Vazir Xilola Umarovani yaqindan taniysizmi?
Xilola Umarova 1988-yil 9-avgustda Germaniyaning Vaymer shahrida tug‘ilgan. Millati o‘zbek. U 2010-yilda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining bakalavr bosqichini, 2013-yilda mazkur universitetning magistratura bosqichini tamomlagan. O‘zbek, rus, ingliz tillarini mukammal biladi. Uning mutaxassisligi tashqi iqtisodiy faoliyat bo‘lsa-da, ammo pedagogika sohasiga begona emas.
Xususan, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabda dars bergan va shu maktabda direktorlik faoliyati bilan ham shug‘ullangan. Shuningdek, u o‘zi tahsil olgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ham dars berganligi haqida ham ma’lumotlar mavjud.
U dastlabki ish faoliyatini 2014-yilda Toshkent shahridagi Inha universitetida 1-toifali mutaxassis sifatida boshlagan. Ish faoliyatining deyarli 6 yilini aynan Inha universitetida olib borgan bo‘lib, universitetda yetakchi mutaxassis, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i, bosh menejer hamda prorektor lavozimlarida ishlagan. U O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi Akademiyasi tadqiqotchisi hisoblanadi.
Xilola Umarova bir muddat qizlar jamoalari uchun ta’lim tanlovlarini tashkil qilib boruvchi “Technovation Girls” loyihasida koordinatorlik qilib, “Technovation Uzbekistan” dasturining bir necha loyihalarida mentorlik ham qilgan. U Oʻzbekiston belgisi hamda “Namunali xizmatlari uchun” ko‘krak nishoni sohibi.
Umarovaning yoshligi qanday kechgan?
U ota-onasining kasbi tufayli Germaniyadagi shaharchada tug‘ilib, bog‘chaga va boshlang‘ich sinfda tahsil olgan. Umarova yetti yoshga to‘lar-to‘lmay oilasi bilan Toshkentga ko‘chib keladi. U dastlab o‘zbekchani yaxshi bilmagani sababli maktabdagi mashg‘ulotlarda qatnashishda anchagina qiyinchilikka duch keladi.
Umarova Toshkentdagi 241-umumta’lim maktabida tahsil olib, buvisi ko‘magida, qolaversa, ko‘chadagi bolalardan o‘zbek tilini to‘liq o‘rganib olishga erishadi. Umarovaning otasi qattiqqo‘lligi uchun uning vaqtini kunma-kun va hatto, soatma-soat tartibga solib qo‘yardi.
“Katta sinflarga chiqqanimizda ham dugonalarimiz bilan qayergadir bormoqchi bo‘lsak, onamdan umid qilib ruxsat so‘rardik. Otamga esa erkalik qila olmaganmiz. Turmushga chiqib, farzandli bo‘lganimdan keyin otam bilan bemalol suhbatlashadigan, nimalar haqida qayg‘urayotganimni, o‘ylayotganimni ayta oladigan bo‘ldim”, - deydi “Uzbekistans.club” loyihasiga bergan intervyusida.
Umarovaning oilasi uning bilimli, o‘qimishli bo‘lishini istab, unga barcha sharoitlarni yaratib bergan edi. Tadbirlar goh raqqosa, goh mushoirachi, goh boshlovchi rolidagi Umarovasiz o‘tmagan. Olimpiadalarda ham u faol edi.
Oliygohda 60 ta yigit bilan o‘qib, “starosta” bo‘lgan Umarova
U 8-sinf paytida diplomat bo‘lishni xohlagan. Lekin uning akusher-ginekolog onasi shifokor bo‘lishini istagan. U o‘ziga ishonardi, atrofdagilarni ham ishontirgisi kelardi. Shunda o‘sha paytlar kirish nihoyatda qiyin bo‘lgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga hujjat topshirishini, agar kira olmasa, uydagilarining aytganini qilishini oila a
zolariga tushuntiradi.
2010-yil 16-avgust kuni “mandat” natijalari chiqadigan kunda abituriyent Umarova o‘zining maxsus kodini o‘qishga kirganlar ro‘yxatidan topadi! Ammo “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” fakultetining o‘sha yilgi kursida 60 nafar yigitlar ichida, yagona nozik jins vakili o‘laroq tahsil oladi va hatto guruhga “starosta”lik ham qiladi.
