Tuman hokimi Samarqand viloyati MMTBga boshliq bo‘ldi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining lavozimga tayinlash to‘g‘risidagi tegishli buyrug‘iga ko‘ra, Hamdamov Muzaffar Yazdonqulovich Samarqand viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i lavozimiga tayinlandi.
Joriy yil, 25-fevral kuni Samarqand viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasida viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev raisligida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri birinchi o‘rinbosari Sherzod Karimov hamda vazir o‘rinbosari Temur Komilovlar ishtirok etishdi.
Mazkur yig‘ilishda viloyat boshqarmasi boshlig‘i lavozimiga Hamdamov Muzaffar Yazdonqulovich tayinlangani elon qilindi.
Hamdamov Muzaffar 1980-yilda Samarqand viloyati, Toyloq tumanida tug‘ilgan. U 2005-yilda Toshkent moliya institutini tamomlab, soliq va soliqqa tortish, buxgalteriya hisobi va audit mutaxassisliklarini egallagan.
O‘z mehnat faoliyatini 1999-yilda Toyloq tumani hokimligi moliya bo‘limida bosh hisobchi muovini sifatida boshlagan. Keyinchalik, turli lavozimlarda, jumladan, Toyloq tumani markaziy shifoxonasi bosh hisobchisi, Samarqand viloyati moliya boshqarmasida bosh iqtisodchi, yetakchi iqtisodchi va boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari sifatida faoliyat yuritgan.
2017-2018-yillarda Samarqand viloyati bo‘yicha G‘aznachilik boshqarmasi boshlig‘i, 2018-2019-yillarda esa viloyat Davlat moliyaviy nazorat boshqarmasi boshlig‘i lavozimlarida ishlagan.

The district governor became the head of the Samarkand Regional Department of Public Education.
According to the relevant order of the Minister of Preschool and School Education on appointment to the position, Khamdamov Muzaffar Yazdonkulovich He has been appointed Head of the Department of Preschool and School Education of the Samarkand region.
On February 25th of this year, a meeting was held at the Samarkand Regional Department of Preschool and School Education, chaired by Acting Regional Governor Adiz Boboyev.
First Deputy Minister of Preschool and School Education Sherzod Karimov and Deputy Minister Temur Komilov took part in it. At this meeting, Muzaffar Yazdonkulovich Khamdamov was appointed to the position of head of the regional department.
Hamdamov Muzaffar was born in 1980 in the Taylak district of the Samarkand region. He graduated from the Tashkent Financial Institute in 2005 with a degree in taxation and taxation, accounting, and auditing.
He began his career in 1999 as Deputy Chief Accountant of the Finance Department of the Taylak District Administration. Later, he worked in various positions, including chief accountant of the central hospital of Taylak district, chief economist, leading economist and deputy head of the financial department of Samarkand region.
In 2017-2018, he worked as the Head of the Treasury Department for Samarkand region, and in 2018-2019, as the Head of the State Financial Control Department of the region.
Muzaffar Hamdamov, appointed khokim of the Pakhtachinsky district on November 5, 2024, was appointed head of the Department of Preschool and School Education of the Samarkand region on February 25, 2025.