Qayta tayyorlovdan o‘tgan o‘qituvchi mutaxassis o‘qituvchidan ko‘proq dars olishi mumkinmi?
Bizda shunday muammo bo‘layapti: Qayta tayyorlovdan o‘tgan o‘qituvchi 1-toifali, shu mutaxassislik bo‘yicha bitirgan o‘qituvchining esa toifasi yo‘q, ustuvorlik kimda? “3271”da qayta tayyorlovdan o‘tgan o‘qituvchi mutaxassis toifasidan keyin turibdi. Shunga oydinlik kiritib bering.
Ma’lumki, “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning (ro‘yxat raqami: 3271) 15-bandida o‘qituvchilarga dars soatlarini taqsimlashda hisobga olinadigan ko‘rsatkichlarning ustuvor ketma-ketligi keltirilgan.
Ushbu bandda jami 19 ta ko‘rsatgich belgilangan bo‘lib, ularning 8-, 9- va 11-ko‘rsatgichlarda oliy, birinchi va ikkinchi toifaga ega bo‘lgan o‘qituvchilarga ustuvorlik berilgan.
Quyiroqda, ya’ni 15-ko‘rsatgichda esa qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchilar ko‘rsatib o‘tilgan.
Ya’ni, agar maktabda ma’lum bir fandan oliy, birinchi yoki ikkinchi toifaga ega bo‘lgan o‘qituvchi bo‘lsa va shuningdek, qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchi bo‘lsa, maksimal dars soatlari eng birinchi navbatda malaka toifasiga ega bo‘lgan o‘qituvchilarga beriladi.
Endi savol muallifi keltirib o‘tgan vaziyatga e’tibor qaratamiz
Savol muallifi nazarda tutgan holat biroz boshqacharoq vaziyat. Bunda qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchining toifasi mavjud bo‘lib, fan yo‘nalishi bo‘yicha oliygohni tamomlagan mutaxassis o‘qituvchida malaka toifasi mavjud emas.
Bunday holatda dars soatlarini taqsimlashda malaka toifasiga ega bo‘lgan, qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchiga ustuvorlik beriladi.
Chunki, qayta tayyorlov o‘qituvchiga ma’lum bir fanlardan dars o‘tish huquqini beradi. Dars o‘tish huquqini olgan o‘qituvchi aynan shu fan bo‘yicha malaka toifasiga ega bo‘lib olsa, dars soatlari taqsimotida ustuvorlikni qo‘lga kiritishi mumkin.
Ya’ni, qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchining ma’lum bir fan yo‘nalishi bo‘yicha oliygohni tamomlagan mutaxassis o‘qituvchi bilan teng huquqiga ega.
Ularning maksimal miqdorda dars olish huquqi  “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandida ko‘rsatilgan ustuvor ko‘rsatgichlardan birini qo‘lga kiritgan vaqtdan boshlab paydo bo‘ladi.

Can a teacher who has undergone retraining take more lessons from a specialist teacher?
We have the following problem: A teacher who has undergone retraining has a 1st category, and a teacher who has graduated in this specialty has no category, who has priority? The teacher who passed the retraining in "3271" is behind the category of specialist. Please clarify this.
It is known that paragraph 15 of the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions" (registration number: 3271) provides a priority sequence of indicators that are taken into account when allocating class hours for teachers.
This paragraph outlines a total of 19 indicators, of which 8-, 9-, and 11 indicators prioritize teachers with the highest, first, and second categories.
Below, the 15th indicator, are teachers with diplomas in retraining.
That is, if there is a teacher in the school who has a higher, first or second category in a particular subject, as well as a teacher with a retraining diploma, the maximum class hours will be given to teachers who have a qualification category first and foremost.
Now let's focus on the situation cited by the author of the question
The situation that the author of the question is referring to is somewhat different. In this case, there is a category of teachers with a retraining diploma, and a specialist teacher who has graduated from a university in the subject area does not have a qualification category.
In this case, priority is given to a teacher with a qualification category and a retraining diploma in the allocation of class hours.
Because retraining gives the teacher the right to teach certain subjects. A teacher who has the right to take classes can gain priority in the distribution of class hours if they have a qualification category for the same subject.
That is, a teacher with a retraining diploma has equal rights to a specialist who has graduated from a university in a specific subject area.
Their right to receive the maximum number of classes can be obtained only if they acquire one of the priority indicators specified in paragraph 15 of the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions."