Xalqaro Biologiya Olimpiadasi (IBO) dunyo bo‘ylab eng iqtidorli va bilimdon o‘quvchilarni bir joyga to‘playdigan nufuzli olimpiada hisoblanadi. Ushbu olimpiada har yili o‘tkazilib, biologiya fani bo‘yicha o‘quvchilarning bilim va ko‘nikmalarini sinovdan o‘tkazadi. O‘zbekiston ham bu olimpiadada 1997-yildan beri faol ishtirok etib kelayotgandi.
Lekin afsuski, O‘zbekiston 2024-yilgi Xalqaro Biologiya Olimpiadasidan chetlatilib, olimpiadada ishtirok etgan barcha o‘quvchilarning natijalari bekor qilindi. Eng yomoni IBOga a’zo davlatlar ro‘yxatidan ham chiqarib yuborildi.
Bu qaror IBO boshqaruv kengashi tomonidan qabul qilindi va bunga O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan qoidalarga rioya qilinmaganligi sabab bo‘lgan. Bu esa O‘zbekistonning kelgusidagi ishtirokini ham xavf ostiga qo‘yishi mumkin.
Xalqtaliminfo.uz saytiga intervyu bergan (ismi ochiqlanishini istamadi) mutaxassisning ta’kidlashicha, O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan qoidalarga zid harakatlar aniqlangan, ya’ni olimpiada jarayonida o‘zbekistonlik ishtirokchilar tomonidan akademik halollik tamoyillari buzilgan.
Belgilangan tartibga ko‘ra, Xalqaro Biologiya Olimpiadasining asosiy tili ingliz tili bo‘lishiga qaramay, ishtirokchilar topshiriqlarni o‘z ona tilida bajarish imkoniyatiga ega bo‘lishi ta’minlangan.
2024-yilning 7-14-iyul kunlari Qozog‘istonning Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan olimpiadada bir nafar o‘zbekistonlik o‘quvchining test topshiriqlariga tarjima qilish jarayonida maxsus belgilar qo‘yilganligi qayd etilgan.
Bizningcha, IBO boshqaruv kengashi bu qarorni darhol qabul qilmagan, sababi O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan 2010-yilda Janubiy Koreyada o‘tkazilgan Xalqaro Biologiya Olimpiadasida ham xuddi shunday holat kuzatilib, o‘shanda ham o‘quvchilarning natijalari bekor qilib yuborilgandi.
Bunday holat O‘zbekiston bilan ikkinchi marotaba sodir bo‘lganligi sababli, IBO boshqaruv kengashi O‘zbekistonni IBOga a’zo davlatlar ro‘yxatidan ham chiqarib yuborgan bo‘lishi mumkin.
Hech kimga sir emaski, O‘zbekistonda o‘tkaziladigan ba’zi olimpiada, tanlov va musobaqalarda ham akademik halollik tamoyillarining buzilishi holatlari uchrab turadi. Bu esa nafaqat tanlovlarning adolatliligiga, balki ta’lim tizimining umumiy nufuziga ham jiddiy zarar yetkazmoqda.
Afsuski, halollik tamoyillarining buzilishi o‘quvchilar orasida mehnat va bilim orqali emas, balki aldov va firibgarlik orqali muvaffaqiyatga erishish mumkin deb o‘ylashlariga sabab bo‘lmoqda. Buning ayanchli oqibatini esa ko‘rib turibmiz.
O‘zbekistonning Xalqaro biologiya olimpiadasidan chetlatilishi O‘zbekiston ta’lim tizimi uchun juda katta zarba bo‘ldi. Endilikda ta’lim siyosatini belgilovchi shaxslar bu vaziyatni yaxshilash uchun zarur chora-tadbirlar ko‘rishlari kerak.
Hozircha mazkur holat yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rasmiy bayonot bermadi, shuningdek xalqaro tashkilotlar bilan muzokaralar olib borishga tayyor ekanliklari haqidagi ma’lumotlarni ochiqlamadi.
O‘ylaymizki, vazirlik Xalqaro Biologiya Olimpiadasiga qaytish uchun barcha zarur choralarni ko‘radi.

09:22 / 19.07.2024 35.32k
Международная олимпиада по биологии (МОБ) - это престижная олимпиада, которая собирает в одном месте самых одаренных и образованных учащихся со всего мира. Эта олимпиада проводится ежегодно и проверяет знания и навыки учащихся по биологии. Узбекистан также принимал активное участие в этой олимпиаде с 1997 года.
Однако, к сожалению, Узбекистан был отстранен от участия в Международной олимпиаде по биологии 2024 года, а результаты всех участвовавших в олимпиаде узбекских школьников были аннулированы. Хуже всего то, что он также был исключен из списка государств-членов IBO.
Это решение было принято правлением IBO и было вызвано несоблюдением правил делегацией Узбекистана. Специалист, давший интервью сайту Xalqtaliminfo.uz (не пожелал, чтобы его имя было раскрыто), отметил, что это решение может поставить под угрозу и дальнейшее участие Узбекистана.
Выяснилось, что узбекская делегация выявила действия, противоречащие правилам, в ходе олимпиады узбекскими участниками были нарушены принципы академической честности.
Согласно установленному порядку, несмотря на то, что основным языком Международной олимпиады по биологии является английский, участники должны иметь возможность получать задания на своем родном языке.
Отмечено, что на олимпиаде, проходившей 7-14 июля 2024 года в Астане (Казахстан), в процессе перевода на тестовые задания учащегося из Узбекистана были поставлены специальные знаки.
Правление ИБО не сразу приняло это решение, так как аналогичная ситуация наблюдалась и на Международной Олимпиаде по биологии, проведенной делегацией Узбекистана в 2010 году, когда результаты учащихся были отменены.
Поскольку подобная ситуация произошла со Узбекистаном во второй раз, Совет управляющих IBO мог также исключить Узбекистан из списка государств-членов IBO.
На некоторых олимпиадах, конкурсах и соревнованиях, проводимых в Узбекистане, также встречаются случаи нарушения принципов академической честности. Это наносит серьезный ущерб не только справедливости выборов, но и общему авторитету системы образования.
К сожалению, нарушение принципов честности заставляет учащихся думать, что успех может быть достигнут не через труд и знания, а через обман и мошенничество. Мы видим печальные последствия этого.
Отстранение Узбекистана от Международной биологической олимпиады стало большим ударом для системы образования Узбекистана. Теперь лица, определяющие образовательную политику, должны принять меры для улучшения этой ситуации.
Пока Министерство дошкольного и школьного образования не сделало официального заявления по данному вопросу и не сообщило о готовности к переговорам с международными организациями.
Мы думаем, что министерство примет все необходимые меры для возвращения на Международную Олимпиаду по биологии.