Ma’naviyat markazining maktablarda o‘tkazilishi rejalashtirilgan tekshirish ishlari bekor qilindi
“Ma’naviyat markazi maktablarni tekshirmoqchi, savolnomada majburiy obuna ham bor” sarlavhasi ostida e’lon qilingan xabar yuzasidan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Yangibozor tuman bo‘linmasi hamda Xorazm viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi axborot xizmati rasmiy bayonot berdi.
Xalqtaliminfo.uz tahririyati tomonidan mazkur xabar e’lon qilingach, O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi holatni nazoratga olganini bizga ma’lum qilgandi.
Shundan so‘ng, Ma’naviyat va ma’rifat markazi Yangibozor tuman bo‘linmasi ushbu xabarga rasmiy munosabat bildirib, 2021-yildan buyon “Tafakkur”, “Ma’naviy hayot”, “Jahon adabiyoti”, “Sharq yulduzi” jurnallariga barcha ta’lim muassasalari davlat byudjeti tomonidan obuna qilinib kelinayotgani, bunda hech bir pedagog yoki xodimning shaxsiy mablag‘lari hisobidan obuna bo‘lishi nazarda tutilmaganligini bildirdi.
“Yangibozor tumanidagi o‘rganishda mazkur jurnallarga obuna holati va barcha sonlarining maktabga yetib kelishi o‘rganilib, salbiy holat aniqlangan taqdirda jurnallarning yetib kelishini ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari “Yangi O‘zbekiston”, “Xalq so‘zi”, “Jadid” kabi gazetalarga obuna holati o‘rganilishidan maqsad esa ta’lim muassasalari mazkur obunalarni tashkil etishga imkon topmagan taqdirda tuman hokimligi tomonidan homiylik asosida obunalarni tashkil qilish rejalashtirilgan”, - deyiladi Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Yangibozor tuman bo‘linmasi bergan rasmiy bayonotda.
“Tekshiruvdan maqsad jazolash emas, aksincha yordam berish bo‘lgan” — Ma’naviyat markazi
Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Yangibozor tuman bo‘linmasi mas’ul xodimining xalqtaliminfo.uz tahririyatiga ma’lum qilishicha, mazkur tekshiruvdan asosiy maqsad jazolash emas, balki maktablarga amaliy yordam berish bo‘lgan.
“Viloyatlar, tuman, shaharlarda ma’naviyat va ma’rifat Kengashlari raislari hokimlar sanaladi. Hududiy ma’naviyat va ma’rifat Kengashlari tomonidan hududda mavjud ijtimoiy muassasalardagi ma’naviy-ma’rifiy ishlarni muvofiqlashtirib borish, moddiy-ma’naviy qo‘llab-quvvatlash, amaliy yordam berish ishlari olib boriladi.
Shuningdek, bugun internet va ijtimoiy tarmoqlarda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni tashkil etish, milliy kontentni rivojlantirish, aholi, xususan yoshlarni milliy kontentlarga jalb etish, ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash masalasi kun tartibiga ko‘tarilgan. Shuning uchun ham yuqoridagi masalalar bo‘yicha maktablarga tegishli yordamlarni ko‘rsatish uchun ishchi guruh tuzilgan”, - deyiladi Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Yangibozor tuman bo‘linmasi rasmiy bayonotida.
Holat yuzasidan Xorazm viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi axborot xizmati ham rasmiy bayonot berdi.
Bayonotda aytilishicha, ayni vaqtda Yangibozor tuman hokimligi hamda tuman Ma’naviyat va ma’rifat Kengashi tomonidan umumta’lim maktablarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan o‘rganish ishlari bekor qilingan.
“Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 25-apreldagi 352-son qaroriga 2-ilovaning 3-bobida umumta’lim muassasalari faoliyatini tekshirishga vakolatli davlat organlari keltirilgan bo‘lib, ushbu qarorda mahalliy davlat hokimliklari umumta’lim muassasalarida tekshiruv o‘tkazishi nazarda tutilmagan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining 2020-yil 23-sentabrdagi “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonunining 27-moddasida mahalliy davlat hokimiyati organlarining ta’lim sohasidagi vakolatlari belgilangan bo‘lib, ushbu moddada ham ta’lim muassasalarini tekshirish vakolati kiritilmaganligini ma’lum qilamiz”, - deyiladi Xorazm viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi axborot xizmati rasmiy bayonotida.
