Saylovchiga 4 tadan ortiq byulleten bergan o‘qituvchi jazolandi
Farg‘ona viloyatida bir saylovchiga 4 tadan ortiq byulleten bergan maktab o‘qituvchisi jarimaga tortildi. Bu haqda Qalampir.uz nashri xabar berdi.
Sud qarorida keltirilishicha, kecha, 29-oktyabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Dang‘ara tuman sudida fuqaro M.A.ga tegishli huquqbuzarlik ishi ko‘rilgan. Unga ko‘ra, 38 yoshli ayol M.A. joriy yilning 26 avgustida Dang‘ara tuman hokimi qarori asosida tumandagi 541-saylov uchastkasida saylov komissiyasi a’zosi bo‘lgan.
U joriy yilning 27-oktyabr kuni o‘tkazilgan saylovda “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari deputatlari saylovida ovoz berishni tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi”gi nizom talablariga rioya qilmay, fuqaro M.M.ga boshqalar nomidan ovoz berish uchun jami 4 tadan ortiq bo‘lgan saylov byulletenlarini berib, saylov o‘tkazish qonunchiligi buzilishiga yo‘l qo‘ygan.
Sudda M.A. sodir etgan huquqbuzarligiga iqror bo‘lgan va harakatlaridan chin ko‘ngildan pushaymonligi to‘g‘risida ko‘rsatma bergan. U Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51 prim 10-moddasi (Saylov (ovoz berish) byulletenlarini berish tartibini buzish) bilan aybdor deb topilgan va bazaviy hisoblash miqdorining 1 baravari miqdorida – 375 ming so‘m jarimaga tortilgan. Jarimaning davlat daromadi hisobiga undirilishi belgilangan.
Eslatib o‘tamiz, Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi Qonunga ko‘ra pedagogni uning kasbiy faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan, lekin siyosiy va ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan, masalan saylovlarni tashkil etish va o‘tkazish jarayonlarida ishtirok etishga jalb qilish uning roziligiga ko‘ra, u bilan tuzilgan shartnomaga asosan, qo‘shimcha haq to‘lash evaziga, ishdan bo‘sh vaqtida yoki ish joyi bo‘yicha o‘rtacha ish haqi saqlangan holda amalga oshiriladi.

11:51 / 30.10.2024 5.24k
В Ферганской области школьный учитель, отдавший более 4 бюллетеней одному избирателю, оштрафован.Об этом сообщает издание Kalampir.uz.
Согласно решению суда, вчера, 29 октября, в Дангаринском районном суде рассматривалось уголовное дело в отношении гражданина М.А. По его словам, 38-летняя женщина М.А. 26 августа текущего года по решению акима Дангаринского района он вошел в состав избирательной комиссии на 541-м избирательном участке района.
На выборах, состоявшихся 27 октября текущего года, он выполнил требования положения «Об организации и проведении голосования по выборам депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, народных депутатов региональных , районных и городских советов» не подчинившись, гражданин передал М.М. более 4 бюллетеней для голосования от имени других лиц, что позволило нарушить избирательное законодательство.
М.А. в суде Он признался в совершенном преступлении и показал, что искренне сожалеет о своих действиях. Он был признан виновным по статье 51 п. 10 Кодекса об административной ответственности (нарушение порядка выдачи избирательных (голосующих) бюллетеней) и оштрафован на 375 тысяч сумов в размере 1-кратной базовой расчетной суммы. Определено, что штраф будет зачислен на счет государственных доходов.
Напоминаем, что согласно Закону о статусе педагога педагог приглашается к участию в процессах, не связанных с его профессиональной деятельностью, но имеющих политическое и социальное значение, например, организация и проведение выборов с его согласия, на основании заключенного с ним договора, за дополнительную плату, осуществляется в свободное от работы время или с сохранением средней заработной платы по месту работы.