Tekshiruvchilar ustama uchun to‘langan pullarni o‘qituvchidan qaytarib olishi to‘g‘rimi?
Hozirgi kunda bizning tumanimizda “audit” tekshiruvi o‘tkazilmoqda. 823-qaror bo‘yicha ustama noto‘g‘ri to‘langan emish. Sababi, o‘quv yili tugashi bilan ustama to‘xtatilishi kerak ekan. Hozir hamma maktablarga 20-30 mln.dan chiqarib qo‘ydi. Iyun, avgust oylariga uchun noto‘g‘ri to‘langan deb.
Mana shu masalaga aniqlik kiritishga, ya’ni ustama haq o‘qituvchiga sentyabrdan avgustgacha to‘lanadimi yoki sentyabrdan maygachami, shu masalaga oydinlik kiritib berishga yordam bersangiz iltimos.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra umumta’lim muassasalari pedagog xodimlarining bazaviy tarif stavkalariga Jamg‘arma hisobidan har oylik ustamalar yangi o‘quv yili uchun o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo‘yicha belgilanadi.
Xo‘sh, o‘quv yili deyilganda aynan qaysi muddatlar tushuniladi?
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi Nizomning 4-bob, 24-bandiga ko‘ra o‘quv yili umumta’lim muassasalarida 2-sentyabrdan kelgusi yilning 25-mayiga qadar davom etadi va to‘rtta chorakka bo‘linadi.
Ya’ni, o‘quv yili deyilganda 2-sentyabrdan kelgusi yilning 25-mayiga qadar bo‘lgan muddat tushuniladi.
Unda pedagog xodimlarga iyun-avgust oylarida ustamalar to‘lanmasligi kerakmi?
To‘g‘ri, 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomda ustamalar o‘quv yili uchun belgilanishi nazarda tutilgan. Ammo, mazkur ustamalarni ma’lum bir davrlar oralig‘ida to‘xtatib turish haqida ham aniq norma belgilanmagan.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi Nizomda ham o‘qituvchilar yozgi yillik mehnat ta’tilidan qaytgandan keyin ularga yangi o‘quv yili boshlangunga qadar faqatgina daftarlarni va yozma ishlarni tekshirganlik hamda informatika kabineti mudirligi uchun qo‘shimcha haq to‘lovlari amalga oshirilmasligi belgilangan.
Ya’ni, mazkur nizomda direktor jamg‘armasi hisobidan pedagoglarga tayinlanadigan ustamalarni ma’lum bir vaqt oralig‘ida to‘xtatib turish nazarda tutilmagan.
Xalqtaliminfo.uz tahririyati mazkur masalaga yanada oydinlik kiritish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga so‘rov xati yuboradi va tegishli javob olingach, bu mavzudagi qo‘shimcha tafsilotlarni ma’lum qiladi.
Agar “Audit” tekshiruvchilarining talabi to‘g‘ri bo‘lib chiqsa, avvalgi yillarda to‘langan pullar pedagoglardan undirib olinadimi?
Yo‘q, bunday holatlarda to‘langan pullarni qaytarishni talab qilish qonunchilikka zid.
Chunki, Mehnat kodeksining 269-moddasiga ko‘ra, xodimga ortiqcha to‘langan ish haqi (shu jumladan mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik yoki mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar noto‘g‘ri qo‘llanilganda) undan undirilishi mumkin emas.
Bundan tashqari, Fuqarolik kodeksi 1030-moddasiga kora, ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlar, pensiyalar, nafaqalar, stipendiyalar, hayot yoki sog‘liqqa yetkazilgan zarar tovoni, alimentlar va fuqaroga turmush kechirish vositasi sifatida berilgan boshqa pul mablag‘lari, uning tomonidan vijdonsizlik qilinmaganda va hisob-kitobda xatolar bo‘lmaganda asossiz orttirilgan boylik sifatida qaytarib berilmaydi.
Ya’ni, pedagog xodimlarga iyun-avgust oylarida ustama to‘lab berilishi noto‘g‘ri amaliyot ekanligi tasdiqlangan taqdirda ham o‘qituvchilarga to‘lab bo‘lingan ortiqcha ustama pullarini qaytarib bo‘lmaydi. Xulosa qiladigan bolsak, tekshiruvchilar pulni qaytarib berishni talab qilishlari gayriqonuniy hisoblanadi.
Tez orada
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining ham bu boradagi pozitsiyasini bilgach, yana qo‘shimcha tafsilotlarni ma’lum qilamiz.

Правомерны ли инспекторы взыскать с учителя деньги, уплаченные за сверхурочную работу?
В настоящее время в нашем районе проводится «ревизия». Предполагаемая неправомерная выплата премии согласно Решению 823. Причина в том, что в конце учебного года сверхурочная работа должна быть прекращена.
Сейчас он выделил на все школы 20-30 миллионов. Говорят, что неправильно заплатили за июнь и август.
Помогите, пожалуйста, прояснить этот вопрос, то есть оплачивается ли сверхурочная работа учителю с сентября по август или с сентября по май.
Согласно положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров №823 от 30 сентября 2019 года, базовые тарифные ставки ППС общеобразовательных учреждений будут составлять ежемесячные надбавки из Фонда за новый учебный год по итогам предыдущем учебном году, определяемом.
Итак, что же подразумевается под учебным годом?
Согласно главе 4 пункта 24 Положения «Об общем среднем образовании», утвержденного постановлением Кабинета Министров от 15 марта 2017 года № 140, 2-й учебный год в общеобразовательных учреждениях длится с сентября по 25 мая следующего года. и разделен на четыре квартала.
То есть под учебным годом подразумевается период со 2 сентября по 25 мая следующего года.
Не стоит ли платить учителям премии в июне-августе?
Действительно, положение, утвержденное постановлением № 823 от 30 сентября 2019 года, предусматривает определение премий за учебный год. Однако четкого правила о приостановке такого повышения на определенный период времени не существует.
Также в Положении «Об оплате труда работников народного образования», утвержденном Постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275, учителям выплачивается новая зарплата после возвращения с ежегодного летнего отпуска до начала учебного года. решено, что дополнительные сборы не будут взиматься только за проверку тетрадей и письменных работ и заведующему кабинетом информатики.
То есть данное положение не предусматривает приостановления на определенный срок премий, назначаемых педагогам за счет директорского фонда.
Редакция Xalqtaliminfo.uz направит письмо-запрос в Министерство дошкольного и школьного образования с целью выяснения данного вопроса и, получив соответствующий ответ, предоставит дополнительные подробности по данной теме.
Если требование инспекторов «Аудита» окажется верным, будут ли с педагогов взысканы деньги, выплаченные за предыдущие годы?
Нет, требовать возврата денег в таких случаях противозаконно.
Потому что, согласно статье 269 ТК, излишне выплаченная работнику заработная плата (в том числе при неправильном применении трудового законодательства или иных правовых документов о труде) не может быть взыскана с него.
То есть, даже если будет подтверждено, что доплата педагогическим работникам в июне-августе является неправильной, доплаты, выплаченные педагогам, не подлежат возврату.