Pedagoglarga ustama tayinlash to‘g‘risidagi buyruqqa yuridik markazdan xulosa olish shartmi?
Maktabda o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari vazifasida ishlayman. O‘qituvchilarga tayinlanadigan yillik ustama hujjatlarini buyruqlashtirib, maktab ishchi guruh xulosasi bilan “e-huquqshhnos” bazasi orqali yuridik markaz xodimlariga xulosa olishga taqdim etgan edim.
Endi yuridik markaz xodimlari ustama hujjatlarining asl nusxasini olib kelish talabini qo‘ymoqda. Vaholanki, o‘tgan o‘quv yillarida bunday holat bo‘lmagandi. Ularning bu talabi qanchalik to‘g‘ri?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 29-iyundagi PQ-5168-son qarori bilan davlat organlari va tashkilotlari tomonidan qabul qilinayotgan hujjatlarning loyihalaridagi korrupsiyaviy omillarni bartaraf etishga ko‘maklashish maqsadida yuridik xizmatlar ko‘rsatuvchi Markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Mazkur qaror bilan Markazlar tomonidan yuridik xizmat ko‘rsatilishi belgilangan tashkilotlar tomonidan Markazlar bilan kelishilmagan holda yuridik tusdagi hujjatlar qabul qilinishiga yo‘l qo‘yilmasligi belgilangan.
Qarorning 6-bandiga muvofiq yuridik xizmatlar ko‘rsatuvchi Markazlar bilan kelishilmay imzolangan hujjatlar yuridik kuchga ega bo‘lmaydi hamda ular qabul qilingan paytdan e’tiboran hech qanday huquqiy oqibatlarni keltirib chiqarmaydi.
“Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari to‘g‘risida”gi Nizomning 14-bandiga ko‘ra, yuridik xizmat ko‘rsatiladigan tashkilotlar rahbariyatiga taqdim qilinadigan buyruqlar, farmoyishlar, shartnomalar va yuridik tusdagi boshqa hujjatlar loyihalarini ularning qonunchilikka muvofiqligi yuzasidan huquqiy ekspertizadan o‘tkaziladi hamda ular bo‘yicha e’tiroz va takliflar bo‘lmasa, viza qo‘yiladi.
Markaz xodimlari o‘zi viza qo‘ygan hujjatlarning va o‘zi bergan yuridik xulosalarning qonunchilikka muvofiqligi uchun javob beradi. Shu sababli, pedagog xodimlarga ustama tayinlash to‘g‘risidagi buyruq ham Markaz tomonidan tasdiqlangan bo‘lishi talab etiladi.
Agar tegishli muassasaning buyruq loyihasini ko‘rib chiqish jarayonida boshqa zaruriy hujjatlarni ko‘rishga ehtiyoj sezilgan taqdirda, muassasa rahbari zarur bo‘lgan hujjatlarni Markazga taqdim etishi lozim.
Chunki, “Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari to‘g‘risida”gi Nizomning 16-bandiga ko‘ra Markaz yuridik xizmat ko‘rsatiladigan tashkilotlar, shuningdek uning mansabdor shaxslaridan Markazlar zimmasiga yuklangan funksiyalarni bajarish uchun zarur bo‘lgan hujjatlar va ma’lumotlar hamda boshqa zarur materiallarni olish huquqiga ega.
Xulosa o‘rnida shuni ma’lum qilamizki, Yuridik xizmat ko‘rsatish markazlari pedagog xodimlarga ustama tayinlash to‘g‘risidagi buyruqlarga xulosa berish maqsadida boshqa qo‘shimcha hujjatlarni o‘rganishga haqli.

Is it necessary to get a conclusion from the legal center on the order to assign a bonus to teachers?
19:30 / 14.07.2024
7.29k
I work at the school as the deputy director of educational affairs. I ordered the documents for the annual allowance for teachers and submitted them to the staff of the legal center to receive a conclusion through the "e-huquqshnos" database with the conclusion of the school working group. Now the employees of the legal center are demanding to bring the original of the additional documents. However, this was not the case in previous academic years. How true is their claim?
It is known that by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 29, 2021 No. RP-5168, in order to help eliminate corruption factors in the drafts of documents adopted by state bodies and organizations, the activities of Legal Services Centers have been established.
According to this decision, it is not allowed to accept documents of a legal nature without agreement with the Centers by organizations for which legal services are provided by the Centers.
According to paragraph 6 of the decision, documents signed without agreement with the Centers providing legal services do not have legal force and do not have any legal consequences from the moment of their adoption.
According to paragraph 14 of the Regulation "On Legal Services Centers," drafts of orders, orders, contracts and other documents of a legal nature submitted to the management of organizations providing legal services are subject to legal examination for their compliance with the legislation, and if there are no objections and proposals, they are subject to approval.
The employees of the Center are responsible for compliance with the legislation of the documents they have signed and the legal conclusions they have given.
Therefore, the order on the assignment of allowances to teachers is also required to be approved by the Center.
If in the process of consideration of the draft order of the relevant institution there is a need to see other necessary documents, the head of the institution must submit the necessary documents to the Center.
This is because, according to paragraph 16 of the Regulation "On Legal Services Centers," the Center has the right to receive documents and information and other necessary materials from organizations providing legal services, as well as from its officials, necessary for the performance of the functions assigned to the Centers.
In conclusion, we inform you that the Legal Services Centers have the right to study other supplementary documents in order to give an opinion on orders on the assignment of allowances to pedagogical staff.