Ma’lumki, Toshkent shahrida milliylikni keng targ‘ib qilish maqsadida Poytaxt hokimi Shavkat Umurzoqov 21-yanvar kuni “Toshkent shahrida milliylikni keng targ‘ib qilishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorni imzolagandi.
Poytaxt hokimining milliylikni targ‘ib qilish haqidagi qarori ortidan maktablarda o‘qituvchilar hamda o‘quvchilarni milliy libos kiyishga majburlash boshlangan.
Bu haqda “Daryo” nashriga murojaat qilgan ota-onalar, maktab o‘qituvchi va o‘quvchilaridan haftaning har juma kuni milliy nimcha va do‘ppilarda kelish talab qilinayotganini aytgan.
Qizig‘i, Shavkat Umurzoqov qarorida milliy liboslarni kiyish tavsiya etilgan tashkilotlar orasida ta’lim muassasalari nazarda tutilmagan.
“Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligidan holat bo‘yicha izoh kutamiz”, deyiladi “Daryo” nashri bergan xabarda.

Стало ли обязательным ношение национальной одежды в школах столицы?
Как известно, в целях широкой пропаганды национализма в Ташкенте хоким столицы Шавкат Умурзаков 21 января подписал постановление "О дополнительных мерах по широкой пропаганде национализма в городе Ташкенте."
После решения хокима столицы о пропаганде национализма в школах началось принуждение учителей и учащихся к ношению национальной одежды.
Родители, школьные учителя и учащиеся, обратившиеся в издание "Дарё," заявили, что каждую пятницу в национальных жилетках и тюбетейках обязаны приходить.
Интересно, что в постановлении Шавката Умурзакова среди организаций, рекомендованных носить национальные костюмы, не предусмотрено образование.
"Мы ждем комментариев от Министерства школьного и дошкольного образования," - говорится в сообщении Daryo.