O‘qituvchi tug‘ruq ta’tilidan so‘ng ishga qaytmasa, 3 yil ishga chiqa olmaydimi?
Maktabda o‘qituvchi tug‘ruq ta’tiliga chiqqandan so‘ng, 126 kalendar kunidan keyin ishga qaytmasa, majburiy tarzda 3 yil ishga chiqa olmaydimi?
Mehnat kodeksining 405-moddasiga ko‘ra, ayollarga homiladorlik va tug‘ish ta’tili tugaganidan keyin, ayolning xohishiga ko‘ra, unga bolasi ikki yoshga to‘lguniga qadar bolani parvarishlash ta’tili beriladi.
Ayolga uning xohishiga ko‘ra, bolasi uch yoshga to‘lguniga qadar uni parvarishlash uchun ish haqi saqlanmagan holda qo‘shimcha ta’til ham beriladi.
Bunda xodim xohlagan paytida ishga qaytish huquqiga ega bo‘ladi. Yuqoridagi holat kabi, agar xodim ishga qaytishni xohlasa, ish beruvchi 3 yil ishga chiqa olmaysiz deyishga haqli emas.
Ya’ni, xodim homiladorlik va tug‘ish ta’tili tugaganidan keyin xohlasa, ikki kundan keyin ham ishqa qayta oladi, chunki bu uning to‘laqonli huquqi hisoblanadi.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, xodim o‘z huquqidan foydalangan holda ishga qaytishi mumkin. Bunday holatda ish beruvchi dekret ta’tilidan qaytayotgan xodimga rad javobi berolmaydi.
Eslatib o‘tamiz, homiladorlik va tug‘ish ta’tili hamda bola parvarishidan qaytgan o‘qituvchilarga dars soatlari mehnat qonunchiligiga asosan “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi (3271-sonli) nizom talablari asosida taqsimlanadi.

If the teacher does not return to work after maternity leave, will he be unable to go to work for 3 years?
10:35 / 05.08.2024 15.24k
Can a teacher at school, after taking maternity leave and not returning to work after 126 calendar days, compulsorily go to work for 3 years?
According to Article 405 of the Labor Code, after the end of maternity leave, at the woman's request, she is given a childcare leave until the child reaches the age of two.
A woman is granted, at her request, additional leave to care for her child until the child reaches the age of three, without saving wages.
In this case, the employee has the right to return to work at any time. Similarly, if the employee wants to return to work, the employer has no right to say that he will not be able to work for 3 years.
That is, after the end of the maternity leave, the employee can return to work even after two days, as this is her full right.
In conclusion, the employee can return to work using his right. In this case, the employer cannot refuse an employee returning from a decree leave.
It should be recalled that teachers returning from maternity leave and childcare are allocated lessons in accordance with the requirements of the Regulation "On the procedure for filling up classes and forming tariff lists in general education institutions" (No. 3271) in accordance with labor legislation.