Pedagoglarni qanday yangiliklar kutayotgani aytildi
Bugun, 28-fevral kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida “Maktabgacha va maktab ta’limi sohasiga doir Hukumatning ayrim qarorlariga kiritilayotgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar tafsiloti”ga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Sardor Radjabov, vazirlik mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Matbuot anjumanida Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan maktabgacha va maktab ta’limi sohasiga doir Hukumatning ayrim qarorlariga qanday o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilgani haqida ma’lumot berildi.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qaroriga kiritilayotgan tegishli o‘zgartirishlarga binoan, joriy yildan boshlab davlat maktabgacha va umumta’lim tashkilotlarining psixolog kadrlari ham attestatsiyadan o‘tkazilishi ma’lum qilindi.
Sertifikatga ega bo‘lgan boshqa fan o‘qituvchilariga ham attestatsiyada ball beriladi
Endlikda chet tili fani o‘qituvchilari bilan bir qatorda kamida B+ darajadagi umumta’lim fanini bilish darajasi to‘g‘risida sertifikatga ega fan o‘qituvchilari ham (boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari bundan mustasno) malaka sinovlarining birinchi bosqichidan ozod etilib, maksimal (80) ball beriladi (ammo ikkinchi bosqich sinovida ishtirok etishlari lozim).
Pedagoglarga 70 foizlik ustama beriladi
Attestatsiyadan o‘tkazish tizimi vakolatli xorijiy tashkilotlar akkreditatsiyasidan o‘tkazilgandan so‘ng, attestatsiyada 86 va undan yuqori ball olgan pedagoglarga bazaviy tarif stavkasining 70 foiz miqdorida ustama belgilanadi.
Bunda qo‘shimcha ustama faqat malaka sinovida (ikkala bosqichda) ishtirok etib, oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) pedagoglarga ikki yil davomida beriladi.
Musiqa va jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari ikki bosqichli attestatsiyadan o‘tkaziladi
Umumiy o‘rta ta’lim maktablarining musiqa madaniyati fani o‘qituvchilari uchun birinchi bosqich (test) sinovlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich (amaliy (ijodiy) sinovlari Madaniyat vazirligi tomonidan o‘tkaziladi.
Umumiy o‘rta ta’lim maktablarining jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari uchun birinchi bosqich (test) sinovlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich (amaliy imtihon) sinovlari Sport vazirligi tomonidan tashkil etiladi.
Pensiya yoshidagi o‘qituvchilar ham majburiy attestatsiyaga jalb etiladi
Navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmagan, attestatsiyadan o‘tganlik muddati tugagan va amaldagi malaka toifasi saqlanib qolgan quyidagi pedagoglar 2025-yil 1-martga qadar majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydi hamda ularga amaldagi malaka toifasi bo‘yicha haq to‘lanadi:
- oliy malaka toifasiga ega bo‘lganidan so‘ng ushbu toifani 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan;
- pedagogik faoliyat bo‘yicha 25 yil va undan ko‘p ish stajiga ega bo‘lgan;
- yoshga doir pensiyaga chiqishi uchun 5 yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt qolgan;
- pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan pensiya yoshiga to‘lgan.
Shuningdek, quyidagi talablardan biriga javob beradigan pedagoglarga belgilangan muddatga qadar to‘g‘ridan-to‘g‘ri malaka toifasi beriladi:
- yoshga doir pensiyaga chiqishi uchun 5 yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt qolgan pedagoglarga – ularning amaldagi malaka toifasi;
- oliy malaka toifasiga ega bo‘lganidan so‘ng ushbu toifani 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglarga – oliy malaka toifasi.
2025-2026 o‘quv yilidan boshlab ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritayotgan musiqa madaniyati va jismoniy tarbiya fani pedagoglari, pensiya yoshidagi pedagoglar hamda oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagoglar belgilangan tartibda attestatsiyadan o‘tkaziladi.
Pedagoglarga vazir ustamasi berish tartibi o‘zgartirildi
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qaroriga kiritilayotgan o‘zgarishlarga ko‘ra, kelgusi yildan boshlab Vazir jamg‘armasidan ustama olish uchun da’vogarlar, avvalgi yilda o‘tkazilgan malaka sinovlarining birinchi bosqichida umumiy ballning kamida 80 foizini qo‘lga kiritgan fan o‘qituvchilari, maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarbiyachilari orasidan o‘rnatilgan tartibda tanlab olinadi.
Matbuot anjumani davomida ta’limga doir boshqa savollarga mutasaddilar tomonidan atroflicha javob berib o‘tildi.
