarga o‘rgatish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi;
• Xorijiy tillarni o‘qitishni yanada takomillashtirish maqsadida maktablarga chet eldan “Til egalari” bo‘lgan mutaxassislar jalb qilindi;
• Pedagoglarga malaka toifasi berishning yangi tartibi joriy qilindi;
• O‘qituvchilar malakasini tabaqalashtirilgan holda oshirish tizimi joriy etildi;
• PISA 2022 natijalari asosida “Yo‘l xaritalari” tayyorlanishi belgilandi;
• Maktab bitiruvchilarning OTMga kirishdagi o‘rtacha bali 77,1 ballga yetkazildi (2022-y. — 76,3), shundan 77 foiz (2022-y. — 70) davlat granti o‘rinlarini joriy yil bitiruvchilari egalladi;
• 500 ta maktabda Prezident maktablarining baholash tizimi, 135 ta maktabda tanlov fanlari joriy etildi. “Qizil” toifaga kiritilgan maktablar soni 1 526 tadan 404 ta kamaydi;
• O‘zbekiston 2026-yilda eng nufuzli Xalqaro kimyo va Xalqaro informatika olimpiadalariga mezbonlik qilish huquqini qo‘lga kiritdi;
• Buyuk Britaniyaning Portsmut universitetida 30 nafar maktab direktori malakasi oshirildi;
• Respublika miqyosida vazirlik tizimidagi 83 ta ta’lim muassasalarida PISA, 210 ta ta’lim muassasalarida esa TALIS tadqiqotlari o‘tkazilishi belgilandi.
Xilola Umarova haqidagi ma’lumotlar hozircha mana shulardan iborat. Kelgusida xalqtaliminfo.uz sayti jamoasi vazirlar faoliyatini to‘liq yoritib beruvchi “Vazirning bir kuni” loyihasini ham amalga oshirishni o‘z oldiga maqsad qilgan. O‘ylaymizki, vazir Xilola Umarova ham bizning bu loyihamizda ishtirok etishga rozilik bildiradi.

20:00 / 13.04.2024 56.19k
On December 30, 2023, Khilola Umarova, formerly director of the Agency for Presidential Educational Institutions, was appointed to the post of Minister of Preschool and School Education. Today, using materials from open sources, we have gathered some information about Khilola Umarova and shared it with our observers.
A brief overview of Khilola Umarova's work
Khilola Umarova was born on 9 August 1988 in Weimar, Germany. Nationality Uzbek. He graduated from the University of World Economy and Diplomacy in 2010 with a bachelor's degree, and from the same university with a master's degree in 2013. Fluent in Uzbek, Russian, and English. His specialty is foreign economic activity, but it is not alien to the field of pedagogy.
In particular, he taught at a specialized school for in-depth study of subjects in the field of information and communication technologies named after Muhammad al-Khwarizmi and also worked as a director at this school. There is also information that he also taught at the University of World Economy and Diplomacy, where he studied.
He started his career in 2014 as a 1st category specialist at Inha University in Tashkent. He spent almost 6 years working at Inha University, where he worked as a leading specialist, deputy head of the international cooperation department, head of the international cooperation department, general manager and vice-rector. He is a researcher at the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan.
Khilola Umarova coordinated the "Technovation Girls" project, which organizes educational competitions for girls' teams, and also mentored several projects of the "Technovation Uzbekistan" program. He is a recipient of the "Uzbekistan badge" and the "For exemplary services" badge.
How did Umarova's youth go?
She was born in a small town in Germany due to her parents' occupation, and attended kindergarten and elementary school. Umarova moved to Tashkent with her family when she was seven years old. Since he initially did not know Uzbek well, he encountered significant difficulties in attending classes at school.
Umarova studied at the 241st general education school in Tashkent, and with the help of her grandmother, she managed to fully learn the Uzbek language from street children. Umarova's father was so strict that he kept her time in order day by day and even hour by hour.
"Even when we went to high school, if we wanted to go somewhere with our friends, we asked my mother for permission. We couldn't be nice to my father. After getting married and having a child, I was able to talk to my father freely, to tell him what I am worried about, what I think," she said in an interview with the project "Uzbekistan.club."
Umarova's family wanted her to be educated, and created all the conditions for her. The events were not without Umarova, who was sometimes a dancer, sometimes a poet, sometimes a presenter. He was also active in the Olympics.
Umarova, who studied at the university with 60 young men and became a "starosta."
She wanted to be a diplomat during the 8th grade. But his mother, an obstetrician-gynecologist, wanted him to be a doctor. He believed in himself and wanted to convince others. Then he explained to his family members that he would apply to the University of World Economy and Diplomacy, which was very difficult to enter at that time, and if he couldn't enter, he would do what his family told him.
