Pedagoglarga ustama tayinlash to‘g‘risidagi buyruqqa yuridik markazdan xulosa olish shartmi?
Maktabda o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari vazifasida ishlayman. O‘qituvchilarga tayinlanadigan yillik ustama hujjatlarini buyruqlashtirib, maktab ishchi guruh xulosasi bilan “e-huquqshhnos” bazasi orqali yuridik markaz xodimlariga xulosa olishga taqdim etgan edim.
Endi yuridik markaz xodimlari ustama hujjatlarining asl nusxasini olib kelish talabini qo‘ymoqda. Vaholanki, o‘tgan o‘quv yillarida bunday holat bo‘lmagandi. Ularning bu talabi qanchalik to‘g‘ri?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 29-iyundagi PQ-5168-son qarori bilan davlat organlari va tashkilotlari tomonidan qabul qilinayotgan hujjatlarning loyihalaridagi korrupsiyaviy omillarni bartaraf etishga ko‘maklashish maqsadida yuridik xizmatlar ko‘rsatuvchi Markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Mazkur qaror bilan Markazlar tomonidan yuridik xizmat ko‘rsatilishi belgilangan tashkilotlar tomonidan Markazlar bilan kelishilmagan holda yuridik tusdagi hujjatlar qabul qilinishiga yo‘l qo‘yilmasligi belgilangan.
Qarorning 6-bandiga muvofiq yuridik xizmatlar ko‘rsatuvchi Markazlar bilan kelishilmay imzolangan hujjatlar yuridik kuchga ega bo‘lmaydi hamda ular qabul qilingan paytdan e’tiboran hech qanday huquqiy oqibatlarni keltirib chiqarmaydi.
“Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari to‘g‘risida”gi Nizomning 14-bandiga ko‘ra, yuridik xizmat ko‘rsatiladigan tashkilotlar rahbariyatiga taqdim qilinadigan buyruqlar, farmoyishlar, shartnomalar va yuridik tusdagi boshqa hujjatlar loyihalarini ularning qonunchilikka muvofiqligi yuzasidan huquqiy ekspertizadan o‘tkaziladi hamda ular bo‘yicha e’tiroz va takliflar bo‘lmasa, viza qo‘yiladi.
Markaz xodimlari o‘zi viza qo‘ygan hujjatlarning va o‘zi bergan yuridik xulosalarning qonunchilikka muvofiqligi uchun javob beradi. Shu sababli, pedagog xodimlarga ustama tayinlash to‘g‘risidagi buyruq ham Markaz tomonidan tasdiqlangan bo‘lishi talab etiladi.
Agar tegishli muassasaning buyruq loyihasini ko‘rib chiqish jarayonida boshqa zaruriy hujjatlarni ko‘rishga ehtiyoj sezilgan taqdirda, muassasa rahbari zarur bo‘lgan hujjatlarni Markazga taqdim etishi lozim.
Chunki, “Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari to‘g‘risida”gi Nizomning 16-bandiga ko‘ra Markaz yuridik xizmat ko‘rsatiladigan tashkilotlar, shuningdek uning mansabdor shaxslaridan Markazlar zimmasiga yuklangan funksiyalarni bajarish uchun zarur bo‘lgan hujjatlar va ma’lumotlar hamda boshqa zarur materiallarni olish huquqiga ega.
Xulosa o‘rnida shuni ma’lum qilamizki, Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari pedagog xodimlarga ustama tayinlash to‘g‘risidagi buyruqlarga xulosa berish maqsadida boshqa qo‘shimcha hujjatlarni o‘rganishga haqli.

Обязательно ли получать заключение юридического центра на приказ о назначении надбавки педагогам?
В школе работаю заместителем директора по учебной работе. Приказав документы на ежегодную надбавку учителям, я представил заключение школьной рабочей группы сотрудникам юридического центра через базу данных "e-huquqshnos" для получения заключения. Теперь сотрудники юридического центра требуют привезти оригиналы надбавок. Однако в предыдущие учебные годы такой ситуации не было. Насколько справедливо их требование?
Как известно, постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2021 года No ПП-5168 в целях содействия устранению коррупционных факторов в проектах документов, принимаемых государственными органами и организациями, налажена деятельность Центров по оказанию юридических услуг.
Данным постановлением установлено, что организациями, для которых установлено оказание юридических услуг Центрами, не допускается прием документов юридического характера без согласования с Центрами.
Согласно пункту 6 постановления, документы, подписанные без согласования с Центрами по оказанию юридических услуг, не имеют юридической силы и не влекут за собой никаких правовых последствий с момента их принятия.
Согласно пункту 14 Положения "О центрах юридического обслуживания," проекты приказов, распоряжений, договоров и других документов юридического характера, представляемые руководству организаций, которым оказываются юридические услуги, подлежат правовой экспертизе на предмет их соответствия законодательству и визированию при отсутствии по ним замечаний и предложений.
Работники Центра несут ответственность за соответствие законодательству визированных ими документов и выданных ими юридических заключений.
Поэтому приказ о назначении надбавки педагогическим работникам также должен быть утвержден Центром.
Если в процессе рассмотрения проекта приказа соответствующего учреждения возникает необходимость в рассмотрении других необходимых документов, руководитель учреждения должен представить необходимые документы в Центр.
Потому что согласно пункту 16 Положения "О центрах юридического обслуживания" Центр имеет право получать от организаций, которым оказываются юридические услуги, а также от его должностных лиц документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных на Центры функций, и другие необходимые материалы.
В качестве заключения сообщаем, что Центры юридического обслуживания вправе изучать другие дополнительные документы с целью дачи заключения на приказы о назначении надбавок педагогическим работникам.