Vazir E’zoza Karimova ilk bor matbuot anjumani o‘tkazdi
Nihoyat, bugun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan kengaytirilgan tarzda matbuot anjumani o‘tkazildi. Unda vazir E’zoza Karimova, uning o‘rinbosarlari Sherzod Karimov, Temur Komilov, Azizbek Turdiyev hamda vazirlik va tizim tashkilotlari mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
“Vazirlik mutasaddilarining oxirgi bor qachon jurnalistlar qarshisiga chiqqanini eslolmayman” — Ilyos Safarov
Jurnalist Ilyos Safarov Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mutasaddilari hatto minglab bolalar zaharlangan paytlarda ham jamoatchilik qarshisiga chiqmaganiga e’tiroz bildirdi.
Matbuot anjumanisiz o‘tayotgan bir yil
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bir yildan beri jamoatchilik bilan ochiq muloqot qilgani yo‘q.

Какие новости ждут педагогов?
Сегодня, 28 февраля, в Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялась пресс-конференция, посвященная "Подробным изменениям и дополнениям, вносимым в некоторые постановления Правительства в сфере дошкольного и школьного образования."
В нем приняли участие заместитель министра дошкольного и школьного образования Сардор Раджабов и ответственные сотрудники министерства.
На пресс-конференции была представлена информация о том, какие изменения и дополнения внесены в некоторые постановления правительства в сфере дошкольного и школьного образования соответствующим постановлением Кабинета Министров.
В частности, согласно соответствующим изменениям, вносимым в постановление Кабинета Министров No 572 от 17 сентября 2021 года, начиная с текущего года, аттестацию также будут проходить психологические кадры государственных дошкольных и общеобразовательных организаций.
Учителя других предметов, имеющие сертификаты, также получают баллы на аттестации
Теперь, наряду с учителями иностранных языков, учителя-предметники, имеющие сертификат об уровне знаний общеобразовательного предмета не ниже уровня B+ (за исключением учителей начальных классов), освобождаются от первого этапа квалификационных испытаний и получают максимальный балл (80) (но они должны участвовать во втором этапе испытаний).
Педагогам будет выплачена надбавка в размере 70 процентов
После аккредитации системы аттестации уполномоченными зарубежными организациями педагогам, набравшим в аттестации 86 и более баллов, устанавливается надбавка в размере 70 процентов от базовой тарифной ставки.
При этом дополнительная надбавка выплачивается в течение двух лет только педагогам, принявшим участие в квалификационном испытании (на обоих этапах) и достигшим (или сохранившим) высшую и первую квалификационные категории.
Преподаватели музыки и физической культуры пройдут двухэтапную аттестацию
Первый этап (тестовые испытания) для учителей музыкальной культуры общеобразовательных школ проводится Министерством дошкольного и школьного образования, второй этап (практические (творческие) испытания) - Министерством культуры;
Испытания первого этапа (тестирование) для учителей физической культуры общеобразовательных школ организуются Министерством дошкольного и школьного образования, испытания второго этапа (практический экзамен) - Министерством спорта.
Педагоги пенсионного возраста также будут привлекаться к обязательной аттестации
Следующие педагоги, не привлеченные к очередной обязательной аттестации, срок прохождения аттестации которых истек и действующая квалификационная категория сохранена, до 1 марта 2025 года не привлекаются к обязательной аттестации и им выплачивается вознаграждение по действующей квалификационной категории:
- сохраняли эту категорию в течение 15 лет после получения высшей квалификационной категории и имели непрерывный стаж работы;
- стаж работы в педагогической деятельности 25 лет и более;
- до выхода на пенсию по возрасту осталось не более 5 лет;
- достигший пенсионного возраста, занимающийся педагогической деятельностью.
Также педагогам, отвечающим одному из следующих требований, непосредственно до установленного срока присваивается квалификационная категория:
- педагогам, которым осталось до выхода на пенсию по возрасту не более 5 лет, - их действующую квалификационную категорию;
- педагогам, сохраняющим эту категорию в течение 15 лет после получения высшей квалификационной категории и имеющим непрерывный стаж работы - высшая квалификационная категория.
С 2025-2026 учебного года педагоги музыкальной культуры и физической культуры, педагоги пенсионного возраста и педагоги, не имеющие высшего образования, осуществляющие деятельность в образовательных организациях, будут проходить аттестацию в установленном порядке.
Изменен порядок выплаты Министерской надбавки педагогам
Согласно изменениям, вносимым в постановление Кабинета Министров No 425 от 2 августа 2022 года, начиная со следующего года, претенденты на получение надбавки из фонда Министра будут отбираться в установленном порядке из числа учителей-предметников, воспитателей дошкольных образовательных организаций, набравших не менее 80 процентов от общего балла на первом этапе квалификационных испытаний, проведенных в предыдущем году.
В ходе пресс-конференции ответственные лица дали подробные ответы на другие вопросы, касающиеся образования.
Учитывая рост населения и растущую потребность в школах, было объявлено о привлечении 200 миллионов долларов из Исламского банка развития для строительства 58 современных школ в регионах.