Quruvchilar o‘qituvchidan ko‘proq maosh olayotgani ma’lum bo‘ldi
Yanvar–iyul oylarida O‘zbekistonda o‘rtacha oylik nominal hisoblangan ish haqi 5 million 92 ming so‘mga yetgani ma’lum qilindi. Ta’lim sohasida esa o‘rtacha maosh eng pastligicha qolmoqda.
O‘zbekiston Statistika agentligi tomonidan e’lon qilingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, ta’lim sohasi xodimlarning o‘rtacha maoshi 3,5 million so‘mni tashkil etib, hali ham mamlakatdagi eng past darajalardan biri bo‘lib qolmoqda.
O‘rtacha oylik ish haqlari iqtisodiy faoliyat turlari bo‘yicha quyidagicha:
• bank, sug‘urta, lizing, kredit va vositachilik faoliyati — 14,4 million so‘m;
• axborot va aloqa — 12,4 million so‘m;
• tashish va saqlash — 7,7 million so‘m;
• sanoat — 6,2 million so‘m;
• savdo — 5,9 million so‘m;
• qurilish — 5,4 million so‘m;
• yashash va ovqatlanish xizmatlari — 4,6 million so‘m;
• ta’lim — 3,5 million so‘m;
• sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish — 3,3 million so‘m.
Ta’lim sohasining asosiy tarmoqlari bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi oliy ta’limda (8 mln 137,7 ming so‘m), eng past ko‘rsatkich esa maktabgacha ta’limda (1 mln 844,4 ming so‘m) kuzatilgan.
Ta’lim sohasi bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi Toshkent shahri (5 mln 745,0 ming so‘m), Namangan (3
mln 475,1 ming so‘m) hamda Toshkent viloyatlarida (3 mln 460,2 ming so‘m) kuzatildi.
Yuqori o‘sish sur’ati Samarqand viloyatida (116,9 %), Toshkent shahrida (116,4 %), Qoraqalpog‘iston Respublikasida (115,9 %) hamda Xorazm viloyatida (115,8 %) qayd etilgan.

Выяснилось, что строители получают больше, чем учитель
Сообщается, что в январе-июле среднемесячная номинальная начисленная заработная плата в Узбекистане достигла 5 миллионов 92 тысячи сумов. В сфере образования средняя заработная плата остается самой низкой.
Согласно последним данным, опубликованным Агентством статистики Узбекистана, средняя заработная плата работников сферы образования по-прежнему остается одной из самых низких в стране.
Среднемесячная заработная плата по видам экономической деятельности составляет:
• банковская, страховая, лизинговая, кредитная и посредническая деятельность - 14,4 млн сумов;
• информация и связь - 12,4 млн сумов;
• транспортировка и хранение - 7,7 млн сумов;
• промышленность - 6,2 млн сумов;
• торговля - 5,9 млн сумов;
• строительство - 5,4 млн сумов;
• услуги по проживанию и питанию - 4,6 млн сумов;
• образование - 3,5 млн сумов;
• здравоохранение и оказание социальных услуг - 3,3 миллиона сумов.
Самый высокий показатель среднемесячной заработной платы в сфере образования отмечен в городе Ташкенте (5 745,0 тыс. сумов), Наманганской (3 475,1 тыс. сумов) и Ташкентской областях (3 460,2 тыс. сумов).
Высокие темпы роста отмечены в Самаркандской области (116,9%), городе Ташкенте (116,4%), Республике Каракалпакстан (115,9%) и Хорезмской области (115,8%).