Men 2021-yil sentyabrda qo‘shni tumanga qizil maktabga ishga kirgandim. Shartnoma 3 yilga tuzilgan edi. Shartnoma muddati 2024-yil sentyabr oyida tugaydi.
Endi yana shu maktabda ishni davom ettirmoqchiman. Maktab rahbari bo‘shash haqida ariza yozmasam ham shartnomani bekor qilishga haqlimi? Yana ishni shartnoma muddati tugagan bo‘lsa ham davom ettira olamanmi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-yanvardagi PQ-4940-son qarori hamda Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 15-oktyabrdagi 646-son qarori bilan ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda ta’lim berish uchun boshqa hududlardan o‘qituvchi-pedagoglarni jalb etish tartibi belgilangan.
Unga ko‘ra oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifali, kamida bir yil pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglar ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan taqdirda ularga 50 foizdan – 100 foizgacha ustama to‘lanadi.
Amaldagi tartibga muvofiq belgilangan tartib asosida o‘qituvchi-pedagoglar qonunchilikda belgilangan tartibda vakant lavozimga yangi o‘quv yilining birinchi kunidan boshlab ishga qabul qilinadi.
Lekin “Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda ta’lim berish uchun boshqa hududlardan o‘qituvchi-pedagoglarni jalb etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomda pedagoglar bilan muddatli mehnat shartnomasi tuzilishi haqida qoida mavjud emas.
Agar bunday qoida mavjud bo‘lgan taqdirda ham Mehnat kodeksiga zid bo‘lib qolardi. Mehnat kodeksining 111-moddasida muddatli mehnat shartnomasini tuzishning asoslari sanab o‘tilgan. Shuningdek, 112, 113-moddalarda muddatli mehnat shartnomasi tuzilishi mumkin va shart bo‘lgan holatlar keltirilgan.
Agar muddatli mehnat shartnomasi 112, 113-moddalarda belgilangan talablarga mos tushmasa, mehnat shartnomasi nomuayyan muddatga tuzilgan deb topiladi.
Demak, yuqoridagi vaziyatda ham xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasi nomuayyan muddatga tuzilgan hisoblanadi. Demak, ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda ta’lim berish uchun boshqa hududlardan jalb qilingan o‘qituvchi-pedagoglar bilan muddatli mehnat shartnomasi tuzish mumkin emas.
Xulosa shuki, “qizil” maktabga boshqa hududdan jalb qilingan pedagog bilan mehnat shartnomasi muddati tugagan bo‘lsa ham pedagog yana shu maktabda ish faoliyatini davom ettirishi mumkin. Chunki, muddatli mehnat shartnomasi tuzish uchun yetarli asoslar mavjud emas.
Diqqat: Pedagog xodim ikki o‘quv yili davomida “qizil” toifadagi maktabda ishlagan bo‘lsa, shu maktabda ishlayotganligi uchun to‘lanadigan ustamalar to‘xtatiladi.
Chunki, “Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda ta’lim berish uchun boshqa hududlardan o‘qituvchi-pedagoglarni jalb etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 5-bob, 22-bandiga ko‘ra o‘qituvchi-pedagoglar faoliyat yuritayotgan maktab ikki o‘quv yili davomida ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilmasa, o‘qituvchi-pedagoglarga belgilangan boshqa hududlardan jalb etilganligi uchun to‘lanadigan maxsus ustamalarni to‘lash to‘xtatiladi.
Maxsus ustamalar pedagoglar borgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilgan taqdirda, ro‘yxatdan chiqqan yildan keyingi o‘quv yili uchun to‘lanadi xolos. Ya’ni, qaysi holatda bo‘lishidan qat’i nazar maxsus ustamalar faqat ikki o‘quv yili davomida to‘lab beriladi.
Eslatma: Pedagog xodimlar bilan muddatli mehnat shartnomasi tuzishning asoslari haqidagi qo‘shimcha ma’lumotlarni mehnat huquqi bo‘yicha mutaxassis, Muhammadamin Karimjonovning quyidagi audiosharhi orqali bilib olishingiz mumkin.
16:00 / 30.12.2025
12:39 / 28.12.2025
00:18 / 26.12.2025
Ta’lim sifati mavzusi ekspertlar nigohida
Bu mavzuga boshqa ta’lim ekspertlari Komil Jalilov hamda Shokir Tursunlar ham qo‘shilib, mavzu borasida o‘z fikr, mulohazalarini bildirdi.

10:30 / 06.07.2024 7.02k
Я поступил на работу в красную школу в соседнем районе в сентябре 2021 года. Договор был заключен на 3 года. Срок действия контракта истекает в сентябре 2024 года.
Теперь я хочу продолжить работу в этой школе. Вправе ли руководитель школы расторгнуть договор, даже если я не напишу заявление об увольнении? Могу ли я продолжать работу, даже если срок договора истек?
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 января 2021 года No ПП-4940 и постановлением Кабинета Министров от 15 октября 2021 года No 646 установлен порядок привлечения учителей-педагогов из других регионов для обучения в школах с невысоким уровнем образования.
В соответствии с ним педагогам с высшим образованием и первой или высшей квалификационной категорией, стажем педагогической работы не менее одного года при привлечении из других регионов в школы с низким качеством образования выплачивается надбавка от 50 до 100 процентов.
В соответствии с действующим порядком на основе установленного порядка учителя-педагоги принимаются на вакантную должность с первого дня нового учебного года в порядке, установленном законодательством.
Однако в Положении "О порядке привлечения учителей-педагогов из других регионов для обучения в школах с низким уровнем образования" отсутствует положение о заключении срочного трудового договора с педагогами.
Даже если бы такое положение существовало, оно противоречило бы Трудовому кодексу. В статье 111 Трудового кодекса перечислены основания заключения срочного трудового договора. Также в статьях 112, 113 приведены случаи, когда срочный трудовой договор может быть заключен и является обязательным.
Если срочный трудовой договор не соответствует требованиям, установленным статьями 112, 113, трудовой договор признается заключенным на неопределенный срок.
Следовательно, даже в вышеуказанной ситуации трудовой договор с работником считается заключенным на неопределенный срок. Следовательно, невозможно заключить срочный трудовой договор с учителями-педагогами, привлеченными из других регионов для обучения в школах с низким уровнем образования.
Вывод заключается в том, что педагог, привлеченный в "красную" школу из другого региона, может продолжать работать в этой же школе, даже если срок трудового договора истек. Потому что нет достаточных оснований для заключения срочного трудового договора.
Внимание: если педагогический работник в течение двух учебных лет работал в школе "красной" категории, надбавки, выплачиваемые за работу в этой школе, приостанавливаются.
Потому что, согласно главе 5, пункту 22 Положения о порядке привлечения учителей-педагогов из других регионов для обучения в школах с невысоким уровнем образования, если школа, в которой работают учителя-педагоги, не будет исключена из списка школ с невысоким уровнем образования в течение двух учебных лет, то выплата специальных надбавок, выплачиваемых учителям-педагогам за привлечение из других регионов, будет приостановлена.
Специальные надбавки выплачиваются только за учебный год, следующий за годом регистрации, в случае исключения школы, посещаемой педагогами, из списка школ с невысоким уровнем образования. То есть, вне зависимости от того, в каком случае специальные надбавки будут выплачиваться только в течение двух учебных лет.
Примечание: дополнительную информацию об основах заключения срочного трудового договора с педагогическими работниками вы можете узнать по обзору специалиста по трудовому праву Мухаммадамина Каримжонова.