Yangi o‘quv yilidan CHQBT fani haftasiga ikki soatdan o‘qitiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 15-noyabrdagi PQ-393-son qarori bilan 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta (Prezident, ijod, ixtisoslashgan ta’lim muassasalari) ta’lim tashkilotlarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani nufuzini oshirish va CHQBT rahbarlari faoliyatini muvofiqlashtirish yuzasidan yangi tizimni joriy etish belgilangan.
Qaror bilan 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab ta’lim tashkilotlarida CHQBT fani haftasiga ikki soatdan o‘qitilishini belgilangan.
Bunda tayanch o‘quv rejada 10-11-sinflarga haftasiga bir soatdan qo‘shimcha yuklama kiritiladi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 4-noyabrdagi “O‘q otish sport turlarini yanada rivojlantirish va ommalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-381-sonli qarori bilan maktablarga harbiy poligonlardan foydalanishga ruxsat berildi.
Qarorga ko‘ra, 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘quv dasturlari doirasida “O‘qotar va pnevmatik sport qurollarining taktik-texnik tavsiflari” amaliy mashg‘ulotlari kiritilishi belgilandi. Ya’ni, endilikda maktab o‘quvchilari qurol otish bo‘yicha amaliy mashg‘ulot o‘taydilar.
Bunda o‘qotar va pnevmatik sport qurollarining taktik-texnik tavsiflari bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarni tashkil etishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga o‘zlariga biriktirilgan harbiy qism, muassasalar, harbiy poligonlarning doimiy joylashuv joyidagi o‘quv-moddiy bazasidan beg‘araz asosda foydalanishlariga ruxsat etiladi.
Ta’lim muassasalarida CHQBT fani o‘quv dasturi bo‘yicha mashg‘ulotlar o‘g‘il va qiz bolalar bilan birgalikda o‘tkaziladi.
Bitiruvchi sinflardagi o‘g‘il bolalar bilan harbiy poligonlarda bir kunlik amaliy mashg‘ulotlar o‘tkaziladigan kunlarda qiz bolalar ta’lim muassasasidagi ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarga jalb etiladi.
Ta’lim muassasalarida CHQBT rejasi butun o‘quv yili uchun haftalarga taqsimlangan holda ishlab chiqiladi hamda mashg‘ulotlar umumiy dars jadvaliga kiritilgan holda o‘tkaziladi.

Постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 ноября 2024 года No ПП-393 предусмотрено внедрение с 2025/2026 учебного года новой системы повышения престижа предмета допризывной начальной подготовки в общих средних (президентских, творческих, специализированных образовательных учреждениях) образовательных организациях.
Постановлением установлено, что с 2025/2026 учебного года в образовательных организациях предмет начальной допризывной подготовки будет преподаваться по два часа в неделю.
При этом в базовый учебный план вводится дополнительная нагрузка по одному часу в неделю для 10-11 классов.
Также постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 ноября 2024 года No ПП-381 "О мерах по дальнейшему развитию и популяризации стрелкового спорта" школам разрешено использовать военные полигоны.
Согласно постановлению, начиная с 2025/2026 учебного года в общеобразовательных учреждениях в рамках учебных программ по предмету "Начальная допризывная подготовка" будут вводиться практические занятия "Тактико-технические характеристики огнестрельного и пневматического спортивного оружия." То есть, теперь школьники будут проводить практические занятия по стрельбе из оружия.
При этом общим средним образовательным учреждениям при организации практических занятий по тактико-техническим характеристикам огнестрельного и пневматического спортивного оружия разрешается на безвозмездной основе использовать учебно-материальную базу закрепленных за ними воинских частей, учреждений, военных полигонов по месту их постоянной дислокации.
В образовательных учреждениях занятия по учебной программе предмета "Начальная допризывная подготовка" проводятся совместно с мальчиками и девочками.
В дни проведения однодневных практических занятий с мальчиками выпускных классов на военных полигонах девочки привлекаются к духовно-просветительским мероприятиям в образовательном учреждении.
План предмета допризывной начальной подготовки в образовательных учреждениях разрабатывается на весь учебный год с разбивкой по неделям и проводится с включением занятий в общее расписание.