Tekshiruvchilar ustama uchun to‘langan pullarni o‘qituvchidan qaytarib olishi to‘g‘rimi?
Hozirgi kunda bizning tumanimizda “audit” tekshiruvi o‘tkazilmoqda. 823-qaror bo‘yicha ustama noto‘g‘ri to‘langan emish. Sababi, o‘quv yili tugashi bilan ustama to‘xtatilishi kerak ekan. Hozir hamma maktablarga 20-30 mln.dan chiqarib qo‘ydi. Iyun, avgust oylariga uchun noto‘g‘ri to‘langan deb.
Mana shu masalaga aniqlik kiritishga, ya’ni ustama haq o‘qituvchiga sentyabrdan avgustgacha to‘lanadimi yoki sentyabrdan maygachami, shu masalaga oydinlik kiritib berishga yordam bersangiz iltimos.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra umumta’lim muassasalari pedagog xodimlarining bazaviy tarif stavkalariga Jamg‘arma hisobidan har oylik ustamalar yangi o‘quv yili uchun o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo‘yicha belgilanadi.
Xo‘sh, o‘quv yili deyilganda aynan qaysi muddatlar tushuniladi?
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi Nizomning 4-bob, 24-bandiga ko‘ra o‘quv yili umumta’lim muassasalarida 2-sentyabrdan kelgusi yilning 25-mayiga qadar davom etadi va to‘rtta chorakka bo‘linadi.
Ya’ni, o‘quv yili deyilganda 2-sentyabrdan kelgusi yilning 25-mayiga qadar bo‘lgan muddat tushuniladi.
Unda pedagog xodimlarga iyun-avgust oylarida ustamalar to‘lanmasligi kerakmi?
To‘g‘ri, 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomda ustamalar o‘quv yili uchun belgilanishi nazarda tutilgan. Ammo, mazkur ustamalarni ma’lum bir davrlar oralig‘ida to‘xtatib turish haqida ham aniq norma belgilanmagan.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi Nizomda ham o‘qituvchilar yozgi yillik mehnat ta’tilidan qaytgandan keyin ularga yangi o‘quv yili boshlangunga qadar faqatgina daftarlarni va yozma ishlarni tekshirganlik hamda informatika kabineti mudirligi uchun qo‘shimcha haq to‘lovlari amalga oshirilmasligi belgilangan.
Ya’ni, mazkur nizomda direktor jamg‘armasi hisobidan pedagoglarga tayinlanadigan ustamalarni ma’lum bir vaqt oralig‘ida to‘xtatib turish nazarda tutilmagan.
Xalqtaliminfo.uz tahririyati mazkur masalaga yanada oydinlik kiritish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga so‘rov xati yuboradi va tegishli javob olingach, bu mavzudagi qo‘shimcha tafsilotlarni ma’lum qiladi.
Agar “Audit” tekshiruvchilarining talabi to‘g‘ri bo‘lib chiqsa, avvalgi yillarda to‘langan pullar pedagoglardan undirib olinadimi?
Yo‘q, bunday holatlarda to‘langan pullarni qaytarishni talab qilish qonunchilikka zid.
Chunki, Mehnat kodeksining 269-moddasiga ko‘ra, xodimga ortiqcha to‘langan ish haqi (shu jumladan mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik yoki mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar noto‘g‘ri qo‘llanilganda) undan undirilishi mumkin emas.
Bundan tashqari, Fuqarolik kodeksi 1030-moddasiga kora, ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlar, pensiyalar, nafaqalar, stipendiyalar, hayot yoki sog‘liqqa yetkazilgan zarar tovoni, alimentlar va fuqaroga turmush kechirish vositasi sifatida berilgan boshqa pul mablag‘lari, uning tomonidan vijdonsizlik qilinmaganda va hisob-kitobda xatolar bo‘lmaganda asossiz orttirilgan boylik sifatida qaytarib berilmaydi.
Ya’ni, pedagog xodimlarga iyun-avgust oylarida ustama to‘lab berilishi noto‘g‘ri amaliyot ekanligi tasdiqlangan taqdirda ham o‘qituvchilarga to‘lab bo‘lingan ortiqcha ustama pullarini qaytarib bo‘lmaydi. Xulosa qiladigan bolsak, tekshiruvchilar pulni qaytarib berishni talab qilishlari gayriqonuniy hisoblanadi.
Tez orada
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining ham bu boradagi pozitsiyasini bilgach, yana qo‘shimcha tafsilotlarni ma’lum qilamiz.

Is it right for the inspectors to recover the money paid for overtime from the teacher?
Currently, an "audit" is being conducted in our district. Alleged wrongful payment of bonus under Decision 823. The reason is that at the end of the academic year, the overtime must be stopped. Now he has allocated 20-30 million to all schools. It is said that it was incorrectly paid for the months of June and August.
Please help to clarify this issue, that is, whether the overtime is paid to the teacher from September to August or from September to May.
According to the regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers No. 823 of September 30, 2019, the basic tariff rates of the teaching staff of general education institutions will be monthly increments from the Fund for the new academic year at the end of the previous academic year determined by.
So, what exactly is meant by the academic year?
According to Chapter 4, Clause 24 of the Regulation "On General Secondary Education" approved by the Cabinet of Ministers Resolution No. 140 dated March 15, 2017, the 2nd academic year in general education institutions lasts from September to May 25 of the next year and is divided into four quarters.
That is, the academic year means the period from September 2 to May 25 of the next year.
Should teachers not be paid bonuses in June-August?
It is true that the statute approved by Resolution No. 823 of September 30, 2019 provides for the determination of bonuses for the academic year. However, there is no clear rule on suspending these increases for a certain period of time.
Also, in the Regulation "On Remuneration of Public Education Employees" approved by the Cabinet of Ministers Decision No. 275 of December 21, 2005, teachers are given a new salary after returning from the annual summer vacation. Until the beginning of the academic year, it is decided that additional fees will not be paid only for checking notebooks and written works and for the head of the computer science office.
That is, this regulation does not provide for the suspension of bonuses assigned to pedagogues at the expense of the director's fund for a certain period of time.
The editors of Xalqtaliminfo.uz will send a letter of inquiry to the Ministry of Preschool and School Education in order to clarify this issue, and upon receiving an appropriate response, will provide additional details on this topic.
If the demand of the "Audit" inspectors turns out to be correct, will the money paid for the previous years be recovered from the pedagogues?
No, it is against the law to demand a refund in such cases.
Because, according to Article 269 of the Labor Code, overpaid wages to an employee (including when labor legislation or other legal documents on labor are incorrectly applied) cannot be recovered from him.
That is, even if it is confirmed that it is a wrong practice to pay extras to pedagogic employees in June-August, the extra extras paid to teachers cannot be returned.