Ma’lumki, Toshkent shahrida milliylikni keng targ‘ib qilish maqsadida Poytaxt hokimi Shavkat Umurzoqov 21-yanvar kuni “Toshkent shahrida milliylikni keng targ‘ib qilishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorni imzolagandi.
Poytaxt hokimining milliylikni targ‘ib qilish haqidagi qarori ortidan maktablarda o‘qituvchilar hamda o‘quvchilarni milliy libos kiyishga majburlash boshlangan.
Bu haqda “Daryo” nashriga murojaat qilgan ota-onalar, maktab o‘qituvchi va o‘quvchilaridan haftaning har juma kuni milliy nimcha va do‘ppilarda kelish talab qilinayotganini aytgan.
Qizig‘i, Shavkat Umurzoqov qarorida milliy liboslarni kiyish tavsiya etilgan tashkilotlar orasida ta’lim muassasalari nazarda tutilmagan.
“Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligidan holat bo‘yicha izoh kutamiz”, deyiladi “Daryo” nashri bergan xabarda.

Is wearing national clothing mandatory in the capital's schools?
It is known that in order to widely promote nationality in Tashkent, the khokim of the capital Shavkat Umurzakov signed a decree "On additional measures to widely promote nationality in the city of Tashkent" on January 21.
Following the decision of the capital's governor to promote nationalism, teachers and students began to be forced to wear national costumes in schools.
Parents, school teachers and students, who contacted Daryo, said that they are required to come every Friday in national jackets and skullcaps.
Interestingly, the decision of Shavkat Umurzakov does not provide for educational institutions among the organizations recommended to wear national costumes.
"We expect an explanation from the Ministry of School and Preschool Education on the situation," Daryo said in a statement.