Maktab xotin-qizlar qo‘mitasi raisiga ustama belgilash mumkinmi?
Umumta’lim maktablaridagi boshlang‘ich xotin-qizlar qo‘mitasi raisiga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama to‘lanishi bo‘yicha XTVning buyrug‘i bor edi. Lekin, amalda bunga e’tibor qaratilmayapti. Shu bo‘yicha to‘liqroq ma’lumot bersangiz.
Haqiqatdan ham Xalq ta’limi vazirining 2022-yil 31-maydagi 174-sonli buyrug‘i bilan umumta’lim muassasalarida oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasining boshlang‘ich tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish nazarda tutilgan.
Mazkur buyruqning 2-band, 3-xatboshida boshlang‘ich tashkilot raisini o‘rnatilgan tartib bilan ish haqiga qo‘shimcha ustama belgilash orqali moddiy rag‘batlantirib borish belgilangan.
Ammo boshlang‘ich tashkilot raisini aynan qaysi manbalar hisobidan rag‘batlantirish borasida to‘liq tushuntirish berilmagan.
Umumta’lim muassasasi xodimlariga direktor jamg‘armasi hisobidan qo‘shimcha ustamalar tayinlash Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizom bilan tartibga solingan.
Ushbu nizomda belgilangan baholash mezonlarida esa umumta’lim muassasasi xotin-qizlar boshlang‘ich tashkiloti raislari uchun alohida imtiyoz yoki ustamalar belgilash nazarda tutilmagan.
Shu sababli, xotin-qizlar boshlang‘ich tashkilot raisini direktor jamg‘armasi hisobidan rag‘batlantirishning imkoni yo‘q.
Ammo maktabning byudjetdan tashqari jamg‘ariladigan mablag‘lari hisobidan rag‘batlantirish mumkin. Jamg‘arma mablag‘laridan foydalanish Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 27-apreldagi 243-son qarori bilan tasdiqlangan nizom bilan tartibga solinadi.

Is it possible to assign a bonus to the chairman of the school women's committee?
I am the chairman of the women's primary organization at the school. (Order issued). According to the order of the Minister of Public Education No. 174 dated May 31, 2022, a meeting of the school's pedagogical council was held, a bonus was determined, and a positive response was received from the justice. But it is said that it will not be given by the "rayono" accountant. I would like to ask for advice on this matter.
In fact, by order of the Minister of Public Education No. 174 dated May 31, 2022, it is envisaged to establish the activities of primary organizations of the State Committee for Family and Women in general education institutions.
Mazkur buyruqning 2-bandi, 3-xatboshida boshlanğich tashkilot raisini o'rnatilgan tartibda ish haqiga qo'shimcha ustama belgilash orqali moddiy rag'batlantirib borish belgilangan.
However, there is no complete explanation regarding the sources of incentives for the chairman of the primary organization.
The appointment of additional allowances to employees of a general education institution at the expense of the director's fund is regulated by the regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated September 30, 2019 No. 823.
The evaluation criteria established by this regulation do not provide for the establishment of special benefits or allowances for the chairmen of the women's primary organization of a general education institution.
Therefore, it is impossible to stimulate the chairman of a women's primary organization at the expense of the director's fund.
But it can be stimulated through the school's extra-budgetary savings. The use of the Fund's funds is regulated by the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated April 27, 2021 No. 243.