“Yuragimga eng yaqin yo‘nalish ta’lim, pedagogika ekanligini tushunib yetganman” – Xilola Umarova
Umarova to‘rtinchi bosqich talabasi bo‘lganida turmushga chiqadi. U Tashqi ishlar vazirligi tizimida ishlashni xohlaydi, lekin oliygohni bitirayotgan yilda farzandlik bo‘ladi, shu sababli o‘zining universitetida amaliyot o‘tash bilan cheklanadi. Keyinchalik magistraturaga kirib, shu universitetda dars berishni boshlaydi. Talabalar bilan ishlashdan avval u maktabda nemis tilidan dars beradi.
“Bolajonlarning ko‘zi chaqnab, sizga bilim olish uchun qarab turishi… Ularning qiziqishi menga shu qadar yoqimli tuyg‘ular berganki, qanday lavozimda ishlasam ham, o‘sha lahzalarni sog‘inaman va dildan ardoqlayman. O‘shanda yuragimga eng yaqin yo‘nalish ta’lim, ma’rifat, pedagogika ekanligini tushunib yetdim”, deydi Umarova.
2014-yilda u Koreya bilan hamkorlikda yangi tashkil qilingan Inha universitetiga 2-toifali mutaxassis sifatida ishga qabul qilinadi. Bir nechta ko‘tarilishlardan keyin u o‘zi ishlayotgan universitet prorektori bo‘ladi. Koreyadagi Inhada doktoranturani boshlagan Umarova ham prorektorlik, ham O‘zbekistonda ilk bor tashkil qilingan Al-Xorazmiy ixtisoslashtirilgan IT maktabi direktorligiga tayinlanishi ortidan tadqiqotlarini ortga surib turadi.
2020-yilda esa Vazirlar Mahkamasi huzuridagi (sobiq) Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi direktori lavozimiga tayinlanadi. Qizig‘i shundaki, Xilola Umarova agentlik direktori lavozimida ishlayotgan vaqtda uning qizi Prezident maktabiga kira olmaydi. Shunda u qiziga “Yaxshilab o‘qib, o‘zingiz harakat qilishingiz kerak”, – deb aytadi.
Xilola Umarova 2022-yil 30-dekabrda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlanadi. U vazir lavozimiga tayinlanganidan so‘ng, oradan 5 oy vaqt o‘tgach, ta’limni isloh qilish bo‘yicha Prezidentga taqdimot qiladi. Umarova hozirgi kunga qadar ta’limni isloh qilish bo‘yicha Prezidentga jami 3 marotaba taqdimot qildi.
Vazir faoliyatiga bir yil
Umarova vazir lavozimiga tayinlangach, ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha bir qancha ishlarni amalga oshirishga muvofaq bo‘ldi. Xususan, 2023-yilda maktabgacha va maktab ta’limi tizimi faoliyatiga oid jami 20 ta qonunchilik hujjatlari qabul qilindi.
