Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati O‘zbekiston Xalqaro biologiya olimpiadasidan chetlatilganligi yuzasidan rasmiy bayonot berdi. Bayonotda ayrim tafsilotlar ham ochiqlandi.
Ma’lum qilinishicha, joriy yilning 7-14-iyul kunlari Qozog‘istonda bo‘lib o‘tgan olimpiadada O‘zbekiston terma jamoasi tarkibida 4 nafar o‘quvchi ishtirok etgan. Shuningdek, olimpiadada o‘quvchilar bilan birga 3 nafar jamoa rahbari va o‘z hisobidan 2 nafar kuzatuvchi-o‘qituvchi qatnashgan.
Olimpiada sinovlaridan so‘ng, tashkiliy qo‘mita tomonidan jamoalarning olimpiada nazorat materiallarini ingliz tilidan o‘z ona tillariga tarjima qilish jarayonida qo‘shimcha belgilardan foydalanish holatlari aniqlangan.
Ma’lum bo‘lishicha, Jizzax davlat pedagogika universiteti qoshidagi akademik litsey o‘qituvchisi tomonidan o‘quvchisiga yordam berishga harakat qilingan.
Shu sababli, mazkur holat bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tomonidan o‘quvchilarning natijalarini inobatga olmaslik qarori qabul qilingan.
"Shuni alohida ta’kidlash lozimki, keyingi yilda O‘zbekiston jamoasi ishtiroki masalasi hali aniq belgilanmagan. Bu bo‘yicha aniq qaror 2025-yil olimpiadasiga taklifnoma jo‘natish jarayonida ma’lum bo‘ladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan o‘quvchilarimizning nufuzli xalqaro olimpiadalardagi ishtirokini ta’minlash maqsadida tegishli ishlar olib borilmoqda", - deyiladi Axborot xizmati bergan rasmiy bayonotda.

"В целях обеспечения участия учащихся в международных олимпиадах проводится соответствующая работа" - министерство
16:15 / 19.07.2024 6.83k
Информационная служба Министерства дошкольного и школьного образования Узбекистана опубликовала официальное заявление об отстранении Узбекистана от участия в Международной биологической олимпиаде. В заявлении также раскрыты некоторые детали.
На олимпиаде, проходившей в Казахстане с 7 по 14 июля текущего года, в составе сборной Узбекистана приняли участие 4 учащихся. Также на олимпиаде вместе с учащимися приняли участие 3 руководителя команд и 2 наблюдателя-преподавателя за свой счет.
После олимпийских испытаний организационным комитетом были выявлены случаи использования дополнительных символов в процессе перевода с английского на родной язык олимпийских контрольных материалов команд.
Выяснилось, что учительница академического лицея при Джизакском государственном педагогическом университете пыталась помочь ученику.
По этой причине организационный комитет принял решение не учитывать результаты учащихся.
"Следует особо отметить, что вопрос участия команды Узбекистана в следующем году еще не определен. О конкретном решении будет известно в процессе отправки приглашений на Олимпиаду 2025 года.
Министерством дошкольного и школьного образования проводится соответствующая работа по обеспечению участия наших учащихся в престижных международных олимпиадах," - говорится в официальном заявлении пресс-службы.