Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-aprel kuni maktab ta’limi sifatini oshirish hamda pedagoglar tayyorlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova qilgan taqdimotda 2 mingta maktab yuqori yuklama bilan ishlayotgani aytilib, bu yil budjet hisobidan 112 mingta yangi o‘quvchi o‘rni tashkil etilishi qayd etildi.
Aholi o‘sishi hisobiga, maktablarga ehtiyoj ham ortib borishi inobatga olinib, Islom taraqqiyot bankidan 200 million dollar jalb etib, hududlarda 58 ta zamonaviy maktab qurilishi aytildi.
Taqdimotda pedagogika yo‘nalishidagi oliygohlar faoliyatini jonlantirish xususida ham so‘z bordi. Aytilishicha, aniq va tabiiy fanlar bo‘yicha pedagoglar tayyorlash juda kam. Talabalarning 40 foizi sirtqi ta’limda o‘qiyapti.
Shu bois Toshkent davlat pedagogika universitetini transformatsiya qilib, O‘zbekiston milliy pedagogika universitetini tashkil etish, kelajak pedagoglari loyihasini amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Bunda universitet barcha hududlardagi pedagogika institutlari uchun tayanch oliygoh bo‘ladi.
Taqdimot so‘nggida maktab yoshidagi bolalarning 80 foizi internet va ijtimoiy tarmoqlarda faol ekanligi, lekin, yoshlar ta’lim-tarbiyasiga kuchli ta’sir ko‘rsatadigan, qiziqarli milliy kontentlar yaratayotgan ijodkorlar sanoqli ekanligi aytildi.
Shulardan kelib chiqib, bolalarga xavfsiz axborot muhitini yaratish, milliy kontentlarni ko‘paytirish, ijodkorlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 апреля ознакомился с презентацией, посвященной повышению качества школьного образования и совершенствованию системы подготовки педагогов.
Было отмечено, что 2 тысячи школ работают с высокой нагрузкой, и в этом году за счет бюджета будет создано 112 тысяч новых ученических мест.
Отмечалось, что с учетом роста населения и растущей потребности в школах планируется привлечь 200 миллионов долларов из Исламского банка развития и построить 58 современных школ в регионах.
На презентации также говорилось об активизации деятельности педагогических вузов. Говорят, что подготовка педагогов по точным и естественным наукам очень ограничена. 40% студентов обучаются на заочном отделении.
В связи с этим планируется трансформировать Ташкентский государственный педагогический университет, создать Национальный педагогический университет Узбекистана и реализовать проект "Педагоги будущего." Университет станет базовым вузом для педагогических институтов во всех регионах.
В конце презентации было отмечено, что 80 процентов детей школьного возраста активны в интернете и социальных сетях, но есть лишь несколько творческих личностей, которые создают интересный национальный контент, оказывающий сильное влияние на образование и воспитание молодежи.
Исходя из этого, были даны указания по созданию безопасной информационной среды для детей, увеличению национального контента и поддержке творческих работников.
Какие изменения произойдут в системе дошкольного и школьного образования к 2030 году?
После того, как 26 декабря этого года Президент Шавкат Мирзиёев в своем обращении к Олий Мажлису подчеркнул необходимость пересмотра стратегии "Узбекистан - 2030," усовершенствованный проект стратегии "Узбекистан - 2030" был вынесен на общественное обсуждение.