Umarovaning bir yillik ish faoliyati davomida quyidagi ishlar amalga oshirildi:
• Masofadan yoki “bir darcha” tamoyili asosida 2022-2023-o‘quv yilidan boshlab maktab bitiruvchilarining shahodatnomalari elektron shaklda beriladigan bo‘ldi;
• 2023-yil fevral oyidan boshlab o‘qituvchilar murojaatlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlaydigan (vazir.uzedu.uz) vazir platformasi ishga tushdi;
• 1-sinf o‘quvchilari uchun “Informatika va axborot texnologiyalari” fani joriy etildi;
• Maktab direktorlarini lavozimiga tayinlash vazirlikka to‘g‘ridan-to‘g‘ri hisobdor bo‘lgan “Direktorlar kengashi” tavsiyasiga asosan ochiq tanlov asosida amalga oshirilishi belgilandi;
• Maktab direktoriga o‘z o‘rinbosarlarini ishga qabul qilish va ishdan bo‘shatish huquqi berildi;
• Maktab direktori lavozimida ishlamoqchi bo‘lgan talabgorlarga menejerlik o‘quv kurslarida o‘qish hamda menejerlik sertifikatini olish talabi qo‘yildi;
• Menejerlik sertifikatini olgan rahbar xodimlarga qo‘shimcha ustama to‘lab beriladigan bo‘ldi;
• Maktablarning ma’naviyat va ma’rifat markaziga hisobot topshirish tartibi bekor qilindi;
• Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarini lavozimga tayinlashda tuman (shahar) ma’naviyat va ma’rifat markazi tomonidan tavsiya berish amaliyoti bekor qilindi;
• Jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilarini ishga qabul qilishda sport sohasidagi vakolatli davlat organining hududiy bo‘limlari hamda sport maktablari metodistlari tomonidan yo‘llanma berish tartibi ham bekor bo‘ldi;
• Hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarining maktablar faoliyatini tekshirish va ta’lim sifatini baholash vakolatlari tugatildi;
• Pedagogik kasblarga birinchi marta ishga qabul qilinadigan oliy ma’lumotli talabgorlar stajyor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritishi belgilandi;
• Maktabga birinchi marta ishga qabul qilinayotgan o‘qituvchilarni kasbiy sertifikatlash joriy etildi;
• Xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkasining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorda qo‘shimcha haq to‘lanishi belgilandi;
• Summativ baholash tizimi bosqichma-bosqich barcha maktablarda amalga oshirilishi belgilandi;
• O‘quvchilarni 2 ta xorijiy til va bitta kasb-hunarga o‘rgatish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi;
• Xorijiy tillarni o‘qitishni yanada takomillashtirish maqsadida maktablarga chet eldan “Til egalari” bo‘lgan mutaxassislar jalb qilindi;
• Pedagoglarga malaka toifasi berishning yangi tartibi joriy qilindi;
• O‘qituvchilar malakasini tabaqalashtirilgan holda oshirish tizimi joriy etildi;
• PISA 2022 natijalari asosida “Yo‘l xaritalari” tayyorlanishi belgilandi;
• Maktab bitiruvchilarning OTMga kirishdagi o‘rtacha bali 77,1 ballga yetkazildi (2022-y. — 76,3), shundan 77 foiz (2022-y. — 70) davlat granti o‘rinlarini joriy yil bitiruvchilari egalladi;
• 500 ta maktabda Prezident maktablarining baholash tizimi, 135 ta maktabda tanlov fanlari joriy etildi. “Qizil” toifaga kiritilgan maktablar soni 1 526 tadan 404 ta kamaydi;
• O‘zbekiston 2026-yilda eng nufuzli Xalqaro kimyo va Xalqaro informatika olimpiadalariga mezbonlik qilish huquqini qo‘lga kiritdi;
• Buyuk Britaniyaning Portsmut universitetida 30 nafar maktab direktori malakasi oshirildi;
• Respublika miqyosida vazirlik tizimidagi 83 ta ta’lim muassasalarida PISA, 210 ta ta’lim muassasalarida esa TALIS tadqiqotlari o‘tkazilishi belgilandi.
Xilola Umarova haqidagi ma’lumotlar hozircha mana shulardan iborat. Kelgusida xalqtaliminfo.uz sayti jamoasi vazirlar faoliyatini to‘liq yoritib beruvchi “Vazirning bir kuni” loyihasini ham amalga oshirishni o‘z oldiga maqsad qilgan. O‘ylaymizki, vazir Xilola Umarova ham bizning bu loyihamizda ishtirok etishga rozilik bildiradi.

Вы близко знаете министра Хилолу Умарову?
30 декабря 2023 года Хилола Умарова, работавшая директором Агентства президентских образовательных учреждений, была назначена на должность министра дошкольного и школьного образования. Сегодня мы сочли необходимым собрать некоторую информацию о Хилоле Умаровой, используя материалы из открытых источников, и поделиться её с нашими читателями.
