Nima uchun Hilola Umarova vazir lavozimiga qaytadan tayinlandi?
Kecha, 21-noyabr kuni Hilola Umarova O‘zbekiston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga ma’qullangani, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tegishli farmoni bilan lavozimga tayinlangani haqida xabar berilgandi.
Ammo ko‘pchilikda nima uchun vazir Hilola Umarova yana qaytadan lavozimiga tayinlandi, u shundoq ham vazir edi-ku, degan savol tug‘ilishi tabiiy hol. Shu sababli, buning tartibi haqida ozroq ma’lumot berib o‘tmoqchimiz.
Xabaringiz bor, 2024-yilning 27-oktyabr kuni o‘tkazilgan parlament saylovlariga muvofiq, Oliy Majlis palatalari yangi tarkibda shakllantirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 116-moddasi va “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi to‘g‘risida”gi qonunning 7-moddasida esa Vazirlar Mahkamasi Oliy Majlis oldida o‘z vakolatlarini zimmasidan soqit qilishi belgilangan.
Shunga muvofiq, joriy yilning 19-noyabr kuni Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan amaldagi hukumat yangi saylangan Oliy Majlis oldida vakolatlarini zimmasidan soqit qilgandi. Lekin, amaldagi hukumat yangi tarkibdagi Vazirlar Mahkamasi shakllantirilguniga qadar o‘z faoliyatini davom ettirib turgandi.
Amaldagi tartibga ko‘ra, yangi parlament shakllanganidan keyin bir oy ichida O‘zbekiston Prezidenti barcha siyosiy partiyalar fraksiyalari bilan maslahatlashuvlar o‘tkazgandan so‘ng bosh vazir nomzodini Qonunchilik palatasi ko‘rib chiqishi uchun kiritadi.
Nomzod Vazirlar Mahkamasining yaqin va uzoq istiqbolga mo‘ljallangan harakatlar dasturini taqdim etadi. Agar uning nomzodi uchun Qonunchilik palatasi deputatlari umumiy sonining yarmidan ko‘pi ovoz bersa, u ma’qullangan hisoblanadi.
Bosh vazir ma’qullaganidan so‘ng hukumatning yangi tarkibini shakllantirish boshlanadi.
Vazirlar Mahkamasi a’zolari (bosh vazir o‘rinbosarlari va vazirlar) nomzodlari parlament quyi palatasi tomonidan ma’qullanganidan keyin prezident tomonidan lavozimga tayinlanadi. Buning uchun ular deputatlarning yarmidan ko‘p ovozini olishi kerak.
2024-yil 20-noyabr kuni esa Oliy Majlis Qonunchilik palatasining qarori bilan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri lavozimiga Abdulla Aripov nomzodi ma’qullandi.
Shundan so‘ng, 2024-yil 21-noyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda deputatlar Hukumat a’zoligiga nomzodlarni ko‘rib chiqdilar.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizning 94-moddasiga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining taqdimiga binoan Vazirlar Mahkamasi a’zoligiga nomzodlarni ko‘rib chiqish va ma’qullash Qonunchilik palatasining mutlaq vakolati hisoblanadi.
Majlisda Prezident taqdimiga ko‘ra, Vazirlar Mahkamasi a’zoligiga ko‘rsatilgan 24 nafar nomzod birma-bir ko‘rib chiqildi. Ularning ichida Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova ham bor edi.
Majlisda Hilola Umarova maktabgacha va maktab ta’limi sohasidagi islohotlarning samaradorligini yanada oshirish borasidagi kelgusida amalga oshiriladigan ishlar bo‘yicha o‘z Harakatlar dasturi haqida axborot bergan. Deputatlar esa Hilola Umarova nomzodini O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga ma’qullagan.
Shundan song, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-noyabrdagi tegishli Farmoni bilan Hilola Umarova Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlandi.
Odatda, O‘zbekiston tajribasida ko‘plab vazirlar o‘z lavozimlarini saqlab qoladilar, agar ularning faoliyati yuqori baholangan bo‘lsa va ular yangi hukumatning siyosiy strategiyasi va yo‘nalishlariga mos kelishsa.
Vazirning lavozimga ma’qullanishi uning kelgusida amalga oshiriladigan ishlar bo‘yicha Harakatlar dasturiga ham bog‘liq. Chunki, deputatlar vazir nomzodiga ovoz berishlari uchun uning uzoq istiqbolga mo‘ljallangan Harakatlar dasturi bilan ham tanishib chiqishlari kerak bo‘ladi.
