Metodik tavsiyam maktab miqyosida ommalashtirilgandi. Maktab miqyosida ommalashtirilganligi to‘g‘risida pedkengashning qarori ham bor.
Lekin “zavuchimiz” ustamaga ball hisoblashda ish tajribangiz ommalashtirish.uz platformasiga joylanmagan ekan deb, ball qo‘yishdan bosh tortdi. Axir maktab miqyosidagi ishlar uchun pedkengash qarorining o‘zi yetarli emasmi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 17-martdagi 89-sonli buyrug‘i bilan o‘qituvchilarning ilg‘or tajribasini ommalashtirish tartibi ishlab chiqilgan.
Mazkur tartibga ko‘ra, umumta’lim muassasasining fan o‘qituvchisi tomonidan ilg‘or tajribalar asosida ishlab chiqilgan metodik ish yo‘nalishlar bo‘yicha maktabning Metodbirlashmasi tomonidan muhokama qilinadi hamda ilg‘or ish tajribaga ega deb topilgan taqdirda maktab miqyosida ommalashtirish uchun maktabning Pedagogik kengashiga tavsiya etiladi.
Metodbirlashma tavsiyasi asosida Pedagogik kengashda talabgorning metodik ishi mazkur buyruq bilan tasdiqlangan metodik ishga qo‘yilgan talablar hamda baholash mezoniga muvofiq ishlab chiqilganligi o‘rganib chiqiladi hamda maktab miqyosida ommalashtirish yoki ommalashtirmaslik bo‘yicha Pedagogik kengash qarori qabul qilinadi.
E’tibor bering, maktab miqyosida ommalashtirilgan metodik ishni ommalashtirish.uz platformasiga joylashtirish sharti faqatgina keyingi bosqichlar uchun belgilangan qoida hisoblanadi.
Ya’ni, maktab miqyosida ommalashtirilgan ish tajriba uchun ustamaga ball hisoblashda metodik ishning platformaga joylashtirilganligi yoki joylashtirilmaganligi umuman ahamiyatsiz.
O‘qituvchilarning ilg‘or tajribasini ommalashtirish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnomaning 4-bob 2-xatboshida maktab miqyosida ommalashtirilgan metodik ish uchun sertifikat berilmasligi va maktab miqyosida ommalashtirilganligiga isbot sifatida Pedagogik kengash qarori asos hisoblanib, uch yilga amal qilishi belgilangan.
Shuningdek, Xalq ta’limi vazirligining 2021-yil 11-iyundagi 02-02/3-1699-sonli ko‘rsatma xatida pedagog xodimlarga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlashda pedagoglardan taqdim etiladigan hujjatlar ro‘yxati belgilangan.
Mazkur ko‘rsatmada o‘qituvchi ish tajribasining ommalashtirilganligi uchun pedagoglar tomonidan Ishchi guruhga ish tajribasining ommalashtirilganligi haqida tegishli kengash qarori hamda ommalashtirilgan ish tajribaning metodik majmuasi (tavsiya, qo‘llanma va boshqa materiallar) taqdim etilishi nazarda tutilgan.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, maktab miqyosida ommalashtirilgan ish tajriba uchun ustamaga ball hisoblashda pedagogik kengash qarorining o‘zi yetarli hisoblanadi.
Shu sababli, bu vaziyatda pedagog xodimning ish tajribasi maktab miqyosida ommalashtirilgan bo‘lib, ammo platformaga joylanmagan taqdirda ham o‘qituvchiga baholash mezoni talablariga muvofiq 7 ball berilishi lozim.

22:00 / 08.06.2025 23.34k
Моя методическая рекомендация была популяризирована на школьном уровне. Существует также решение педагогического совета о его популяризации в школах.
Однако наш "завуч" отказался начислять баллы на премию, заявив, что его опыт работы не был опубликован на платформе ommalashtirish.uz. Разве одного решения педсовета недостаточно для работы школьного масштаба?
Приказом Министра дошкольного и школьного образования No 89 от 17 марта 2025 года разработан порядок популяризации передового опыта учителей.
Согласно данному порядку, методическая работа, разработанная учителем-предметником общеобразовательного учреждения на основе передового опыта, обсуждается методическим объединением школы по направлениям и рекомендуется Педагогическому совету школы для распространения на уровне школы в случае признания передового опыта работы.
На основании рекомендации методического объединения Педагогический совет изучает, разработана ли методическая работа кандидата в соответствии с требованиями к методической работе, утвержденными настоящим приказом, и критериями оценки, и принимает решение Педагогического совета о ее популяризации в масштабах школы.
Если методическая работа соискателя получила положительное заключение и считается достойной популяризации, то решением Педагогического совета она будет популяризирована на уровне школы и размещена на платформе ommalashtirish.uz и направлена на последующие этапы.
Обратите внимание, что условие размещения методической работы, популяризированной на уровне школы, на платформе ommalashtirish.uz является правилом, установленным только для последующих этапов.
То есть при начислении баллов к надбавке за опыт работы, популяризированной на уровне школы, совершенно неважно, размещена ли методическая работа на платформе или нет.
В пункте 2 главы 4 Инструкции о порядке популяризации передового опыта учителей указано, что не выдается сертификат за методическую работу, популяризированную в школах, и в качестве доказательства того, что она популяризирована в школах, основанием является решение Педагогического совета, которое действует в течение трех лет.
Также в директивном письме Министерства народного образования No 02-02/3-1699 от 11 июня 2021 года определен перечень документов, представляемых педагогами при назначении надбавки педагогическим работникам за счет директорского фонда.
Данная инструкция предусматривает, что за популяризацию опыта работы учителя педагоги должны представить в Рабочую группу решение соответствующего совета о популяризации опыта работы и методический комплекс (рекомендации, пособия и другие материалы) о популяризации опыта работы.
В заключение следует отметить, что для начисления баллов на надбавку за опыт работы, распространенный в масштабах школы, достаточно решения педагогического совета.
Поэтому в данной ситуации опыт работы педагогического работника популяризирован на уровне школы, но даже если он не размещен на платформе, учителю должно быть присвоено 7 баллов в соответствии с требованиями критериев оценки.