On August 16, 2010, on the day of the results of the "mandate," applicant Umarova will find her special code in the list of applicants! But in the course of that year at the Faculty of International Economic Relations, out of 60 young men, he studied as the only representative of the delicate sex and even became a "starosta" of the group.
"I realized that the closest direction to my heart is education and pedagogy" - Khilola Umarova
Umarova married when she was a fourth year student. She wants to work in the system of the Ministry of Foreign Affairs, but she will have a child in the year she graduates from the university, so she will limit herself to practicing at her university. Later, he entered the master's program and began teaching at this university. Before working with students, she teaches German at school.
"Children's eyes shine and look at you to learn... Their interest has given me such a pleasant feeling that I miss and cherish those moments no matter what position I hold. Then I realized that the closest direction to my heart is education, enlightenment, pedagogy," Umarova said.
In 2014, he was hired as a Class 2 specialist at the newly established Inha University in partnership with Korea. After several promotions, he became vice-rector of the university where he was working. Umarova, who started her doctoral studies in Inha in Korea, postpones her studies after being appointed both vice-rector and director of the Al-Khwarizmi Specialized IT School, which was established for the first time in Uzbekistan.
In 2020, he was appointed director of the Agency for the Development of Presidential, Creative and Specialized Schools under the Cabinet of Ministers (formerly). Interestingly, while Khilola Umarova is working as the director of the agency, her daughter cannot attend the Presidential School. Then she tells her daughter, "You need to study well and work on your own."
Khilola Umarova will be appointed Minister of Preschool and School Education on December 30, 2022. Five months after his appointment, he will make a presentation to the President on education reform. To date, Umarova has made a total of 3 presentations to the President on education reform.
One year of ministerial activity
After her appointment to the post of Minister, Umarova was able to carry out a number of work on reforming the education system. In particular, in 2023, a total of 20 legislative acts related to the activities of the preschool and school education system were adopted.
The following work was done during Umarova's one-year career:
• From the 2022-2023 academic year, school graduates' certificates will be issued remotely or on the basis of the "one window" principle in electronic form;
• Since February 2023, the ministerial platform (vazir.uzedu.uz), which works directly with teachers' appeals, has been launched;
• The subject "Computer Science and Information Technology" was introduced for first-grade students;
• It was determined that the appointment of school principals to the position will be carried out on the basis of an open competition based on the recommendation of the "Council of Directors," which is directly accountable to the Ministry;
• The director of the school was given the right to hire and dismiss his deputies;
• Applicants wishing to work as a school director are required to study management training courses and obtain a management certificate;
• Managers who have received a management certificate will be paid an additional bonus;
• The procedure for submitting reports to the Center for Spirituality and Enlightenment of schools was abolished;
• The practice of giving recommendations by the district (city) spirituality and enlightenment center when appointing deputy directors for spiritual and educational work has been abolished;
• The procedure for issuing a referral by the territorial departments of the authorized state body in the field of sports and methodologists of sports schools when hiring physical education teachers has also been abolished;
• The powers of regional preschool and school education departments to verify the activities of schools and assess the quality of education have been abolished;
• It was determined that applicants with higher education who are admitted to pedagogical professions for the first time will work as trainees-teachers;
• Professional certification of teachers admitted to the school for the first time was introduced;
• Pedagogical staff, who have received a qualification certificate based on international standards, will be paid an additional fee of 70 percent of the current tariff rate;
• It was determined that the system of summative assessment will be implemented gradually in all schools;
• The practice of teaching students 2 foreign languages and one profession has been established;
• In order to further improve the teaching of foreign languages, specialists from foreign countries were attracted to schools.
• A new procedure for assigning qualification categories to teachers has been introduced;
• A system of differentiated professional development for teachers has been introduced;
• It was decided to prepare "Roadmaps" based on the results of PISA 2022;
• The average score of school graduates entering universities was raised to 77.1 points (2022). - 76.3), of which 77 percent (2022). - 70) graduates of the current year took the places of the state grant;
• The assessment system of Presidential schools has been introduced in 500 schools, elective subjects have been introduced in 135 schools. The number of schools included in the "red" category decreased from 1,526 to 404;
• Uzbekistan won the right to host the most prestigious International Olympiads on Chemistry and International Informatics in 2026;
• 30 school principals were trained at the University of Portsmouth in the UK;
• It was determined that PISA studies will be conducted in 83 educational institutions of the Ministry's system, while TALIS studies will be conducted in 210 educational institutions.
This is the information about Khilola Umarova so far. In the future, the team of the website xalqtaliminfo.uz aims to implement the project "One Day of the Minister," which fully covers the activities of the ministers. We think that Minister Hilola Umarova will also agree to participate in our project.