Saylovchiga 4 tadan ortiq byulleten bergan o‘qituvchi jazolandi
Farg‘ona viloyatida bir saylovchiga 4 tadan ortiq byulleten bergan maktab o‘qituvchisi jarimaga tortildi. Bu haqda Qalampir.uz nashri xabar berdi.
Sud qarorida keltirilishicha, kecha, 29-oktyabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Dang‘ara tuman sudida fuqaro M.A.ga tegishli huquqbuzarlik ishi ko‘rilgan. Unga ko‘ra, 38 yoshli ayol M.A. joriy yilning 26 avgustida Dang‘ara tuman hokimi qarori asosida tumandagi 541-saylov uchastkasida saylov komissiyasi a’zosi bo‘lgan.
U joriy yilning 27-oktyabr kuni o‘tkazilgan saylovda “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari deputatlari saylovida ovoz berishni tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi”gi nizom talablariga rioya qilmay, fuqaro M.M.ga boshqalar nomidan ovoz berish uchun jami 4 tadan ortiq bo‘lgan saylov byulletenlarini berib, saylov o‘tkazish qonunchiligi buzilishiga yo‘l qo‘ygan.
Sudda M.A. sodir etgan huquqbuzarligiga iqror bo‘lgan va harakatlaridan chin ko‘ngildan pushaymonligi to‘g‘risida ko‘rsatma bergan. U Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51 prim 10-moddasi (Saylov (ovoz berish) byulletenlarini berish tartibini buzish) bilan aybdor deb topilgan va bazaviy hisoblash miqdorining 1 baravari miqdorida – 375 ming so‘m jarimaga tortilgan. Jarimaning davlat daromadi hisobiga undirilishi belgilangan.
Eslatib o‘tamiz, Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi Qonunga ko‘ra pedagogni uning kasbiy faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan, lekin siyosiy va ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan, masalan saylovlarni tashkil etish va o‘tkazish jarayonlarida ishtirok etishga jalb qilish uning roziligiga ko‘ra, u bilan tuzilgan shartnomaga asosan, qo‘shimcha haq to‘lash evaziga, ishdan bo‘sh vaqtida yoki ish joyi bo‘yicha o‘rtacha ish haqi saqlangan holda amalga oshiriladi.

A teacher who gave more than 4 ballots to a voter was punished
A school teacher who gave more than 4 ballots to one voter in Fergana region was fined.This was reported by Kalampir.uz publication.
According to the court's decision, yesterday, on October 29, a criminal case against citizen M.A. was heard in the Dangara district court. According to him, 38-year-old woman M.A. On August 26 of this year, he became a member of the election commission at the 541st polling station in the district based on the decision of the Dangara district governor.
In the election held on October 27 of this year, he complied with the requirements of the regulation "On the organization and conduct of voting in the election of deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, people's deputies of regional, district and city councils" by not complying, the citizen gave more than 4 ballots to M.M. to vote on behalf of others, allowing the election legislation to be violated.
M.A. in court He confessed to the crime he committed and testified that he sincerely regrets his actions. He was found guilty under Article 51 prim 10 of the Code of Administrative Responsibility (violation of the procedure for issuing election (voting) ballots) and was fined 375,000 soums in the amount of 1 times the base calculation amount. It is determined that the fine will be charged to the state income account.
We remind you that according to the Law on the Status of the Pedagogue, the pedagogue is invited to participate in the processes that are not related to his professional activity, but are of political and social importance, for example, the organization and holding of elections. according to his consent, on the basis of the contract concluded with him, in exchange for an additional fee, it is carried out during his free time or with the average salary for the place of work being preserved.
Gulnara Karimova's earnings are also being directed towards education.
Two thousand schools are operating with a high load.
3 thousand dollars for the position of school principal
The head of the department of preschool and school education was detained for accepting a bribe of 3 thousand dollars for the appointment of a teacher to the position of director. A preventive measure of detention was applied to him, and a criminal case was initiated.
A criminal case has been initiated against the "zavkhoz" for dangerous driving on the school grounds.
A person working as the head of economic affairs at one of the schools in Samarkand drove his car at high speed and dangerously at the stadium on the school grounds.
This time, 337 million soums were recovered from a teacher who suffered an occupational disease.
It turned out that the third disability group in terms of occupational disease of a pedagogical worker is 40 percent of the loss of professional work capacity.