8-sinf o‘quvchisi “Yosh kitobxon”da qatnashib, mashina yutib oldi
Tanlovda 10-14 yosh toifasidagi bilimdonlar 5 ta shart bo‘yicha qizg‘in bahslarda bellashdilar. Har bir shartda qatnashchilar o‘z aql-idroki va tezkor fikrlash qobiliyatlarini sinovdan o‘tkazdilar.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabning 8-sinf o‘quvchisi Dilbarxon Haydarova 356,7 ball bilan 1-o‘rinni qo‘lga kiritib, “Chazor” elektromobilini qo‘lga kiritdi.
Shuningdek, 334.7 ball bilan ikkinchi o‘rinni egallagan Gulmira Norpo‘latova (Samarqand) 75 mln so‘m pul mukofoti bilan, 321 ball bilan uchinchi o‘rinni egallagan Nastarin Ibrohimova (Navoiy) 50 mln so‘m pul mukofoti bilan taqdirlandi.
Qolgan ishtirokchilarning barchasi 10 mln so‘mdan pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
Maktablardagi eng faol kitobxon o‘quvchilarga 10 million so‘mdan mukofot beriladi
Yangi o‘quv yiligacha eng yaxshi 100 ta asardan iborat kitoblar to‘plamini tayyorlab, barcha maktab va texnikumlarga yetkaziladi. Maktablardagi eng faol kitobxon o‘quvchilarga 10 million so‘mdan mukofot beriladi.

Республиканский финальный этап конкурса "Юный читатель" запланирован на 24-31 марта 2024 года в "Молодежной библиотеке" Мархаматского района Андижанской области.
В конкурсе знатоки в возрастной категории 10-14 лет соревновались в пяти категориях. В каждом условии участники испытывали свой интеллект и способности к быстрому мышлению.
По итогам конкурса ученица 8-го класса специализированной школы имени Мухаммада аль-Хорезми Дильбархон Хайдарова с 356,7 баллами заняла первое место и завоевала электромобиль "Чазор."
Также Гулмира Норпулатова (Самарканд), занявшая второе место с 334,7 баллами, была награждена денежной премией в размере 75 миллионов сумов, а Настарин Ибрагимова (Навои), занявшая третье место с 321 баллом, была награждена денежной премией в размере 50 миллионов сумов.
Все остальные участники получат денежный приз в размере 10 млн сумов.
Самым активным читателям в школах будут вручены премии в размере 10 миллионов сумов.
До нового учебного года будут подготовлены и доставлены во все школы и техникумы сборники из 100 лучших произведений. Самым активным читателям в школах будут вручены премии в размере 10 миллионов сумов.