10-avgustga qadar stajyor-o‘qituvchilar kasbiy sertifikat uchun ro‘yxatdan o‘tishi lozim
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 12-fevraldagi 87-son qarori bilan umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida pedagog kasbiga birinchi marta ishga qabul qilingan stajyor-o‘qituvchilar hamda tegishli toifaga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb etiladi.
Joriy yilning 25-iyulidan boshlab Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali hamda davlat xizmatlari markazlari orqali navbatdan tashqari kasbiy sertifikatlash sinovlarida qatnashish uchun murojaatlar qabul qilish boshlangan.
Murojaatlarni yuborish 2024-yil 10-avgust (shu kuni ham)ga qadar davom etadi.
Ma’lumot uchun: joriy yilning mart-iyun oylarida o‘tkazilgan kasbiy sertifikatlash sinovlarida muvaffaqiyatli o‘tgan 4 896 nafar stajyor-o‘qituvchilarning sertifikatlari ularning shaxsiy kabinetlariga yuborilgan.
Eslatib o‘tamiz, navbatdan tashqari kasbiy sertifikatlash sinovlarida joriy yilning mart-iyun oylarida o‘tkazilgan kasbiy sertifikatlash sinovlarida uzrli sabablarga ko‘ra nazorat sinovida ishtirok eta olmagan hamda birinchi marotaba nazorat sinovida ishtirok etib, undan o‘ta olmagan (56 balldan kam ball to‘plagan)  stajyor-o‘qituvchilar hujjat topshirishlari mumkin.

До 10 августа стажеры-преподаватели должны зарегистрироваться для получения профессионального сертификата
10:00 / 01.08.2024 10.28k
Как известно, постановлением Кабинета Министров No87 от 12 февраля 2024 года к испытаниям профессиональной сертификации привлекаются стажеры-преподаватели, впервые принятые на работу в общеобразовательные средние образовательные организации, а также педагогические кадры, не имеющие соответствующей категории.
С 25 июля текущего года через Единый портал интерактивных государственных услуг и центры государственных услуг будут приниматься обращения для участия во внеочередных испытаниях по профессиональной сертификации.
Отправка обращений продлится до 10 августа 2024 года (включительно).
Для справки: сертификаты 4 896 преподавателей-стажеров, успешно прошедших профессиональные сертификационные испытания, проведенные в марте-июне текущего года, направлены в их личные кабинеты.
Напомним, что на внеочередных испытаниях по профессиональной сертификации могут подать документы стажеры-преподаватели, которые по уважительным причинам не смогли принять участие в контрольном испытании, а также впервые приняли участие в контрольном испытании и не прошли его (набрали менее 56 баллов).