10:00 / 30.01.2025 6.14k
Kimyo va biologiya fanlaridan milliy sertifikat olish uchun test savollari va javoblarini olib berishni va’da qilgan shaxs ushlandi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Jizzax shahar bo‘limi va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda fuqaro R.M. Jizzax shahridagi “E.” o‘quv markazida o‘quvchi abituriyentlarga oliy o‘quv yurtlariga kirishi uchun kimyo va biologiya fanlaridan milliy sertifikat olish uchun test savollari va javoblarini olib berishi evaziga o‘quv markazi xodimi Sh.X.dan firibgarlik yo‘li bilan 156 mln so‘m va 8 000 AQSH dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 25, 168-moddasi (firibgarlik) bilan bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

10:00 / 30.01.2025 6.15k
A person who promised to get test questions and answers for obtaining a national certificate in chemistry and biology was detained.
In an operative event held in cooperation with the Jizzakh city department of the Department under the General Prosecutor's Office and other law enforcement agencies, citizen R.M. was caught red-handed while fraudulently receiving 156 million soums and $8,000 from an employee of the educational center Sh.Kh. in exchange for obtaining test questions and answers for obtaining a national certificate in chemistry and biology for admission to higher educational institutions in the educational center "E." in Jizzakh.
In connection with this situation, a criminal case has been initiated under Articles 25, 168 (fraud) of the Criminal Code, and investigations are underway.