Pedagog xodimlarni mehnat ta’tilidan chaqirib olishga chek qo‘yiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi pedagog xodimlarni mehnat ta’tiliga chiqarish yuzasidan ko‘rsatma berdi.
Unda xodimni har yilgi mehnat ta’tilidan chaqirib olishda aniq sabablari keltirilmagan holatlarga chek qo‘yish va kelgusida bunday holatlarga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha alohida ko‘rsatma berilgan.
Shuningdek, pedagog xodimlarning mehnat ta’tiliga oid quyidagi ko‘rsatmalar berildi:
- xodimlarga har yilgi asosiy va qo‘shimcha mehnat ta’tillar berilishini xarajatlar smetasida rejalashtirilgan mablag‘larga mutanosib ravishda reja-jadvali asosida (navbat bilan) ta’minlash hamda belgilangan tartibda buyruqlarni rasmiylashtirish va to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirish;
- mehnat ta’tilining umumiy davomiyligini hisoblab chiqarishda asosiy va qo‘shimcha mehnat ta’tillari jamlaganda ularning davomiyligini belgilangan me’yorlardan oshib ketmasligini ta’minlash;
- mehnat ta’tilini olish huquqini beradigan ish stajini, uning davomiyligini ishlab berilgan vaqtga mutanosib ravishda hisoblashda, shuningdek uni uzaytirish yoki boshqa muddatga ko‘chirishda amaldagi qonunchilik talablari asosida amalga oshirish;
- har yilgi mehnat ta’tili birinchi ish yilidagi o‘qituvchilarga har yilgi mehnat ta’tili yozgi ta’til davrida to‘liq davomiylikda va ishga kirgan vaqtidan qat’i nazar, ishlab bergan vaqtiga mutanosib ravishda haq to‘langan holda berish choralarini ko‘rish.Bilib olingMehnat ta’tili mavzusida qo‘shicha ma’lumotlarga ega bo‘lish uchun Mehnat huquqi bo‘yicha mutaxassis Muhammadamin Karimjonov hamda O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi mas’ul xodimi Lazokatxon Turikovalar ishtirokida o‘tkazilgan suhbatni batafsil ko‘rishni tavsiya qilamiz.

Прекращается отзыв педагогических кадров из отпусков
Министерство дошкольного и школьного образования издало указание об освобождении педагогических работников из отпуска.
Предусмотрено специальное указание пресечь случаи отзыва работника из ежегодного рабочего отпуска без особых причин и не допускать подобных случаев в дальнейшем.
Также даны следующие указания относительно отпуска педагогических работников:
- предоставление работникам ежегодных основных и дополнительных отпусков в плановом порядке (регулярно) пропорционально средствам, запланированным в смете, а также издание приказов в установленном порядке и своевременная оплата;
- при расчете общей продолжительности рабочего отпуска обеспечить, чтобы общая продолжительность основного и дополнительного рабочего отпуска не превышала установленных норм;
- исчислять стаж, дающий право на получение рабочего отпуска, его продолжительность пропорционально отработанному времени, а также продлевать его или переводить на другой период исходя из требований действующего законодательства;
- принять меры по предоставлению ежегодного отпуска учителям в первый год работы с полной продолжительностью ежегодного отпуска во время летних каникул и оплачиваемого пропорционально отработанному времени, независимо от времени начала работы.