Metodik tavsiyam maktab miqyosida ommalashtirilgandi. Maktab miqyosida ommalashtirilganligi to‘g‘risida pedkengashning qarori ham bor.
Lekin “zavuchimiz” ustamaga ball hisoblashda ish tajribangiz ommalashtirish.uz platformasiga joylanmagan ekan deb, ball qo‘yishdan bosh tortdi. Axir maktab miqyosidagi ishlar uchun pedkengash qarorining o‘zi yetarli emasmi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 17-martdagi 89-sonli buyrug‘i bilan o‘qituvchilarning ilg‘or tajribasini ommalashtirish tartibi ishlab chiqilgan.
Mazkur tartibga ko‘ra, umumta’lim muassasasining fan o‘qituvchisi tomonidan ilg‘or tajribalar asosida ishlab chiqilgan metodik ish yo‘nalishlar bo‘yicha maktabning Metodbirlashmasi tomonidan muhokama qilinadi hamda ilg‘or ish tajribaga ega deb topilgan taqdirda maktab miqyosida ommalashtirish uchun maktabning Pedagogik kengashiga tavsiya etiladi.
Metodbirlashma tavsiyasi asosida Pedagogik kengashda talabgorning metodik ishi mazkur buyruq bilan tasdiqlangan metodik ishga qo‘yilgan talablar hamda baholash mezoniga muvofiq ishlab chiqilganligi o‘rganib chiqiladi hamda maktab miqyosida ommalashtirish yoki ommalashtirmaslik bo‘yicha Pedagogik kengash qarori qabul qilinadi.
E’tibor bering, maktab miqyosida ommalashtirilgan metodik ishni ommalashtirish.uz platformasiga joylashtirish sharti faqatgina keyingi bosqichlar uchun belgilangan qoida hisoblanadi.
Ya’ni, maktab miqyosida ommalashtirilgan ish tajriba uchun ustamaga ball hisoblashda metodik ishning platformaga joylashtirilganligi yoki joylashtirilmaganligi umuman ahamiyatsiz.
O‘qituvchilarning ilg‘or tajribasini ommalashtirish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnomaning 4-bob 2-xatboshida maktab miqyosida ommalashtirilgan metodik ish uchun sertifikat berilmasligi va maktab miqyosida ommalashtirilganligiga isbot sifatida Pedagogik kengash qarori asos hisoblanib, uch yilga amal qilishi belgilangan.
Shuningdek, Xalq ta’limi vazirligining 2021-yil 11-iyundagi 02-02/3-1699-sonli ko‘rsatma xatida pedagog xodimlarga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlashda pedagoglardan taqdim etiladigan hujjatlar ro‘yxati belgilangan.
Mazkur ko‘rsatmada o‘qituvchi ish tajribasining ommalashtirilganligi uchun pedagoglar tomonidan Ishchi guruhga ish tajribasining ommalashtirilganligi haqida tegishli kengash qarori hamda ommalashtirilgan ish tajribaning metodik majmuasi (tavsiya, qo‘llanma va boshqa materiallar) taqdim etilishi nazarda tutilgan.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, maktab miqyosida ommalashtirilgan ish tajriba uchun ustamaga ball hisoblashda pedagogik kengash qarorining o‘zi yetarli hisoblanadi.
Shu sababli, bu vaziyatda pedagog xodimning ish tajribasi maktab miqyosida ommalashtirilgan bo‘lib, ammo platformaga joylanmagan taqdirda ham o‘qituvchiga baholash mezoni talablariga muvofiq 7 ball berilishi lozim.

My methodological recommendation was popularized at the school level. There is also a decision of the pedagogical council on its popularization at the school level.
But our "vice-supervisor" refused to add points to the bonus, saying that his work experience was not posted on the ommalashtirish.uz platform. Isn't the decision of the pedagogical council enough for school-scale work?
By Order No. 89 of the Minister of Preschool and School Education dated March 17, 2025, a procedure for promoting the best practices of teachers was developed.
According to this procedure, the methodological work developed by the subject teacher of the general education institution based on best practices is discussed by the school's Methodological Association in the areas and, if recognized as having best practices, is recommended to the school's Pedagogical Council for dissemination at the school level.
Based on the recommendation of the methodological association, the pedagogical council reviews the applicant's methodological work for compliance with the requirements for the methodological work approved by this order and the evaluation criteria, and the pedagogical council makes a decision on its dissemination at the school level.
If the applicant's methodological work is given a positive conclusion and is deemed worthy of dissemination, it will be disseminated at the school level by decision of the Pedagogical Council and posted on the ommalashtirish.uz platform and sent to subsequent stages.
Note that the condition for placing a methodological work popularized at the school level on the ommalashtirish.uz platform is a rule established only for subsequent stages.
That is, when calculating points for the bonus for the experience of the work popularized at the school level, it is completely irrelevant whether the methodological work was posted on the platform or not.
In the second paragraph of Chapter 4 of the Instruction on the Procedure for Popularizing the Best Practices of Teachers, it is established that the decision of the Pedagogical Council is the basis for not issuing a certificate for methodological work that has been popularized at the school level and is valid for three years as proof of its popularization at the school level.
Also, in the instruction letter of the Ministry of Public Education No. 02-02/3-1699 dated June 11, 2021, a list of documents submitted by teachers when assigning bonuses to pedagogical workers at the expense of the director's fund is defined.
This instruction provides for the submission by teachers to the Working Group of a decision of the relevant council on the dissemination of work experience and a methodological complex (recommendations, manuals, and other materials) of the disseminated work experience for the popularization of the teacher's work experience.
In conclusion, the decision of the pedagogical council alone is sufficient to calculate points for the bonus for the work experience popularized at the school level.
Therefore, in this situation, the teacher's work experience is popularized at the school level, but even if it is not posted on the platform, the teacher should be awarded 7 points in accordance with the requirements of the assessment criteria.