Yangi o‘quv yilidan CHQBT fani haftasiga ikki soatdan o‘qitiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 15-noyabrdagi PQ-393-son qarori bilan 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta (Prezident, ijod, ixtisoslashgan ta’lim muassasalari) ta’lim tashkilotlarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani nufuzini oshirish va CHQBT rahbarlari faoliyatini muvofiqlashtirish yuzasidan yangi tizimni joriy etish belgilangan.
Qaror bilan 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab ta’lim tashkilotlarida CHQBT fani haftasiga ikki soatdan o‘qitilishini belgilangan.
Bunda tayanch o‘quv rejada 10-11-sinflarga haftasiga bir soatdan qo‘shimcha yuklama kiritiladi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 4-noyabrdagi “O‘q otish sport turlarini yanada rivojlantirish va ommalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-381-sonli qarori bilan maktablarga harbiy poligonlardan foydalanishga ruxsat berildi.
Qarorga ko‘ra, 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘quv dasturlari doirasida “O‘qotar va pnevmatik sport qurollarining taktik-texnik tavsiflari” amaliy mashg‘ulotlari kiritilishi belgilandi. Ya’ni, endilikda maktab o‘quvchilari qurol otish bo‘yicha amaliy mashg‘ulot o‘taydilar.
Bunda o‘qotar va pnevmatik sport qurollarining taktik-texnik tavsiflari bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarni tashkil etishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga o‘zlariga biriktirilgan harbiy qism, muassasalar, harbiy poligonlarning doimiy joylashuv joyidagi o‘quv-moddiy bazasidan beg‘araz asosda foydalanishlariga ruxsat etiladi.
Ta’lim muassasalarida CHQBT fani o‘quv dasturi bo‘yicha mashg‘ulotlar o‘g‘il va qiz bolalar bilan birgalikda o‘tkaziladi.
Bitiruvchi sinflardagi o‘g‘il bolalar bilan harbiy poligonlarda bir kunlik amaliy mashg‘ulotlar o‘tkaziladigan kunlarda qiz bolalar ta’lim muassasasidagi ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarga jalb etiladi.
Ta’lim muassasalarida CHQBT rejasi butun o‘quv yili uchun haftalarga taqsimlangan holda ishlab chiqiladi hamda mashg‘ulotlar umumiy dars jadvaliga kiritilgan holda o‘tkaziladi.

From the new academic year, the subject of initial pre-conscription training will be taught for two hours per week.
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 15, 2024 No. PP-393, starting from the 2025/2026 academic year, it is planned to introduce a new system to increase the prestige of the subject of pre-conscription initial training in general secondary educational organizations (Presidential, creative, specialized educational institutions).
The decree stipulates that, starting from the 2025/2026 academic year, the subject of pre-conscription initial training will be taught in educational institutions for two hours per week.
In this case, the basic curriculum includes an additional load of one hour per week for grades 10-11.
Also, by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 4, 2024, No. PP-381 "On Measures for the Further Development and Popularization of Shooting Sports," schools were allowed to use military training grounds.
According to the decree, starting from the 2025/2026 academic year, practical classes "Tactical and Technical Characteristics of Firearms and Pneumatic Sports Weapons" will be introduced in general secondary educational institutions within the curriculum of the subject of pre-conscription initial training. That is, now schoolchildren will undergo practical training in firearm shooting.
At the same time, general secondary educational institutions are allowed, on a gratuitous basis, to use the educational and material base of assigned military units, institutions, and military training grounds at their permanent location when organizing practical classes on the tactical and technical characteristics of firearms and pneumatic sports weapons.
In educational institutions, classes on the curriculum of the subject "Pre-conscription Initial Training" are conducted jointly with boys and girls.
On the days of one-day practical classes with boys in graduating classes at military training grounds, girls are involved in spiritual and educational activities in the educational institution.
In educational institutions, the subject plan for pre-conscription initial training is developed for the entire academic year, broken down by weeks, and classes are conducted with their inclusion in the general class schedule.