Краткая информация о трудовой деятельности Хилолы Умаровой
Хилола Умарова родилась 9 августа 1988 года в городе Ваймер, Германия. Национальность - узбечка. В 2010 году она окончила бакалавриат Университета мировой экономики и дипломатии, а в 2013 году - магистратуру этого же университета. В совершенстве владеет узбекским, русским и английским языками. Её специальность - внешнеэкономическая деятельность, но она не чужда в педагогической сфере.
В частности, она преподавала в специализированной школе с углубленным изучением предметов по направлению информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми и занимала в этой школе должность директора. Также имеется информация о том, что она преподавала в Университете мировой экономики и дипломатии, где училась сама.
Онa началa свою трудовую деятельность в 2014 году в качестве специалиста 1-й категории в Университете Инха в Ташкенте. Практически 6 лет своей карьеры онa посвятилa именно Университету Инха, где работалa ведущим специалистом, заместителем начальника отдела международного сотрудничества, начальником отдела международного сотрудничества, главным менеджером и проректором. Онa является научным сотрудником Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан.
Хилола Умарова некоторое время работала координатором проекта "Technovation Girls," организующего образовательные конкурсы для женских команд, а также была ментором в нескольких проектах программы "Technovation Uzbekistan." Она является обладательницей нагрудного знака "Узбекистон белгиси" и "Намунали хизматлари учун."
Как прошла молодость Умаровой?
Она родилась в небольшом городе в Германии благодаря профессии своих родителей и посещала там детский сад и начальную школу. В возрасте семи лет Умарова вместе с семьей переехала в Ташкент. Поскольку она сначала плохо знала узбекский язык, ей пришлось столкнуться с большими трудностями при посещении занятий в школе.
Умарова училась в общеобразовательной школе No241 в Ташкенте, где с помощью бабушки, а также общаясь с детьми на улице, полностью овладела узбекским языком. Отец Умаровой из-за своей строгости регулировал ее время день за днем и даже час за часом.
"Даже когда мы стали старшеклассницами и хотели куда-то пойти с подругами, мы просили разрешения у мамы, надеясь на нее. А с отцом мы не могли вести себя нежно. После того, как я вышла замуж и родила детей, я стала свободно разговаривать с отцом, рассказывать о том, что меня беспокоит и о чем я думаю," - сказала она в интервью проекту "Uzbekistan.club."
Семья Умаровой, желая, чтобы она была образованной, создала ей все условия. Ни одно мероприятие не обходилось без Умаровой - то в роли танцовщицы, то поэтессы, то ведущей. Она была активна и на олимпиадах.
Умарова училась в вузе с 60 юношами и стала старостой
В 8-м классе она хотела стать дипломатом. Но её мать, акушер-гинеколог, хотела, чтобы дочь стала врачом. Умарова верила в себя и хотела убедить окружающих. Тогда она объяснила членам семьи, что подает документы в Университет мировой экономики и дипломатии, куда в то время было очень трудно поступить, и если не поступит, то сделает так, как говорят домашние.
16 августа 2010 года, в день объявления результатов "мандата," абитуриентка Умарова нашла свой специальный код в списке поступивших! Но на курсе того же года факультета "Международные экономические отношения" среди 60 юношей она училась как единственная представительница женского пола и даже стала старостой группы.
"Я поняла, что самое близкое к сердцу направление - это образование, педагогика" - Хилола Умарова
Умарова вышла замуж, когда была студентом четвертого курса. Она хочет работать в системе МИД, но у нее будет ребенок в год окончания вуза, поэтому она ограничится стажировкой в своем университете. Позже поступила в магистратуру и начала преподавать в этом же университете. Прежде чем работать со студентами, она преподает немецкий язык в школе.
"Дети сверкают глазами и смотрят на вас, чтобы получить знания... Их любопытство дало мне столько приятных чувств, что, какую бы должность я ни занимала, я буду тосковать и дорожить этими мгновениями. Тогда я поняла, что ближайшее к моему сердцу направление - это образование, просвещение, педагогика," - говорит Умарова.
В 2014 году была принята на работу в вновь созданный Университет Инха в сотрудничестве с Кореей в качестве специалиста 2-й категории. После нескольких подъемов она становится проректором университета, в котором работает. Начав докторантуру в Инха в Корее, Умарова откладывает свои исследования после назначения и проректором, и директором специализированной IT-школы Аль-Хорезми, впервые созданной в Узбекистане.
