Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-aprel kuni maktab ta’limi sifatini oshirish hamda pedagoglar tayyorlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova qilgan taqdimotda 2 mingta maktab yuqori yuklama bilan ishlayotgani aytilib, bu yil budjet hisobidan 112 mingta yangi o‘quvchi o‘rni tashkil etilishi qayd etildi.
Aholi o‘sishi hisobiga, maktablarga ehtiyoj ham ortib borishi inobatga olinib, Islom taraqqiyot bankidan 200 million dollar jalb etib, hududlarda 58 ta zamonaviy maktab qurilishi aytildi.
Taqdimotda pedagogika yo‘nalishidagi oliygohlar faoliyatini jonlantirish xususida ham so‘z bordi. Aytilishicha, aniq va tabiiy fanlar bo‘yicha pedagoglar tayyorlash juda kam. Talabalarning 40 foizi sirtqi ta’limda o‘qiyapti.
Shu bois Toshkent davlat pedagogika universitetini transformatsiya qilib, O‘zbekiston milliy pedagogika universitetini tashkil etish, kelajak pedagoglari loyihasini amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Bunda universitet barcha hududlardagi pedagogika institutlari uchun tayanch oliygoh bo‘ladi.
Taqdimot so‘nggida maktab yoshidagi bolalarning 80 foizi internet va ijtimoiy tarmoqlarda faol ekanligi, lekin, yoshlar ta’lim-tarbiyasiga kuchli ta’sir ko‘rsatadigan, qiziqarli milliy kontentlar yaratayotgan ijodkorlar sanoqli ekanligi aytildi.
Shulardan kelib chiqib, bolalarga xavfsiz axborot muhitini yaratish, milliy kontentlarni ko‘paytirish, ijodkorlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Two thousand schools are operating with a high load.
On April 21, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on improving the quality of school education and the system of teacher training.
It was noted that 2 thousand schools are operating with high load, and 112 thousand new student places will be created this year at the expense of the budget.
It was noted that due to population growth and the growing need for schools, it is planned to attract $200 million from the Islamic Development Bank and build 58 modern schools in the regions. The presentation also addressed the revitalization of the activities of pedagogical universities.
It is said that there is very little training of teachers in exact and natural sciences. 40% of students are studying by correspondence.
In this regard, it is planned to transform the Tashkent State Pedagogical University into the National Pedagogical University of Uzbekistan and implement the project "Future Teachers." The university will become a base university for pedagogical institutes in all regions.
At the end of the presentation, it was noted that 80 percent of school-age children are active on the Internet and social networks, but there are only a few creators who create interesting national content that has a strong influence on the education and upbringing of young people.
Based on this, instructions were given on creating a safe information environment for children, increasing national content, and supporting creators.