Shu bilan birga, Xorazm viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi umumta’lim muassasalariga amaliy yordam berish maqsadida yoki ta’limni rivojlantirish yuzasidan mahalliy davlat hokimiyati organi yoki uning tegishli bo‘linmalari tomonidan asosli takliflar yoki ta’lim muassasalariga bevosita tashrif buyurish orqali amalga oshiriladigan tadbirlar yuzaga kelgan taqdirda bu jarayon o‘zaro kelishuv asosida yuqori turuvchi tashkilotning roziligi hamda shu tashkilotning ishonchli vakili bilan hamkorlikda o‘tkazilishi maqsadga muvofiqligini eslatgan.

Inspections of the spiritual center, which were planned to be held in schools, were canceled
Official statement of the information service of the Yangibazar district branch of the Republican Spirituality and Enlightenment Center and the Department of Preschool and School Education of the Khorezm Region regarding the message published under the heading "The Center for Spirituality wants to inspect schools, the questionnaire includes compulsory subscription" gave
After this news was published by the editors of Xalqtaliminfo.uz, the Republican Council of the Trade Union of Education and Science Employees of Uzbekistan informed us that the situation was under control.
After that, the Yangibozor district branch of the Center for Spirituality and Enlightenment denied this message and from 2021, all magazines in our country "Tafakkur", "Spiritual Life", "World Literature", "Eastern Star" stated that educational institutions are being subscribed by the state budget, and it is not envisaged that any pedagogue or employee should be subscribed from personal funds.
"In the study of Yangibozor district, the state of subscription to these magazines and the delivery of all issues to the school were studied, and in the event of a negative situation, it is planned to ensure the delivery of the magazines.
In addition, the purpose of studying the status of subscriptions to newspapers such as "Yanyi Uzbekiston", "Khalq sozi", "Jadid", and in case educational institutions do not have the opportunity to organize these subscriptions, it is planned to organize subscriptions on the basis of sponsorship by the district administration. - said in the official statement issued by the Yangibozor district branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment.
"The purpose of the investigation was not to punish, but to help" - Spirituality Center
The head of the Yangibozor district branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment informed the editors of khoktaliminfo.uz that the main purpose of this investigation was not to punish, but to provide practical assistance to schools.
"Chairmen of the Councils of Spirituality and Enlightenment in provinces, districts, and cities are considered governors. Regional Spirituality and Enlightenment Councils coordinate spiritual and educational activities in social institutions in the region, provide material and spiritual support, and provide practical assistance.
Also, today the issue of organizing spiritual and educational activities on the Internet and social networks, developing national content, attracting the population, especially young people, to national content, and educating them in the spirit of patriotism is on the agenda. That is why a working group was created to provide appropriate support to schools on the above issues," said the official statement of the Yangibozor district branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment.
The information service of the Department of Preschool and School Education of the Khorezm region also made an official statement regarding the situation.
According to the statement, at the same time, studies planned to be held in secondary schools by Yangibazar district administration and the district Council of Spirituality and Enlightenment were cancelled.
"Chapter 3 of Appendix 2 to Resolution No. 352 of April 25, 2019 of the Cabinet of Ministers lists the state bodies authorized to inspect the activities of general education institutions, and that this decision does not provide for local state governments to conduct inspections in general education institutions, as well as , Article 27 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Education" of September 23, 2020 defines the powers of local state authorities in the field of education, and this article does not include the authority to inspect educational institutions we will inform you", said the official statement of the information service of the Department of Preschool and School Education of Khorezm region.
At the same time, the Khorezm Region Preschool and School Education Department, in order to provide practical assistance to general education institutions, or to develop education by the local government body or its relevant units, makes reasonable proposals or directly visits to educational institutions. reminded that in case of increased activities, this process should be carried out with the consent of the superior organization based on mutual agreement and in cooperation with the authorized representative of this organization.
By the presidential decree, the problems of paying teachers' salaries have been resolved positively
Payment of salaries to teachers in June-August became a problem
15:39 / 15.10.2024
Does a preschool and school education department employee have the right to check additional documents?