O‘qituvchi darsini qisqartirib, maktabga yana yangi xodimni ishga olish to‘g‘rimi?
Maktabda qo‘shimcha ish o‘rni yo‘q bo‘lishiga qaramay, o‘qituvchining dars soatlarini kamaytirish hisobiga yana yangi xodim ishga qabul qilinishi to‘g‘rimi?
O‘qituvchining tarif stavkasi ― o‘qituvchiga biriktirilgan dars soatlari asosida bir stavka uchun belgilangan bazaviy tarif stavkadan kelib chiqib aniqlanadigan miqdor hisoblanadi.
Mehnat kodeksining 186-moddasiga ko‘ra, mehnat shartnomasi taraflarining kelishuviga ko‘ra xodimga ishga qabul qilish chog‘ida va keyinchalik to‘liqsiz ish vaqti belgilanishi mumkin.
Ya’ni, maktabda dars yetarli bo‘lmaganligi sababli o‘qituvchilarga 0.25, 0.50 yoki 0.75 stavka ish miqdori belgilanishi mumkin. Ammo ushbu stavkalar xodimning roziligisiz kamaytirilishi mumkin emas.
Maktabda vakant ish o‘rni yo‘qligiga qaramay, yangi xodimni ishga qabul qilish orqali o‘qituvchining tarif stavkasini kamaytirish mehnat shartlarini o‘zgartirish hisoblanadi.
Mehnat kodeksining 135-moddasiga ko‘ra, mehnat shartlari mehnat shartnomasi taraflaridan birining talabiga ko‘ra o‘zgartirilishi mumkin emas.
Mazkur holat mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini buzish deb baholanadi.
Bu esa ish beruvchiga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasida nazarda tutilgan norma bo‘yicha bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Eslatma: “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 15-bandidagi ko‘rsatkichlar ketma-ketligi asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi ham mumkin.

Правильно ли учитель сокращает уроки и нанимает в школу нового сотрудника?
Правда ли, что, несмотря на отсутствие дополнительных рабочих мест в школе, за счет сокращения учебных часов учителя будет принят на работу новый сотрудник?
Тарифная ставка учителя - это величина, определяемая исходя из базовой тарифной ставки, установленной за одну ставку на основе часов занятий, закрепленных за учителем.
Согласно ст. 186 Трудового кодекса по соглашению сторон трудового договора работнику может быть установлено неполное рабочее время при приеме на работу и в последующем.
То есть из-за недостаточного количества уроков в школе учителям может быть установлена ставка 0.25, 0.50 или 0.75. Но эти ставки не могут быть снижены без согласия сотрудника.
Несмотря на отсутствие вакансий в школе, снижение тарифной ставки учителя путем приема на работу нового работника является изменением условий труда.
Согласно статье 135 Трудового кодекса условия труда не могут быть изменены по требованию одной из сторон трудового договора.
Данное обстоятельство расценивается как нарушение законодательства о труде и охране труда.
Это влечет наложение штрафа на работодателя от 5 до 10 базовых расчетных величин по нормам, предусмотренным статьей 49 Кодекса об административной ответственности.
Примечание: На основе последовательности показателей пункта 15 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" учителям, имеющим преимущества, могут быть установлены также максимальные количества часов занятий.