O‘quvchilar davomatini soxtalashtirgan maktab direktori ishdan olindi
Qashqadaryo viloyatida maktabga kelmagan 4 nafar o‘quvchini g‘ayriqonuniy tarzda baholashga uringan direktor lavozimidan ozod qilindi. Bu haqda Qashqadaryo viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Axborot xizmati xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, Chiroqchi tumanidagi maktablarning birida aslida maktabga kelmagan 4 nafar o‘quvchilar g‘ayriqonuniy tarzda baholangan.
Hududdagi ta’lim tashkilotlari faoliyati Qashqadaryo viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan tuzilgan maxsus ishchi guruh tomonidan o‘rganilganda o‘quvchilar davomati o‘zgartirilganligi aniqlangan.
“O‘z lavozimiga sovuqqonlik bilan qarab, ta’lim sifati, majburiy ta’limga jalb etilgan o‘quvchilar davomatini soxtakorlik bilan o‘zgartirishga uringan yoki rahbarlikning umumiy nazoratiga bepisandlik bilan qaragan Chiroqchi tumanidagi maktab direktori o‘z lavozimidan ozod etildi.
Nomenklatura doirasida o‘rinbosarlari bilan tuzilgan mehnat shartnomasi ham bekor qilinadi”, - deyiladi boshqarma Axborot xizmati bergan xabarda.
2025-yilda sababsiz dars qoldirgan 94 738 nafar o‘quvchining ota-onasiga jarima solindi
Shuningdek, 2025-yil davomida maktab rahbariyati, mahalla faollari hamda ispektor-psixologlar bilan birgalikda 265 ming nafardan ortiq o‘quvchi va ularning ota-onalari bilan suhbat o‘tkazildi.