O‘qituvchilarga maktab hududini tozalatgan direktor 17 million so‘m jarimaga tortildi
Qalampir.uz nashri bergan xabarga ko‘ra, Namangan viloyati Pop tumani 43-maktab direktori maktabda ta’til bo‘lishiga qaramay, pedagoglarni ta’lim maskaniga chaqirib, soat 16:00 gacha o‘zlariga tegishli bo‘lmagan vazifalarni bajarishga, ya’ni maktab hududidagi o‘t-o‘lan, beda va ajriqlarni yulishga majbur qilgan.
Nashrga taqdim etilgan materiallarga ko‘ra, maktab direktori yuqorida sanalgan “qora” ishlarni qilishni istamagan o‘qituvchilardan 500 ming so‘mdan pul talab qilgan. Bundan tashqari, u o‘qituvchilarni o‘quvchilarning ota-onalaridan pul yig‘ishga ham majburlagan.
Shundan so‘ng, mazkur holat Pop tumani Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bo‘limi Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganilgan.
O‘rganish davomida O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 5-moddasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 349-sonli qaroriga zid ravishda, muassasa xodimlari maktab hovlisida tozalov ishlariga jalb etilganligi aniqlangan.
Shu sababli, tashkilot rahbariga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 51-moddasi 1-qismiga asosan bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida ma’muriy jarima qo‘llanildi. Bu hozirgi kunda 17 million so‘mni tashkil etadi.

The principal who cleaned the school grounds for teachers was fined 17 million soums
According to Qalampir.uz, the director of the 43rd school of the Pop district of Namangan region, despite the fact that the school is on vacation, called the pedagogues to the place of education until 16:00 to perform tasks that do not belong to them, or forced him to pull grass, clover and weeds in the school area.
According to the materials submitted to the publication, the school director demanded 500,000 soums from the teachers who did not want to do the "black" work listed above. In addition, he forced teachers to collect money from students' parents.
After that, this situation was investigated by the State Labor Inspectorate, Department of Poverty Alleviation and Employment, Pop District.
During the study, it was found that the employees of the institution were engaged in cleaning work in the school yard, contrary to Article 5 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan and the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 349.
Therefore, an administrative fine in the amount of 50 times the amount of the base calculation was applied to the head of the organization based on part 1 of Article 51 of the Code of Administrative Responsibility. Today it is 17 million soums.