O‘qituvchilarga maktab hududini tozalatgan direktor 17 million so‘m jarimaga tortildi
Qalampir.uz nashri bergan xabarga ko‘ra, Namangan viloyati Pop tumani 43-maktab direktori maktabda ta’til bo‘lishiga qaramay, pedagoglarni ta’lim maskaniga chaqirib, soat 16:00 gacha o‘zlariga tegishli bo‘lmagan vazifalarni bajarishga, ya’ni maktab hududidagi o‘t-o‘lan, beda va ajriqlarni yulishga majbur qilgan.
Nashrga taqdim etilgan materiallarga ko‘ra, maktab direktori yuqorida sanalgan “qora” ishlarni qilishni istamagan o‘qituvchilardan 500 ming so‘mdan pul talab qilgan. Bundan tashqari, u o‘qituvchilarni o‘quvchilarning ota-onalaridan pul yig‘ishga ham majburlagan.
Shundan so‘ng, mazkur holat Pop tumani Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bo‘limi Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganilgan.
O‘rganish davomida O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 5-moddasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 349-sonli qaroriga zid ravishda, muassasa xodimlari maktab hovlisida tozalov ishlariga jalb etilganligi aniqlangan.
Shu sababli, tashkilot rahbariga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 51-moddasi 1-qismiga asosan bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida ma’muriy jarima qo‘llanildi. Bu hozirgi kunda 17 million so‘mni tashkil etadi.

Директора, убиравшего территорию школы для учителей, оштрафовали на 17 миллионов сумов
Как сообщает Qalampir.uz, директор 43-й школы Попского района Наманганской области, несмотря на то, что школа находится на каникулах, до 16:00 вызвал педагогов на место обучения для выполнения заданий, не относящихся к должностным обязанностям. их или заставляли его выдергивать траву, клевер и сорняки на территории школы.
Согласно материалам, представленным изданию, директор школы потребовал 500 тысяч сумов с учителей, не желающих выполнять перечисленную выше «черную» работу. Кроме того, он заставлял учителей собирать деньги с родителей учеников.
После этого данную ситуацию расследовала Государственная инспекция труда отдела по борьбе с бедностью и занятости Попского района.
В ходе исследования установлено, что работники учреждения занимались уборкой школьного двора в нарушение статьи 5 Трудового кодекса Республики Узбекистан и постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № . 349.
Таким образом, к руководителю организации на основании части 1 статьи 51 Кодекса об административной ответственности был применен административный штраф в размере 50-кратной суммы базового расчета. Сегодня это 17 миллионов сумов.