10:00 / 30.01.2025 6.14k
Kimyo va biologiya fanlaridan milliy sertifikat olish uchun test savollari va javoblarini olib berishni va’da qilgan shaxs ushlandi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Jizzax shahar bo‘limi va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda fuqaro R.M. Jizzax shahridagi “E.” o‘quv markazida o‘quvchi abituriyentlarga oliy o‘quv yurtlariga kirishi uchun kimyo va biologiya fanlaridan milliy sertifikat olish uchun test savollari va javoblarini olib berishi evaziga o‘quv markazi xodimi Sh.X.dan firibgarlik yo‘li bilan 156 mln so‘m va 8 000 AQSH dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 25, 168-moddasi (firibgarlik) bilan bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Задержан человек, пообещавший получить ответы на тесты с национальным сертификатом
Задержан человек, пообещавший получить тестовые вопросы и ответы для получения национального сертификата по химии и биологии.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного совместно с Джизакским городским отделом Департамента при Генеральной прокуратуре и другими сотрудниками правоохранительных органов, гражданин Р.М. был задержан с вещественными доказательствами при получении от сотрудника учебного центра Ш.Х. 156 млн сумов и 8 000 долларов США путем мошенничества за получение тестовых вопросов и ответов для получения национального сертификата по химии и биологии абитуриентам в учебном центре "Э." в городе Джизаке
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 25, 168 (мошенничество) Уголовного кодекса, ведутся следственные действия.