Xalqaro Biologiya Olimpiadasi (IBO) dunyo bo‘ylab eng iqtidorli va bilimdon o‘quvchilarni bir joyga to‘playdigan nufuzli olimpiada hisoblanadi. Ushbu olimpiada har yili o‘tkazilib, biologiya fani bo‘yicha o‘quvchilarning bilim va ko‘nikmalarini sinovdan o‘tkazadi. O‘zbekiston ham bu olimpiadada 1997-yildan beri faol ishtirok etib kelayotgandi.
Lekin afsuski, O‘zbekiston 2024-yilgi Xalqaro Biologiya Olimpiadasidan chetlatilib, olimpiadada ishtirok etgan barcha o‘quvchilarning natijalari bekor qilindi. Eng yomoni IBOga a’zo davlatlar ro‘yxatidan ham chiqarib yuborildi.
Bu qaror IBO boshqaruv kengashi tomonidan qabul qilindi va bunga O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan qoidalarga rioya qilinmaganligi sabab bo‘lgan. Bu esa O‘zbekistonning kelgusidagi ishtirokini ham xavf ostiga qo‘yishi mumkin.
Xalqtaliminfo.uz saytiga intervyu bergan (ismi ochiqlanishini istamadi) mutaxassisning ta’kidlashicha, O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan qoidalarga zid harakatlar aniqlangan, ya’ni olimpiada jarayonida o‘zbekistonlik ishtirokchilar tomonidan akademik halollik tamoyillari buzilgan.
Belgilangan tartibga ko‘ra, Xalqaro Biologiya Olimpiadasining asosiy tili ingliz tili bo‘lishiga qaramay, ishtirokchilar topshiriqlarni o‘z ona tilida bajarish imkoniyatiga ega bo‘lishi ta’minlangan.
2024-yilning 7-14-iyul kunlari Qozog‘istonning Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan olimpiadada bir nafar o‘zbekistonlik o‘quvchining test topshiriqlariga tarjima qilish jarayonida maxsus belgilar qo‘yilganligi qayd etilgan.
Bizningcha, IBO boshqaruv kengashi bu qarorni darhol qabul qilmagan, sababi O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan 2010-yilda Janubiy Koreyada o‘tkazilgan Xalqaro Biologiya Olimpiadasida ham xuddi shunday holat kuzatilib, o‘shanda ham o‘quvchilarning natijalari bekor qilib yuborilgandi.
Bunday holat O‘zbekiston bilan ikkinchi marotaba sodir bo‘lganligi sababli, IBO boshqaruv kengashi O‘zbekistonni IBOga a’zo davlatlar ro‘yxatidan ham chiqarib yuborgan bo‘lishi mumkin.
Hech kimga sir emaski, O‘zbekistonda o‘tkaziladigan ba’zi olimpiada, tanlov va musobaqalarda ham akademik halollik tamoyillarining buzilishi holatlari uchrab turadi. Bu esa nafaqat tanlovlarning adolatliligiga, balki ta’lim tizimining umumiy nufuziga ham jiddiy zarar yetkazmoqda.
Afsuski, halollik tamoyillarining buzilishi o‘quvchilar orasida mehnat va bilim orqali emas, balki aldov va firibgarlik orqali muvaffaqiyatga erishish mumkin deb o‘ylashlariga sabab bo‘lmoqda. Buning ayanchli oqibatini esa ko‘rib turibmiz.
O‘zbekistonning Xalqaro biologiya olimpiadasidan chetlatilishi O‘zbekiston ta’lim tizimi uchun juda katta zarba bo‘ldi. Endilikda ta’lim siyosatini belgilovchi shaxslar bu vaziyatni yaxshilash uchun zarur chora-tadbirlar ko‘rishlari kerak.
Hozircha mazkur holat yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rasmiy bayonot bermadi, shuningdek xalqaro tashkilotlar bilan muzokaralar olib borishga tayyor ekanliklari haqidagi ma’lumotlarni ochiqlamadi.
O‘ylaymizki, vazirlik Xalqaro Biologiya Olimpiadasiga qaytish uchun barcha zarur choralarni ko‘radi.

Uzbekistan excluded from the International Biological Olympiad
The International Biological Olympiad (IBO) is a prestigious competition that brings together the most talented and knowledgeable students around the world. This Olympiad is held annually and tests students' knowledge and skills in biology. Uzbekistan has been actively participating in this Olympiad since 1997.
But unfortunately, Uzbekistan was excluded from the 2024 International Biological Olympiad, and the results of all Uzbek students who participated in the Olympiad were canceled. Worse, it was also removed from the list of IBO member states.
This decision was made by the Board of Directors of IBO, due to non-compliance with the rules by the delegation of Uzbekistan. An expert who gave an interview to the website Xalqtaliminfo.uz (he did not want to be named) said that this decision may also put Uzbekistan's future participation at risk.
It turned out that the Uzbek delegation revealed irregularities, violated the principles of academic integrity by Uzbek participants during the Olympiad.
According to the established procedure, despite the fact that the main language of the International Biological Olympiad is English, participants are provided with the opportunity to receive assignments in their native language.
It was noted that at the Olympiad held in Astana, Kazakhstan, on July 7-14, 2024, special signs were placed in the process of translating the test assignments of one Uzbek student.
The IBO Board of Governors did not make this decision immediately, because the same situation was observed at the International Biological Olympiad held by the Uzbek delegation in 2010, when the students' results were canceled.
As this is the second time this has happened with Uzbekistan, the IBO Board of Governors may have also removed Uzbekistan from the list of IBO member states.
There are also cases of violation of the principles of academic honesty at some Olympiads, competitions and competitions held in Uzbekistan. This seriously undermines not only the fairness of the selections, but also the overall prestige of the education system.
Unfortunately, the violation of the principles of honesty causes students to think that success can be achieved not through work and knowledge, but through deception and fraud. And we see the sad consequences of this.
Uzbekistan's expulsion from the International Biological Olympiad was a major blow to the education system of Uzbekistan. From now on, education policy makers should take measures to improve this situation.
So far, the Ministry of Preschool and School Education has made no official statement on the situation and has not announced its readiness to negotiate with international organizations.
We believe that the ministry will take all necessary measures to return to the International Biological Olympiad.