200 dollar pora olgan o‘qituvchiga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi
Sergeli tumanidagi maktablardan birida faoliyat olib boruvchi pedagog o‘zga bir fuqaroning ishonchiga kirib, undan 200 AQSH dollari miqdorida pora olayotgan vaqtda qo‘lga olingan. Bu haqda “Millar” dasturi xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, holat 2024-yil yanvar oyida sodir etilgan bo‘lib, o‘qituvchi boshqa fuqaroga o‘zi ishlaydigan maktabdagi yuqori lavozimlardan biriga tayinlanishini va’da qilgan.
“Faoliyatim davomida bu birinchi marta sodir bo‘ldi. Bunday ishlarga o‘z ixtiyorim bilan aralashganman. Bunday holat avval hech qachon sodir bo‘lmagan, bu birinchi va oxirgisi. Chuqur afsusdaman va barchadan uzr so‘rayman”, – deydi qilmishidan pushaymonligini bildirgan pedagog.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Sergeli tuman sudi o‘qituvchini 1 yil muddatga davlat ta’lim muassasalarida rahbarlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarni egallash huquqidan mahrum etdi.
Shuningdek, unga 2 yil, 1 oy muddatga ozodlikni cheklash qilish jazosi qo‘llanilgan.
16:30 / 16.03.2026
Jizzax shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga asl narxi 15,2 mln so‘m bo‘lgan interaktiv doskalarni 25 mln so‘mdan o‘tkazib bermoqchi bo‘lgan shaxslar ushlandi.

A teacher who accepted a $200 bribe was sentenced to imprisonment
A pedagogue working in one of the schools in Sergeli district was arrested when he gained the trust of another citizen and took a bribe of 200 US dollars from him. This was reported by "Millar" program.
It turned out that the incident happened in January 2024, when the teacher promised another citizen that he would be appointed to one of the high positions in the school where he works.
This happened for the first time in my career. I got involved in such things of my own free will. Such a situation has never happened before, it is the first and the last. "I am deeply sorry and I apologize to everyone," said the pedagogue who regretted his actions.
The Sergeli district court on criminal cases also deprived the teacher of the right to occupy positions related to leadership and financial responsibility in state educational institutions for a period of 1 year.