200 dollar pora olgan o‘qituvchiga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi
Sergeli tumanidagi maktablardan birida faoliyat olib boruvchi pedagog o‘zga bir fuqaroning ishonchiga kirib, undan 200 AQSH dollari miqdorida pora olayotgan vaqtda qo‘lga olingan. Bu haqda “Millar” dasturi xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, holat 2024-yil yanvar oyida sodir etilgan bo‘lib, o‘qituvchi boshqa fuqaroga o‘zi ishlaydigan maktabdagi yuqori lavozimlardan biriga tayinlanishini va’da qilgan.
“Faoliyatim davomida bu birinchi marta sodir bo‘ldi. Bunday ishlarga o‘z ixtiyorim bilan aralashganman. Bunday holat avval hech qachon sodir bo‘lmagan, bu birinchi va oxirgisi. Chuqur afsusdaman va barchadan uzr so‘rayman”, – deydi qilmishidan pushaymonligini bildirgan pedagog.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Sergeli tuman sudi o‘qituvchini 1 yil muddatga davlat ta’lim muassasalarida rahbarlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarni egallash huquqidan mahrum etdi.
Shuningdek, unga 2 yil, 1 oy muddatga ozodlikni cheklash qilish jazosi qo‘llanilgan.
16:30 / 16.03.2026
Jizzax shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga asl narxi 15,2 mln so‘m bo‘lgan interaktiv doskalarni 25 mln so‘mdan o‘tkazib bermoqchi bo‘lgan shaxslar ushlandi.

Учительницу, получившую взятку в 200 долларов, приговорили к тюремному заключению
Педагог, работающий в одной из школ Сергелийского района, был арестован после того, как вошел в доверие другого гражданина и взял от него взятку в размере 200 долларов США. Об этом сообщает программа "Миллар".
Выяснилось, что инцидент произошел в январе 2024 года, когда учитель пообещал другому гражданину, что его назначат на одну из высоких должностей в школе, где он работает.
Это произошло впервые в моей карьере. Я ввязался в такие дела по собственной воле. Такой ситуации еще никогда не было, это первая и последняя. "Мне очень жаль и я прошу прощения у всех", - сказал педагог, сожалевший о своих действиях.
Сергелийский районный суд по уголовным делам также лишил учителя права занимать должности, связанные с руководящей и финансовой ответственностью, в государственных образовательных учреждениях сроком на 1 год.