В 2020 году назначена на должность директора Агентства по развитию президентских, творческих и специализированных школ при (бывшем) Кабинете Министров. Интересно, что Хилола Умарова, работая директором агентства, не может поступить в Президентскую школу. Тогда она говорит дочери: "Вы должны хорошо учиться и сами действовать."
30 декабря 2022 года Хилола Умарова назначена на должность министра дошкольного и школьного образования. Спустя 5 месяцев после назначения на должность министра она представит Президенту презентацию по реформированию образования. На сегодняшний день Умарова всего 3 раза выступала с презентацией Президенту по реформированию образования.
Год деятельности министра
После назначения Умаровой на должность министра ей удалось провести ряд работ по реформированию системы образования. В частности, в 2023 году принято 20 законодательных актов, касающихся деятельности системы дошкольного и школьного образования.
За год работы Умаровой проделана следующая работа:
- С 2022/2023 учебного года аттестаты выпускников школ будут выдаваться в электронной форме дистанционно или по принципу "одно окно";
- С февраля 2023 года запущена платформа министра (vazir.uzedu.uz), которая работает напрямую с обращениями учителей;
- Для учащихся 1-х классов внедрен предмет "Информатика и информационные технологии";
- Определено, что назначение директоров школ на должности осуществляется на основе открытого конкурса на основе рекомендации "Совета директоров," который непосредственно подотчетен министерству;
- Директору школы предоставлено право принимать на работу и увольнять своих заместителей;
- От претендентов на должность директора школы требовалось обучение на учебных курсах по менеджменту и получение сертификата менеджера;
- Руководителям, получившим сертификат менеджера, будет выплачиваться дополнительная надбавка;
- Отменен порядок сдачи отчетов в центры духовности и просветительства школ;
- Отменена практика выдачи рекомендаций районным (городским) центром духовности и просветительства при назначении на должность заместителей директора по духовно-просветительской работе;
- Также отменен порядок выдачи направлений территориальными отделами уполномоченного государственного органа в области спорта и методистами спортивных школ при приеме на работу учителей физической культуры;
- Упразднены полномочия территориальных отделов дошкольного и школьного образования по проверке деятельности школ и оценке качества образования;
- Определено, что претенденты с высшим образованием, впервые принимаемые на работу в педагогические профессии, будут работать в качестве стажеров-преподавателей;
- Внедрена профессиональная сертификация учителей, впервые принимаемых на работу в школу;
- Установлено, что педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, будет выплачиваться доплата в размере 70 процентов от действующих размеров тарифной ставки;
- Определено, что система суммативной оценки будет поэтапно реализована во всех школах;
- Налажена практика обучения учащихся двум иностранным языкам и одной профессии;
- В целях дальнейшего совершенствования преподавания иностранных языков в школы были привлечены специалисты-языковеды из-за рубежа;
- Внедрен новый порядок присвоения квалификационной категории педагогам;
- Внедрена система дифференцированного повышения квалификации учителей;
- На основе результатов PISA 2022 планируется подготовить "дорожные карты";
- Средний балл выпускников школ при поступлении в ВУЗ увеличился до 77,1 балла (2022 г.). - 76,3), из них 77 процентов (2022 г. - 70) места на государственном гранте заняли выпускники текущего года;
- В 500 школах внедрена система оценки Президентских школ, в 135 школах - факультативные предметы. Количество школ, отнесенных к "красной" категории, сократилось с 1 526 до 404;
- Узбекистан получил право на проведение в 2026 году самых престижных Международных олимпиад по химии и информатике;
- В Портсмутском университете Великобритании повышена квалификация 30 директоров школ;
- Было определено, что в 83 образовательных учреждениях системы министерства будут проведены исследования PISA, а в 210 образовательных учреждениях - TALIS.
Таковы пока сведения о Хилоле Умаровой. В дальнейшем команда сайта xalqtaliminfo.uz также намерена реализовать проект "Один день министра," который полностью осветит деятельность министров. Мы думаем, что министр Хилола Умарова также согласится принять участие в нашем проекте.