545 ta maktabda ta’lim sifati pastligi ma’lum bo‘ldi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 26-mart kungi 95-sonli buyrug‘i bilan 2024-2025 o‘quv yili uchun ta’lim sifati past maktablar ro‘yxati tasdiqlandi. Mazkur maktabga borib ishlaydigan pedagoglarga qo‘shimcha ustamalar to‘lab beriladi.
Ma’lum bo‘lishicha, hududiy boshqarmalar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 30-yanvardagi 24-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatini shakllantirish bo‘yicha baholash mezonlari”ga asosan umumta’lim maktablari faoliyati baholangan hamda baholash natijalari asosida 545 ta maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan ta’lim muassasasi deb topilgan.
O‘tgan yili shunday maktablar ro‘yxati 642 ta edi. Bu yil ta’lim sifati past bo‘lgan maktablar soni 97 taga qisqargan. 2024-2025 o‘quv yili uchun ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati bilan mana bu manzilda tanishib chiqishingiz mumkin.
Ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan o‘qituvchilarga qanday ustamalar to‘lanadi?
Ma’lumkimki, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 15-oktabrdagi 646-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifali, kamida bir yil pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglar ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan taqdirda ularga 50 foizdan – 100 foizgacha ustama to‘lanadi.
Agar pedagog xodim amalda ishlayotgan ish joyida direktor jamg‘armasi hisobidan ustama olayotgan bo‘lsa, bu ustamalar ta’lim sifati past bo‘lgan maktabda ish boshlagan taqdirda ham bir o‘quv yili davomida saqlanib qoladi. Boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar ular borgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilgan yildan keyingi o‘quv yili uchun ham to‘lanadi.
Agar ana shu maktablar olis hududda joylashgan maktablar ro‘yxatiga ham kirsa, boshqa hududlardan kelib faoliyat yuritadigan pedagog xodimlarga quyidagi miqdorda ustamalar to‘lanadi:
• 6 oydan – 3 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 10 foiz;
• 3 yildan – 5 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 20 foiz;
• 5 yildan – 10 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 30 foiz;
• 10 yildan – 15 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 40 foiz;
Bu haqda Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 7-iyundagi 471-son qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-yanvardagi PQ-4940-son qarorida qayd etilgan.
2021-yil 1-yanvardan boshlab olis hududlarda joylashgan byudjet tashkilotlariga boshqa hududlardan mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun kelgan o‘qituvchilarga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida bir martalik boshlang‘ich yordam puli va uy-joylarni ijaraga olganlik (ijarada turganlik) uchun bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravari miqdorida har oylik pul kompensatsiyasi to‘lab berish yo‘lga qo‘yilgan.
Ayni vaqtda ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar to‘g‘risidagi ma’lumotlar maxsus platformaga joylashtirilgan. Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish istagini bildirgan o‘qituvchi-pedagoglar belgilangan tartib bo‘yicha ishchi guruhlar tomonidan saralanadi.
Saralashdan muvaffaqiyatli o‘tib, ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarga ishga kirish bo‘yicha 25-avgustga qadar ariza yozgan o‘qituvchi-pedagoglar qonunchilikda belgilangan tartibda maktab direktorlari tomonidan ishga qabul qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktabga borib ishlamoqchi bo‘lgan o‘qituvchi tegishli fan yo‘nalishi bo‘yicha oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifasiga ega bo‘lishi, kamida bir yil pedagogik ish staji hamda amalda faoliyat yuritayotgan maktabi ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatida bo‘lmasligi kerak.

The quality of education was found to be low in 545 schools
The list of schools with low quality of education for the 2024-2025 academic year was approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 95 dated March 26, 2024. Additional allowances are paid to pedagogues working in this school.
It is known that the regional administrations approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 24 dated January 30, 2024 "Evaluation criteria for forming a list of schools with a low level of education ", the activity of general education schools was evaluated and based on the evaluation results, 545 schools were recognized as educational institutions with a low level of education.
Last year, the list of such schools was 642. This year, the number of schools with low quality of education has decreased to 97. You can get acquainted with the list of non-high education level for the academic year 2024-2025 here.
What bonuses are paid to teachers recruited from other regions to schools with low quality of education?
As I know, according to the regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers No. 646 of October 15, 2021, pedagogues with a higher education and a first or higher qualification category, with at least one year of pedagogical work experience, have a low quality of education. 50% to 100% premium will be paid to them if they are recruited from other regions.
Teachers recruited from other regions will be paid the following additional fees:
50 percent to the basic tariff rates of teachers working from other districts and cities within the same region;
100 percent special increase to the basic tariff rates of teachers working from other regions.
Pedagogues recruited from other regions to schools with low educational quality for the period of their work, but for a period of no more than 2 years, from the local budget funds of service housing or districts (cities) in the amount of 2 times the amount of the base calculation monthly compensation is also provided.
If a pedagogue receives a bonus from the headmaster's fund at the place of work, these bonuses will be preserved for one school year even if he starts working in a school with low educational quality. Special increases to the basic tariff rates of teachers-pedagogues with higher and first category recruited from other regions are also paid for the academic year following the year when the school they attended was removed from the list of schools with a low level of education.
If these schools are included in the list of schools located in remote areas, pedagogical staff working from other regions are paid the following bonuses:
10 percent to a teacher with 6 months to 3 years of work experience;
20 percent to a teacher with 3-5 years of work experience;
30 percent to a teacher with 5 to 10 years of work experience;
40 percent to a teacher with 10-15 years of work experience;
A teacher with more than 15 years of work experience will be paid a 50 percent bonus.
This was noted in the decision of the Cabinet of Ministers No. 471 of June 7, 2019 and the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-4940 of January 11, 2021.
Starting from January 1, 2021, one-time initial assistance money in the amount of 50 times of the basic calculation amount to the budget organizations located in remote areas and the basic calculation amount for renting (renting) housing Payment of monthly monetary compensation in the amount of 2 times has been established.
At the same time, information about schools with a low level of education is posted on the ustozfondi.uz electronic platform. Teachers-pedagogues who expressed their desire to teach in schools with a low level of education are selected by working groups according to the established procedure.
Teachers and pedagogues who have successfully passed the selection and applied for employment in schools with a low level of education before August 25 will be hired by school principals in accordance with the procedure established by law.
We remind you that a teacher who wants to work in a school with a low level of education must have a higher education in the relevant field and a first or higher qualification category, at least one year of pedagogical work. seniority and the school in which he is currently working should not be in the list of schools with a low level of education.