Mazkur Harakatlar dasturi faqatgina Qonunchilik palatasiga taqdim etilgan bo‘lishi mumkin, chunki dasturni ochiq manbalardan topishning imkoni bo‘lmadi.
Ma’lumot uchun: 2023-yilning 30-dekabrida (sobiq) Prezident ta’lim muassasalari agentligi direktori lavozimida ishlab kelayotgan Hilola Umarova Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlangandi.
Hilola Umarova 1988-yil 9-avgustda Germaniyaning Vaymer shahrida tug‘ilgan. Millati o‘zbek. U 2010-yilda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining bakalavr bosqichini, 2013-yilda mazkur universitetning magistratura bosqichini tamomlagan. Hozirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi Akademiyasi tadqiqotchisi.

Почему Хилола Умарова была переназначена на должность министра?
Вчера, 21 ноября, сообщалось, что Хилола Умарова была утверждена на должность министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан, а также назначена на должность соответствующим указом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Но естественно, у многих возникает вопрос, почему министр Хилола Умарова вновь была назначена на должность, ведь она и так была министром. Поэтому мы хотим немного рассказать о порядке этого.
Как известно, в соответствии с состоявшимися 27 октября 2024 года парламентскими выборами палаты Олий Мажлиса сформированы в новом составе.
Статья 116 Конституции Республики Узбекистан и статья 7 Закона "О Кабинете Министров Республики Узбекистан" предусматривают, что Кабинет Министров слагает свои полномочия перед Олий Мажлисом.
Соответственно, 19 ноября текущего года соответствующим постановлением Кабинета Министров действующее правительство сняло полномочия перед вновь избранным Олий Мажлисом. Однако действующее правительство продолжало свою деятельность до формирования Кабинета министров нового состава.
Согласно действующему порядку, в течение месяца после формирования нового парламента Президент Узбекистана после проведения консультаций со всеми фракциями политических партий вносит на рассмотрение Законодательной палаты кандидатуру премьер-министра.
Кандидат представит программу действий Кабинета Министров на ближайшую и долгосрочную перспективу. Его кандидатура считается одобрена, если за нее проголосовало более половины от общего числа депутатов Законодательной палаты.
После одобрения премьер-министра начнется формирование нового состава правительства.
Кандидатуры членов Кабинета Министров (заместители премьер-министра и министры) назначаются на должность президентом после одобрения нижней палатой парламента. Для этого они должны получить более половины голосов депутатов.
20 ноября 2024 года решением Законодательной палаты Олий Мажлиса была одобрена кандидатура Абдуллы Арипова на должность Премьер-министра Республики Узбекистан.
После этого 21 ноября 2024 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. На нем депутаты рассмотрели кандидатуры в члены правительства.
В соответствии со статьей 94 Конституции в новой редакции рассмотрение и одобрение кандидатур в члены Кабинета Министров по представлению Президента Республики Узбекистан является исключительной компетенцией Законодательной палаты.
На заседании по представлению Президента были рассмотрены 24 кандидата в члены Кабинета Министров. Среди них была и министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова.
На заседании Хилола Умарова представила информацию о своей Программе действий по дальнейшему повышению эффективности реформ в сфере дошкольного и школьного образования.
Депутаты одобрили кандидатуру Хилолы Умаровой на должность министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан.
Соответствующим Указом Президента Республики Узбекистан от 21 ноября 2024 года Хилола Умарова назначена на должность министра дошкольного и школьного образования.
Как правило, в опыте Узбекистана многие министры сохраняют свои должности, если их деятельность высоко оценивается и они соответствуют политической стратегии и направлениям нового правительства.
Одобрение министра на должность также зависит от его Программы действий по дальнейшей работе. Потому что, чтобы проголосовать за кандидатуру министра, депутаты также должны ознакомиться с его программой действий на долгосрочную перспективу.
Данная программа действий могла быть представлена только в Законодательную палату, поскольку ее не удалось найти в открытых источниках.
Для информации, 30 декабря 2023 года (бывшая) Хилола Умарова, работавшая директором Агентства президентских образовательных учреждений, была назначена на должность министра дошкольного и школьного образования.
Хилола Умарова родилась 9 августа 1988 года в городе Ваймер, Германия. Национальность узбекская. В 2010 году окончил бакалавриат Университета мировой экономики и дипломатии, а в 2013 году - магистратуру этого университета. В настоящее время - исследователь Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан.