Maktabdagi “zavuch” lavozimi tugatilyaptimi?
MMTBlardagi buxgalterlik hamda maktablardagi o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimi tugatilib, mazkur lavozim yuklamasi maktab menejerlariga yuklatilishi haqidagi xabarlar qanchalik asosli?
Haqiqatdan ham ijtimoiy tarmoqlarda hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlaridagi buxgalter hamda umumta’lim muassasalaridagi o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimi tugatilishi haqida xabarlar tarqalgan.
Tarqalgan xabarlarda o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimi tugatilishi hisobiga ularning lavozimi kadrlar bo‘yicha menejerlarga yuklatilib, ularning oylik maoshi 8 mln so‘mga oshirilishi aytilgan.
Mazkur holatga aniqlik kiritish maqsadida xalqtaliminfo.uz Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan bog‘landi.
Vazirlik mulozimning xalqtaliminfo.uz'ga ma’lum qilishicha, ushbu xabarlar asossiz bo‘lib, mutlaqo haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi.

Ликвидируется ли должность "завуча" в школе?
Насколько обоснованны сообщения о том, что должность заместителя директора по бухгалтерской и учебной работе в школах будет упразднена и эта должность будет возложена на менеджеров школ?
Действительно, в социальных сетях распространились сообщения о том, что должность бухгалтера в региональных отделах дошкольного и школьного образования и заместителя директора по учебной работе в общеобразовательных учреждениях будет упразднена.
В распространенных сообщениях говорилось, что за счет упразднения должности заместителя директора по учебной работе их должность будет возложена на менеджеров по кадрам, а их месячная заработная плата будет увеличена на 8 млн сумов.
Для выяснения данной ситуации xalqtaliminfo.uz связался с Министерством дошкольного и школьного образования.
По словам чиновника министерства, эти сообщения являются необоснованными и абсолютно не соответствуют действительности.