Vazir Hilola Umarova o‘z ish faoliyatini davom ettiradimi?
Xabaringiz bor, 2023-yildan buyon Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimida faoliyat yuritib kelayotgan Hilola Umarova joriy yil bo‘lib o‘tgan parlament saylovlarida o‘z nomzodini ilgari surgandi.
Aniqrog‘i, vazir partiya ro‘yxati bo‘yicha nomzod sifatida ko‘rsatilgandi. Amaldagi tartibga ko‘ra, agar Hilola Umarova deputatlikka saylanadigan bo‘lsa, egallab turgan lavozimidan voz kechishi kerak edi.
Saylov kodeksiga ko‘ra, partiya ro‘yxati bo‘yicha saylanib, mandatga ega bo‘lgan deputat mandatdan ixtiyoriy ravishda voz kechgan taqdirda, Markaziy saylov komissiyasi tegishli partiya ro‘yxatidagi tartib raqam bo‘yicha keyingi nomzodga bir kunlik muddatda xabarnoma yuboradi.
Ya’ni, shartli vazir mandatini qaytarib bersa, ro‘yxat bo‘yicha mandat olmagan nomzodga mandat beriladi.
2024-yil 28-oktyabr kuni saylov natijalari ham e’lon qilindi. Unda O‘zLiDeP 64 ta o‘rin bilan g‘alaba qozondi. Vazir Hilola Umarova esa aynan O‘zLiDePdan nomzod sifatida ko‘rsatilgandi.
Shu sababli, xalqtaliminfo.uz vazirlik bilan bog‘lanib, Hilola Umarovaning kelgusidagi faoliyati bilan qiziqdi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rasmiylarining xalqtaliminfo.uz'ga ma’lum qilishicha, Umarova Hilola Uktamovna deputatlik mandatdan ixtiyoriy ravishda voz kechish to‘g‘risida bugun Markaziy saylov kommissiyasiga ariza yozgan. Ya’ni, u vazir sifatida o‘z ish faoliyatini davom ettiradigan bo‘ldi.

As you know, Hilola Umarova, who has been working as the Minister of Preschool and School Education since 2023, put forward her candidacy in this year's parliamentary elections.
More precisely, the minister was nominated as a candidate on the party list. According to the current regulations, if Hilola Umarova was elected as a deputy, she would have to resign from her position.
According to the Election Code, in the event that a deputy who was elected on the party list and has a mandate voluntarily renounces the mandate, the Central Election Commission will send a notification to the next candidate according to the order number in the relevant party list within one day.
That is, if the conditional minister returns his mandate, the candidate who did not receive a mandate according to the list will be given a mandate.
The election results were announced on October 28, 2024. UzLiDeP won with 64 seats. Minister Hilola Umarova was nominated as a candidate from UzLiDeP.
For this reason, xalqtaliminfo.uz contacted the ministry and was interested in the future activities of Hilola Umarova.
According to the Ministry of Preschool and School Education, xalqtaliminfo.uz, Hilola Uktamovna Umarova voluntarily resigned from the deputy mandate. That is, he will continue his work as a minister.